Demarit kumman erimielisiä, rajalaki ajan mukaan toimivaksi idän karhua vastaan

Anonyymi-ap

Perustuslakivaliokunnan jäsen, kansanedustaja Johanna Ojala-Niemelä (sd.) tyrmää puheet valiokunnan politisoitumisesta ja suomalaisen oikeusvaltioperiaatteiden vaarantumisesta.
– Puheet oikeusvaltion periaatteiden romuttumisesta ovat vahvasti liioiteltuja. On hyvä, että oikeusvaltiosta käydään vilkasta keskustelua, ja nyt on otettu kantaa sekä oikeusvaltion periaatteisiin, että perustuslakivaliokunnan politisoitumisesta.
Kan­san­edus­ta­ja Johanna Oja­la-Nie­me­lä: puheet oi­keus­val­tion ro­mah­ta­mi­ses­ta liioi­tel­tu­ja – "Val­tion on sie­det­tä­vä se, että ra­ja­la­ki rikkoo ih­mi­soi­keuk­sia"
Kiistellyn käännytyslain käsittely jatkuu eduskunnassa kuluvalla viikolla. Oikeusoppineiden mukaan lakiin liittyvät ongelmat uhkaavat jo oikeusvaltioperiaatteita.

10

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jotkut demarit mukana bisneksessä maahantulihoihin kuten Afgaani nainenkin.
      Nämä raskaasti maksettavia mm yksi vaikea nuori laitoksessa maksaa yhteiskunnalle 250 000 € vuodessa.

      • Anonyymi

        Onhan se outoa että ei suomalainen on ylimpänä rajalain vastaisessa kampanjassa!
        Luulisi hänen ymmärtävän olla maallemme kiitollinen eikä suinkaan vesittää sen turvallisuutta!! Ihmisten pitäisi ajatella tarkemmin keitä eduskuntaan äänestävät!


    • Anonyymi

      Keh "ajan mukaan toimivaksi'? Pelleiletkö?

      Eihän tällaista lakia ole testattu missään. Hallitus itse puhuu, että täytyy kouluttaa rajavartiolaitos että miten lakia tulkitaan.

      Mikään rajalaki ei estä sitä, että Venäjä työntää rajalle pakolaisia. Putin Kgb mies oikein odottaa, että nämä typerykset hyväksyvät tuon sekolain! Sitten työntää rajalle tuhansia pakolaisia. Haluan nähdä mikä sirkus siitä tulee kun kukaan ei tiedä, mitä pitää tehdä tai toimia! Apua ei voi kysyä mistään ei EY:sta koska näin tyhmää lakia ei ole missään voimassa.

      Suomi on sätkynukke jonka naruja Putin vetelee.

      Vasemmisto pitää rajan kiinni. Hyvin toimii.

      • Anonyymi

        Nyt olet käsittänyt väärinpäin. Uusi laki tarkoittaa että saadaan raja kiinni hetkessä, jota nyt ei ole kuin poikkuslailla vain aina kiinni. Ihmisiä tulee päästää rajan läpi, heille tärkeitä asioita toimittamaan mm rajan momlemmin puolin Venäläiset kuin Suomalaiset, kuin muutkin. Heti kun Putin alkaa ohjaileen väkeään saadaan raja kiinni, siksi uusi laki pitää saada.

        Äly hoi älä jätä ! voi sinulle hyvällä syyllä sanoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt olet käsittänyt väärinpäin. Uusi laki tarkoittaa että saadaan raja kiinni hetkessä, jota nyt ei ole kuin poikkuslailla vain aina kiinni. Ihmisiä tulee päästää rajan läpi, heille tärkeitä asioita toimittamaan mm rajan momlemmin puolin Venäläiset kuin Suomalaiset, kuin muutkin. Heti kun Putin alkaa ohjaileen väkeään saadaan raja kiinni, siksi uusi laki pitää saada.

        Äly hoi älä jätä ! voi sinulle hyvällä syyllä sanoa.

        Mutta persutrolli, se rajahan on nyt kiinni.

        Pidetään se kiinni, eikä yhtään rajanylitystä.

        Kertokaa nyt, miksi se raja pitäisi saada auki?


    • Anonyymi

      Rajalakia kannattaa muut kuin kommunistit tai mielisensä.

    • Anonyymi

      ”Oikeusvaltiosta ei voida ’huolehtia’ sellaisella tavalla, että oikeusvaltio menettää täysivaltaisuutensa ja kansallisen turvallisuutensa, jolloin se ei voi huolehtia jäsenistään, mikä on oikeusvaltionkin perimmäinen tehtävä”

    • Anonyymi

      Kukaan ei ole kertonut, miksi se raja pitäisi avata.

      Jos "asioita " pitää päästä hoitamaan puolin jos toisinkin, aina Venäjälle pääsee jos haluaa.

      Laivalla Tallinnaan, sieltä Narvaan, ja sieltä vaikka Venäjän Tyynenmeren rannalle!

      Toinen vaihtoehto on, että lentää Turkkiin ja sieltä Venäjälle.

      Ainoa syy saada raja auki, on että päästään ostamaan halpaa pensaa.

    • Anonyymi

      Ehdottomasti raja on pidettävä kiinni jatkossakin riippumatta käännytyslakiäänestyksen tuloksesta.

    • Anonyymi

      DEMARI vs. AASI.

      KUMPI VOITTI ?

      HAHHAHHAAA.

      JA POOOIS.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2079
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1520
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1299
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      236
      1180
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1160
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1086
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1031
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      243
      972
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      916
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe