Venäjä suuttui

Anonyymi-ap

5

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjän suuttumisilla voi olla karut seuraukset. Kannattaisi pitää aina matalampaa profiilia. Niin Suomi teki ennen ja pärjäsi.

    • Anonyymi

      "Vaalien alla politiikan kaikkitietävät kommentaattorit vaelsivat joukolla valtamedian studioihin kertomaan, kuinka hullusti nyt käy laitaoikeiston vyöryessä valtaan Ranskassa. Näin ei tapahtunut ja nyt vihollinen täytyy kaivaa esiin muualta, ehkäpä omista joukoista."

      https://www.suomenuutiset.fi/ranskan-vaalit-johtivat-poliittiseen-umpikujaan-ja-ovat-muistutus-nykypolitiikan-seka-someajan-nopeista-kaanteista/

      Persu-Pravda syyttää mediaa Le Penin tappiosta. Yllättääkö? No ei yllätä.

      "Venäjällä Ranskan parlamenttivaaleja kuvailtiin muun muassa ”petokseksi” ja ”äänestäjien manipuloinniksi”."

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/ec1b4783-7c3f-4f44-9b85-94523971d159

      Kremlissä ollaan samoilla linjoilla persujen kanssa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tämä kaikki osoittaa, kuinka Venäjä operoi Euroopassa ja kuinka se katsoo oikeudekseen sekaantua muiden valtioiden asioihin.

      Venäjä ruokkii Ranskan persuja saadakseen vaikutusvaltaa siellä ja EU:ssa. Kenenkään on turha kuvitella, etteivät venäläiset tekisi samaa myös meillä.

      • Anonyymi

        Venäjän tavoite on nujertaa eurooppalainen yhtenäisyys, koska EU:n yhtenäisyys kasvattaa Euroopan maiden kykyä puolustautua venäläiseltä imperialismilta ja protektionismilta. Jokainen eurooppalainen puolue, joka on vaikuttamassa EU:ssa EU:ta heikentävään suuntaan, pelaa suoraan Kremlin lapaan. Mitä yhtenäisempi EU on, sitä ikävämpi vastus se on Venäjälle ja muillekin diktatuureille maailmassa. samoin kuin protektionisti-Trumpille.

        EU on yksittäisten kansallisvaltioiden muodostama koalitio, jolla on suurvallan lihakset. Jotta se pysyy yhtenäisenä kasassa, sillä tulee olla yhtenäiset arvot ja yhteisesti sovitut sisäiset pelisäännöt, joita kaikkien tulee noudattaa yhdenvertaisuuden varmistamiseksi. Protektionistit haluavat rikkoa tämän koalition, koska ne eivät pääse ohittamaan suojatulleja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      22
      2665
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      109
      2596
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1384
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      126
      1303
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      94
      1281
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      304
      1260
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      35
      1048
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      13
      1021
    9. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      979
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      64
      930
    Aihe