Suomen persuimmassa maakunnassa Satakunnassa rippileireillä sattuu ja tapahtuu! Taas!

Anonyymi-ap

"Jo kolmas välikohtaus rippileirillä Satakunnassa

Seurakunnan ja tuomiokapitulin edustajat olivat vähäsanaisia, kun Iltalehti kysyi asiasta."

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/024d8bda-6f8d-4e53-b1b7-3aa25ef5fb6b

"Noormarkun seurakunnan järjestämällä rippileirillä sattui viime viikolla ”välikohtaus”, jossa leiriä vetänyt pappi oli osallisena. Kyse on jo kolmannesta Satakunnan alueella tapahtuneesta rippileiriselkkauksesta tänä kesänä.

Iltalehti kysyi asiasta seurakunnan kirkkoherraa sijaistavalta kappalaiselta Minna Järviseltä, joka kertoi kuulleensa joistain ”käytäntöihin liittyvistä asioista” leirillä. Järvinen ei kuitenkaan suostunut kommentoimaan asiaa tarkemmin, vaan kehotti kysymään asiasta Turun arkkihiippakunnan tuomiokapitulin lakimiesasessori Matleena Engblomilta.

Engblom taas kertoo kuulleensa, että rippileirin pappi olisi ollut mukana jonkinlaisessa ”välikohtauksessa”. Engblom kuitenkin sanoo, ettei tiedä välikohtauksen laadusta sen tarkemmin.

– Olen itse lomalla, eli en ole siitä mitenkään syvällisesti perillä. Sitten kun tuomiokapituli taas alkaa toimia, niin se varmaan käsittelee tätä asiaa ja tarvittaessa sitten tiedottaa jotakin, Engblom sanoo.

– Siinä on nyt kysymys alaikäisestä ihmisestä, niin en rupea nyt kauheasti spekuloimaan, mitä on tapahtunut, hän jatkaa.

Sekä Engblom että Järvinen sanovat olevansa siinä käsityksessä, että pappi oli mukana rippileirillä sen loppuun asti.

Engblom kertoo alkavansa selvittää asiaa, kun palaa lomilta takaisin töihin.

Iltalehti kysyi välikohtauksesta myös Noormarkun seurakunnan nuorisotyönohjaaja Sinikka Hännikkälältä, joka oli mukana kyseisellä leirillä.

Hännikkälä sanoo, ettei leirillä tapahtunut epäasiallisuuksia. Välikohtauksesta hän kehottaa kysymään tuomiokapitulin Engblomilta.

– Jos jotain on tapahtunut, niin hän on saanut tietää siitä. Jos hän ei ole saanut tietää mitään, sitten ei ole tapahtunut mitään. Näin yksinkertaista se on täällä kirkossa, Hännikkälä toteaa.

Pappi kommentoi

Iltalehti tavoitti rippileiriä vetäneen papin kommentoimaan asiaa.

Pappi kertoo voivansa arvata, mihin Engblom välikohtauksella viittaa. Sen tarkemmin hän ei halua asiaa avata.

– En sano sen enempää kuin että minulla on hyvä omatunto.

Pappi vahvistaa, että oli mukana leirillä sen alusta loppuun. Hänen mukaansa myös kaikki nuoret yhtä sairastunutta lukuun ottamatta olivat leirillä loppuun asti.

Pappi sanoo, että nuorten keskuudessa on leirin jälkeen lähtenyt leviämään kaikenlaisia huhuja.

– Olen ihan kautta rantain kuullut, että mitä kaikkea on nyt lähtenyt liikkeelle, ja ne ovat ties mitä.

Satakunnan alueen rippileireillä on viime aikoina sattunut muitakin välikohtauksia. Kesäkuussa Merikarvian kirkkoherra Tom Broberg pidätettiin virasta käytöksensä vuoksi. Juhannusaattona taas Kankaanpään seurakunnan rippileirillä sattui konflikti, jonka seurauksena leiriä vetänyt pastori vaihdettiin."

Satakunnastahan on kajahtanut aikaisemminkin.

"Perussuomalaisten kaupunginvaltuutetun näkemykset raiskauksesta närkästyttävät: ”Ei avioliitossa voi raiskata, se on perheen sisäinen asia”"

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/201809032201178609

""Poikamme palaavat kuin leijonat aikoinaan Globenista" – kaupungin­valtuutettu kommentoi terrorismi­rikoksista epäiltyjen vapautumista tutkinta­vankeudesta ja ehdotti kansanjuhlaa torille"

https://www.hs.fi/suomi/art-2000008523967.html

Mitä siellä Satakunnassa oikein puuhastellaan? Äärioikeistolaisuutta ja pedofiliaa?

0

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

        Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
        Äänekoski
        74
        1349
      2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

        Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
        Maailman menoa
        240
        1237
      3. Martina lähdössä Ibizalle

        Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        151
        1051
      4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

        https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
        Maailman menoa
        253
        1026
      5. Avustikset peruttu.

        Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
        Suomussalmi
        51
        755
      6. 64
        714
      7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

        Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
        Ikävä
        62
        707
      8. Miksi mies tuntee näin?

        Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
        Ikävä
        39
        678
      9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

        parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
        Ikävä
        44
        641
      10. Määpä tiijän että rakastat

        Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
        Ikävä
        30
        597
      Aihe