Miksi edes yrittää olla ns hyvä ihminen kun silloin joutuu hyväksikäytetyksi jne parempi olla yhtä ilkee ja välinpitämätön kuin muutkin kun sitä näköjään arvostetaan
Rakkaudettomuus tekee ihmisestä kylmän
Anonyymi-ap
20388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ei kannata pahaan vastata pahalla.
Jaa, ja miksi ei?
Kuvitteletko että sinua palkitaan siitä?
Välinpitämättömyys on supervoima.
Sillä selviää monesta asiasta. Siirtyy vain eteenpäin.
Hyvät, kiltit, kunnolliset jne. altistuvat hyväksikäytölle.
Jos taas olet mies ja edellämainittu niin sinua pidetään munattomana reppanana jota ei arvosteta ja kun sinua ei arvosteta, naiset eivät arvosta sinua.
Paha tai ilkeä ei tarvitse olla, mutta päämäärätietoinen, kylmä, laskelmoiva ja sopivia asioita kohtaan into- ja kunnianhimoinen kuten esimerkiksi asemasi sosiaalisesti, raha ja paneminen.
Niitä yhteiskunnassa arvostetaan, pehmeät arvot, ovat menneiden vuosikymmenien märkiä housupieruja.
Se on jännä juttu, että ihmiset eläessään kannattavat kovia piirteitä ja arvoja, mutta kun ollaan vanhoja ja tarvitaan apua, anellaan, että kumpa minua kohtaan oltaisiin kilttejä.
Samaa mieltä. Oon ystävällinen vain niille, joilta saan pillua. Muiden takia ei kannata vaivautua.
Onko isokin lauma kanoja?
Taitaa olla miinuksella.
Joo samaa mieltä..kylmyys sairastuttaa..tarpeeksi kauan kun toimii pakkasen virassa niin itsehän siinä kärsii
Mitä minä teen kylmällä, tunteettomalla miehellä 🤔odottaako hän että, juoksen perässä vai?
Mitä tämä nykypäivän touhu oikein on🙄Eikö miehet osaa enää rakastaa??
So, you sense God or not? Sitähän minäkin. Se on tämä yleismaailmallinen, yhä yleistyvä kollektiivinen hulluus mikä riivaa hyvin, hyvin monia ihmisiä. Välinpitämättömyys on se juttu tapaisilleni ihmisille ketkä lannistuvat helposti. Taustalla on kuitenkin se että elämän standardien pitäisi olla niin korkealla, ihan näin yleisesti ottaen. Kunnianhimoni on nitistetty olosuhteiden sanelemana. En osaa tyytyä vähään ollakseni onnellinen. Vähävaraisuuden lisäksi olen myös erakko.
Hymy on parhaimmillaan ylösalaisin.
Mistä tuo itserakkautesi, kylmyys ja ylimielisyytesi sitten kumpuaa, kun mitään syytä ei ole.
Olet sattunut väärään seuraan. Ei kaikki ole pahoja.
Suurinosa on. Eräskin halaa vain puukottakseen selkään. T. Ap
Ei ole kylmyyttä. Toteamus vaan.
Järkevät ja harmistuneet aikuiset leikkivät keskenkasvuisia lapsosia.
Toiminnan hyödyllisyys jaksaa mietityttää mutta kuoressa on hyvä olla kunnes huomaa ettei toimintamalli vienytkään eteenpäin.
Yksilötasolla katsoessani on vain parempi luopua näistä ihmisistä.
Joukkueellinen surullisia ja nukkemaisia aikuisia sekä kourallinen aitoutta yksikseen. Tämän kasvumallin opetatte lapsillenne.
Lasten seuratessa aikuisten teatraalista ilkkumis mallikäyttäytymistä, herkän lapsen tunnetasot eivät saa tukea ja vahvistusta. Saatte sulkeutuneita ja itsetuhoisia ilkeilijöitä, joille mediakäyttäytymisen myötä muodostuu empatian puutteen lisäksi kivun tuottamisen helppous. Onhan se teidän aikuisten normaali käyttäyymistä kuoressanne.
Kun sitten omanne eivät käsitelleetkään toimintamallianne menestyksen avaimena ja ovat laitapuolen kulkijoina. Mikä syyllistämisen tyyli on sinun keino nostaa lapsesi ylös..
Ja tuli yö ja tuli seitsemästoista päivä.
Se on totta, että moni näkee avuliaisuutta ja kohteliaisuutta heikkouksina, mutta jos itse arvostat ne hyvinä asioina niin kannattaa sillä tyylillä mennä jotta olet itsesi. Trendikäs voi arvoissaan olla tai olla olematta, mutta en myöskään itse esim. vetelisi nyt pinkeissä mikrosortseissa vaikka olen sellaisia tänä kesänä bongannut jonkinverran.
Muilta taas ei voi vaatia että arvostaisivat samoja asioita kuin itse - joku arvostaa hygieniaa,, toinen kokee sen ajanhukaksi, joku arvostaa bilemenoa ja cooliutta, toinen terveellisiä elintapoja, jne.
Luulisi että näissä on jotain yleistettäviä ”perusarvoja” hyvästä ja pahasta mutta kyllä tuntuu, että olemme näissä kaikki järjettömiä ja epäloogisia harmaa-asteikolla tai jakaumana. Eli jos itse näet toimivasi oikein, ja viihdyt itsesi kanssa se tulisi myös riittää kannustuksena- ilman muiden kiitospuheita. Vielä siis rautalangasta, että kun kerran olet loistotyyppi ja tiedät sen, niin pää pystyssä vaan!