Käyttäydyin arvojeni vastaisesti

silloin pari vuotta sitten. Sanoin jotain mitä kadun lopun elämän. Se on oikein mulle. Ei se ollut rakentava tapa tuoda tunteitani esille. Mieli oli herkillä meistä riippumattomista syistä ja kiukuttelin sulle. Menetin ystävyytemme ja toiveen enemmästä. Ei se auta kuin jatkaa eteenpäin elämässä ja hyväksyä miten asiat meni. Miehelle ❣️
21738
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Missä näitte ja mitä sanoit?

Äänestä
  • Mitä sillä on väliä. Nainen, tässä tapauksessa pikkuprinsessa ei ole koskaan väärässä tai tee väärin irl. Hän maalittaa palstoilla ja tekee uhrista syyllisen.

    Tähän uskon.

    Äänestä

Toivottavasti saatte välit korjattua. Moni ihminen kyllä ymmärtää, jos on ollut paha olla ja loukkaa toista sen vuoksi. Eivät ne välit toki välttämättä palaa ihan entiselleen, mutta ehkä se korjaisi molemminpuolisen katumisen.

Minuakin harmittaa menetetty ystävyys, mutta en kyllä pystyisi enää olemaan hänen kanssaan pelkästään ystävä, kun menisin taas hänestä aivan sekaisin.

Äänestä
  • En silti olisi saanut loukata toista. Tunteita pitäisi pystyä hallitsemaan sen verran, vaikka paha olo olikin, ja on edelleen kun hävettää.

    Tuskin pelkästään ystävä pystyisin olemaan, kun kaipaan häntä myös muulla tavoin.

    Äänestä

Ei sanomiset tekemiset kun ollaan näin. vain

Äänestä

Harmillista tuollainen.

Itsellä ollut tilanteita, jossa nainen suhteen alkaessa, kun pitää puhua tunteista tai on ollut hieman "epäselvä" tilanne niin on vain haukkunut pystyyn.

Valitettavasti naiset eivät ymmärrä millaiset arvet se jättää jos joku jota arvostaa ja ihailee haukkuu ulkonäköä tai persoonaa myöten.
Sitten se laitetaan "pahan olon syyksi".

Väsynyt naisiin jotka purkavat yhtään omaa pahaa oloaan toisiin. En enää koskaan alistu siihen.

Sen takia viilennän ja katkaisen välit jokaiseen, joka noin toimii. Ansaitsen parempaa jos en ole toiselle pahaa tehnyt.

Jos toinen ei ole tahallaan loukannut tai ei väkisin tarjoa seuraansa tai petä niin miksi loukata?
Ihan sama pakit antaessa: Eikö riitä vain sanoa se että "en ole kiinnostunut", miksi yrittää nöyryyttää tai loukata toista?

Onko oma elämä ja persoona niin heikko ja paska että se pitää purkaa siihen joka yrittää olla hyvä sinua kohtaan?

Äänestä
  • Vai ootko sä raukka mies valinnut itsellesi liian kovia ja kylmiä naisia koska ne näyttävät upeita eikä tarvi koskaan käyttäytyä koska kaiken saa kauneudella?
    Näitä malli törröhuuli bimboja on Suomessakin vaikka miten paljo joiden ei tarvi yhtää miettiä käytöstä
    Seuraavaksi arvostus pois siitä ulkonäöstä
    Siihen mitä sä oikesti tarvitset
    Eli vaatimattoman ei niin kivoja kokemuksia elämältä saaneelta naisia jonka elämässä on muutakin valttia kuin ulkonäkö millä esim raha tehdään .
    Kyllä sä vielä huomaat miten karmea luonne kaunottarilla on kun se ainoa asia mitä he antavat .

    Äänestä

  • Kirjoitit seuraavaa "Ihan sama pakit antaessa: Eikö riitä vain sanoa se että "en ole kiinnostunut", miksi yrittää nöyryyttää tai loukata toista?". Entä, jos saa pakit, kun on tapailtu jo useampi kuukausi tuollaisella repliikillä? Itselleni tuo tuli jotenkin täysin puskista, etenkin kun ajattelin vihdoin löytäneeni miehen, jonka kanssa voi puhua ihan kaikesta. Edelleen välillä mietin, mihin kaikki kaatui. Enkä ole toista osapuolta loukannut tai kohdellut millään tavoin huonosti. Olisin halunnut tietää syyn, jotta en toista jatkossa mahdollista virhettä.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Vai ootko sä raukka mies valinnut itsellesi liian kovia ja kylmiä naisia koska ne näyttävät upeita eikä tarvi koskaan käyttäytyä koska kaiken saa kauneudella?
    Näitä malli törröhuuli bimboja on Suomessakin vaikka miten paljo joiden ei tarvi yhtää miettiä käytöstä
    Seuraavaksi arvostus pois siitä ulkonäöstä
    Siihen mitä sä oikesti tarvitset
    Eli vaatimattoman ei niin kivoja kokemuksia elämältä saaneelta naisia jonka elämässä on muutakin valttia kuin ulkonäkö millä esim raha tehdään .
    Kyllä sä vielä huomaat miten karmea luonne kaunottarilla on kun se ainoa asia mitä he antavat .

    Päinvastoin, kuvailemani naiset ovat olleet juuri sieltä toisesta päästä valittuja.

    Eli hiljaisempia, mietteliäämmän oloisia, eivät mitään räväköitä naisia, eikä todellakaan bimboja.

    Jatkossa keskityn hyvän tuulisiin empaattisiin ja hyvän näköisiin bimboihin.

    Mutta totta kai laitat jutut miehen syyksi koska sinun vaikea ymmärtää kuten muidenkaan naisten miten nainen kohtelee miestä kun vain sopiva paikka tulee.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Kirjoitit seuraavaa "Ihan sama pakit antaessa: Eikö riitä vain sanoa se että "en ole kiinnostunut", miksi yrittää nöyryyttää tai loukata toista?". Entä, jos saa pakit, kun on tapailtu jo useampi kuukausi tuollaisella repliikillä? Itselleni tuo tuli jotenkin täysin puskista, etenkin kun ajattelin vihdoin löytäneeni miehen, jonka kanssa voi puhua ihan kaikesta. Edelleen välillä mietin, mihin kaikki kaatui. Enkä ole toista osapuolta loukannut tai kohdellut millään tavoin huonosti. Olisin halunnut tietää syyn, jotta en toista jatkossa mahdollista virhettä.

    Noitakin on tullut kyllä vastaan, mutta ne on vain otettava tyynesti vastaan. Sitä ei tiedä jos toinen ei vain halua sanoa syytä missä vika.

    Arvostanut että joskus ei tarvitse sanoa vaikkapa päin naamaa kaikkea erottaessa että saisi toisen kokea miten paska olento on, eli tässä tapauksessa mies.

    Näkemykseni naisista on näiden kokemusten myötä täysin kieroutunut ja todennäköisesti ohitan hyvinkin asiallisia naisia.

    Äänestä

Ystävyys on nuoruuteen kuuluva kun erotaan lapsuudesta

Äänestä

Arvot on arvoja pientä liikettä saattaa tulla ennen jälkipolttoa. Ei vakavaa tässä vaiheessa

Äänestä

Ehkä jos et kyennyt hillitsemään itseäsi hänen seurassa ja satutit toista tai sanoit jotain väärää niin voihan olla ettei teistä onnellista paria olisi voinut koskaan tulla. Ihmisiä on erilaisia niin ihmisten kommunikaatiotyylit eivät välttämättä sovi yhteen. Vaikka muuten toimisikin asiat niin jos toinen puhuu kirveen varresta ja toinen kirveen terästä riitautuen niin eihän siitä voi mitään tulla.

Äänestä
  • Vaikka kommunikaatityylit sopisikin yhteen, ihmiset tekee virheitä. Usein sen tärkeän tai tärkeimmän ihmisen kanssa, koska se on syvempi.. haavoittuvaisempi ja erilainen kuin ystävyyssuhteet.

    En anna ikinä itselleni anteeksi sitä miten toimin ja sitä miten pahalta se on mahdollisesti toisesta tuntunut.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Vaikka kommunikaatityylit sopisikin yhteen, ihmiset tekee virheitä. Usein sen tärkeän tai tärkeimmän ihmisen kanssa, koska se on syvempi.. haavoittuvaisempi ja erilainen kuin ystävyyssuhteet.

    En anna ikinä itselleni anteeksi sitä miten toimin ja sitä miten pahalta se on mahdollisesti toisesta tuntunut.

    Voithan aina pyytää anteeksi. Se voisi tuoda suurimman helpotuksen sinulle vaikka ei mitään tapahtuisikaan.

    Äänestä

  • Tämä on kuin minun suusta.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Tämä on kuin minun suusta.

    Sä ajattelet hyvin. Rakkautta sulle tuntrmaton.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Sä ajattelet hyvin. Rakkautta sulle tuntrmaton.

    Sotilas vai potilas?

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Sotilas vai potilas?

    Ihminen.

    Äänestä

  • Valetta

    Äänestä

Valetta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

silloin pari vuotta sitten. Sanoin jotain mitä kadun lopun elämän. Se on oikein mulle. Ei se ollut rakentava tapa tuoda tunteitani esille. Mieli oli herkillä meistä riippumattomista syistä ja kiukuttelin sulle. Menetin ystävyytemme ja toiveen enemmästä. Ei se auta kuin jatkaa eteenpäin elämässä ja hyväksyä miten asiat meni. Miehelle ❣️

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu