Ostin äskettäin digiboksin Topfield CRC-8000-4K-1TB.
Siinä on sellainen vika, että TV1:n tekstitykset eivät aina tallennu talletuksessa.
Onko muilla ollut samaa ongelmaa? Oletteko pystyneet korjaamaan asiaa?
Onko laitteen myyjä auttanut tilanteessa? Oletteko saaneet apua? Minun myyjäni ei edes vastaa yhteydenottoihini. En vielä tässä vaiheessa kerro myyjän nimeä.
Minne voi valittaa tällaisesta toiminnasta?
Siinä on sellainen vika, että TV1:n tekstitykset eivät aina tallennu talletuksessa.
Onko muilla ollut samaa ongelmaa? Oletteko pystyneet korjaamaan asiaa?
Onko laitteen myyjä auttanut tilanteessa? Oletteko saaneet apua? Minun myyjäni ei edes vastaa yhteydenottoihini. En vielä tässä vaiheessa kerro myyjän nimeä.
Minne voi valittaa tällaisesta toiminnasta?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Taisit jo muutama viikko sitten kysellä tätä samaa asiaa toisessa ketjussa.
Joo, se oli joku vanhempi ketju...
Mutta myyjä ei vain edelleenkään vastaa viesteihini. Mutta on se aika törkeää, jos myydään laitteita, jotka ei toimi. Ja jatkan valittamista eli myyjän pommittamista niin kauan kuin asia ratkeaa. On ostajillakin sentään jotain oikeuksia. Vai onko myyjillä oikeus myydä laitteita, jotka ei toimi, vaikka rahalla on maksettu? Näinkö se Orpon kapitalismi toimii?
Eikö sinulla sitten ollut muuta sanottavaa? Onko jotain jolla korjata tilanne?
Tietääkö joku, miten tekstityksen saa tulemaan tallennuksiin tällä laitteella?
Yleensä tallennan ohjelmia vain YLE TV1:ltä ja juuri sen kanava tekstitykset ei tietenkään toimi. Ärsyttää!
Painappa subt. näppäintä,kun katsot tallennuksia.
Toimii!
Paska boksi tuntuu olevan . Lagaa minkä kerkiää , boottaa ittensä millo sattuu.
Epg-näppäin . Taustalla joku ihmeellinen paneli tausta ja tekstiä nippanappa luettavissa . Löytyykö apua?
Minulla oli samaa tekstin häipymis ongelmaa TRC 200 boxissa ja oli se lyhyt n 5 cm yhdistyskaapeli rikki. Kun pukkukaapeli uusittu niin toimii täysin. Ja se rikkinäinen kaapeli heikensi välillä kuvaakin.
Mikä formaatti on tallennuksissa kun ne eivät aukea millään tunnetulla ohjelmalla.
Elokuvan tallennus tapahtuu pieninä tiedostoina eikä kuten vanhemmissa malleissa
Onko Topfield 8000 susiostos ?
Timppa
Useimmissa tapauksissa HD-tallennuksia pystyy katsomaan vain sillä laitteella, jolla se on tallennettu. Poikkeuksena ne laitteet, joissa tätä sääntöä on kierretty.
Muuten(kin) Topfieldit ovat olleet jo pitkään susiostoksia. Niillä ei ole oikeastaan mitään tekemistä vanhojen kunnon topfieldien kanssa.
Varmaan maahantuoja on oikea osoite.... T