Jos rakentelisi radio-ohjattavan pienhinaajan, jolla voisi työnnellä ja vedellä veneitä satamassa, niin paljonko sillä pitäisi olla painoa ja paljonko tarvitaan tehoa?
Riittääkö 50 kiloa ja viisi kilowattia?
Riittääkö 50 kiloa ja viisi kilowattia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Laita aurinkokennot katolle niin ei tarvitse ladata.
Riippuu tietty siitä mitä hinataan ja missä olosuhteissa. Mutta miksi radio-ohjattava?
Satamassa voi hinata vaikka kuinka hitaasti, joten teholla ei ole mitään minimiä, työntövoimalla on. Mitä isomman ja hitaammin pyörivän potkurin hintaakaan laittaa, sitä pienempi teho tarvitaan, sitä painavampi voimansiirto on ja sitä enemmän se maksaa.
Halvin lienee 2...6 sähköperämoottoria suoraan hyllytavarana vakiopotkurein, lukumäärä halutun työntövoiman mukaan.
Jos taas haluat tehon todella pieneksi riittävällä työntövoimalla, jo pelkkä potkuri painaa yli 50 kg metrin halkaisijalla.
S-tanan autocorrect. Hintaakaan=siihen.
Jos on vain yksi 8 tuuman potkuri, 5kw ei riitä mihinkään, 20 kw voi riittääkin, ja paino voi tuolloin olla minimissään. Toimii vain jos potkurin navigointi ei muodostu esteeksi, esim superkavitoiva lapaprofiili, tai todella suuri lapapinta-ala.
5Kw keulapotkurikin heilautta 40 jalkaista 10 000kg venettä jo hienosti, tosin ei voi käyttä, kuin muutaman minuutin.