Olen varma 🥸 ei se muuta voi olla.
Polyamoria on syy pettää
Anonyymi-ap
36832
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Enpä tiedä… en ole itse kokenut tuota, mutta voihan se toimiakin jos on suuri sydän ja ehdottoman tasapuolinen eikä mustasukkaisuuteen taipuvainen. Käsittääkseni tuossa nimen omaan ei haluta pettää vaan olla avoin. Ei sopisi itselle. Tahtoisin sen verran paljon kokea olevani ainoa.
Polyamoria on syy panna ja saada skpuolitauti.
Edelleenkin, poly voi olla vaikka ei koskaan harrastaisi seksiä. Ja polypiireissä yleensä huolehditaan kondomin/suuseksisuojan käytöstä, ja testeissä myös käydään paljon tiuhempaan kuin keskivertosuomalainen.
Kuka jaksaa montaa ihmistä samaan aikaan hyi. Yhdessäkin on kestämistä.
hyhyii
Ymmärtänyt, että tässäkin suhteessa sovitaan yhdessä pelisäännöt? Joista pidetään kiinni? Ei ole kokemusta, mutta muistelisin jostain näin lukeneeni?
Te unohdatte kiimassa ne ihmiset ketkä lukee sinkku sun tililtä ja ihastuu ja rakastuu.Jopa kertoo sen sille ja se ei vieläkään kerro olevansa poly!!!!!Ihan sairasta huijausta.
Miksiköhän ei kerro... kuka edes haluaisi paljastaa tuon puolen itsestään ennen kuin luottaa toiseen ihmiseen. Voithan itse kertoa kättelyssä niistä asioista, joita et ihmissuhteissa hyväksy.
Sairaita ihmisiä. Ei pystytä sitoutumaan vaan mennään mihin värkit vie mutta kuitenkin pitää olla arjessa joku ketä roikottaa.
jep 👍
Kokkia ja tiskikonetta pitää.
Itse koen ainakin olevani hyvin sitoutunut nykyiseen parisuhteeseeni. Ei tässä ole viiteen vuoteen kummallakaan edes ollut muita romanttisia/seksikumppaneita, silti suhteemme on polysuhde, koska siinä on "optio" muista kumppaneista, jos heitä sattuu tulemaan vastaan. Ja itse en pelkkään seksiin ryhtyisikään, vaan seksiä pystyn harrastamaan ainoastaan rakastavassa, luottamuksellisessa suhteessa. Joita voi siis olla useampia yhtä aikaa.
👍👍👍👍😢
Minusta se on vaan kyvyttömyyttä sitoutua oikeastaan kehenkään.
jep
Se pitää ilmetä muille sinkuille sitte jotenkin.
Mietin samaa, mutta minun on turha miettiä, kun en ymmärrä kuitenkaan.
Se on sairaus
…😄
Ei voi käsittää miten joku löytää monta kumppania suhteeseen kun itsestäni ei kiinnostu kukaan. Tasan ei mene nallekarkit.
Et välttämättä tiedä ,ujoja voi olla ja oottaa sun aloitetta.
Voihan se olla. Ja nykyään ei tapaa ihmisiä kuten nuorena niin ei ole tilanteitakaan.
Oletkohan tulkinnut tilanteen oikein?
Pettäminen on jotain mitä pitää salata kumppanilta.
Ei se ole pettämistä jos kaikki tietää mitä tapahtuu.
No mustasukkasuus.. seo paha yhellä äidillä
Sitä ohjaa pelko. Ehkä pelkää et menettää molemmat.
Kun ei tiedä miten pitäisi toimia ja mitä toinen haluaa.
ja mies ei haluu häntä
Niin naisen mies?
Entä se toinen nainen joka kuuluu myös tähän tähtien mukaan?
En oo kyllä riippuvainen kenestäkään ja uskon parempaan huomiseen vaikka pelkäänkin.
Ärsyttää. Kaikki mikä muistuttaa siitä ihmisestä. Varmasti hänelläkin on ongelmansa, mutta niin kauan kuin hän ja hänen ongelmansa pysyvät kaukana minusta, kaikki on hyvin.
En tiedä mitä polyamoria on, mutta olen nyt itse ajautunut tilanteeseen jossa pari vuotta kestäneessä suhteessa minulle kerrottiin olevansa polyamorinen. Siis tottakai tiedän mitä se on ja miten se toimii, mutta en osaa jäsentää sitä mitä se oikeasti on. Epäselvää, mutta niin on tilanteenikin. Olen kovasti kiintynyt tähän naiseen ja hän ilmoittaa olevansa ihastunut myös toiseen mieheen ja tuntee olevansa polyamorinen. Kertoo voivansa rakastaa monia ihmisiä samanaikaisesti, mutta minua eniten. Kertoo haluavansa harrastaa seksiä ihastuksensa kanssa ja mahdollisesti ihastuvansa tulevaisuudessa aina uudestaankin. Edelleen muistuttaen miten minä olen hänelle korvaamaton ja ykkönen aina vaikka muita ihastuksia tulisi kuinka paljon. Kertoo myös haluavansa seksiä kanssani enemmän, kun tuntee olevansa ihastunut toiseen.
Polyamoria ei koskaan ole kahden tasavertaisen aikuisen päätös vaan siihen päädytään, kun suhteessa vahvemmilla oleva henkilö haluaa hyväksikäyttää asemaansa heikommilla olevan seuratessa vastentahtoisesti, mutta antautuvasti perässä.
Jokaisesta polyamorisesta suhteesta löytyy vähintään yksi säälittävä reppana, käytännössä ali-ihminen, jos edes niinkään korkeatasoista termiä voi käyttää.
Narsisti koukuttaa ensin itseensä sitten kun kala on koukussa paljastaa vasta olevansa horo.Näin sitte jos suhde jatkuu toisen alistuessa jatkuu muidenkin kusettaminen,niiden kolmansien,neljänsien jne kumppaneiden kusetus.
Mennäppä sitte sohaisemaan narsistin tyyliä sanomalla ettet oikein nyt tee.Siitä syttyy sota mihin manipuloinnin mestari narsisti saa valjastettua hänelle sotilaat käyttävät yleensä seksuaalista vetovoimaansa pääaseena.
Höpö höpö.
Kyseessä vain heikkojen miesten kasvaneen määrän myötä syntynyt ilmiö. Tyypillisimmin noissa "suhteissa" on yksi h***etin lihava naispuolinen olento, jota sitten hännystelevät jämämiehet, joille tämä sairas kuvio on ainoa mahdollisuus tulla jonkun muun kuin itsensä koskettamaksi. Surullista ja säälittävää. Yh-äitien kasvattamien heikkojen miesten oireilua.
Polyamoria ei nimenomaan ole pettämistä, vaan tapahtuu kaikkien osapuolten suostumuksella. Jos suostumusta ei ole kaikilta osapuolilta tai toimitaan selän takana, silloin on kyse pettämisestä. Tätä voi olla vaikea käsittää, jos on sisäistänyt niin vahvasti monogamianormin, että ei kykene edes näkemään, että muitakin vaihtoehtoja on ja ne voivat olla aivan toimivia.