Rahat pois köyhiltä, hah, hah, haa! Kylläpä naurattaa 🤣🤣🤣
Hämeen Vesi nostaa hintoja yli 10%!
Anonyymi-ap
60705
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 60
Vanhimmat
No hae järvestä jos ei ole varaa.
Vesi kannattaa yksityistää eli myydä ulkomaalaisille. Tämä tehostaa toimintaa, työpaikat säilyy ja hinnat pysyvät kurissa.
T: J. Katainen
Politiikot pitäisi kisuttaa myynnin kannalle vaikka salkullisella tuottavia osakkeita.
Vanha intiaanien sanonta:
"Kukaan ei voi omistaa maata eikä järviä".
Ja toden totta, luona meille sateen antaa. Latva vesiltä se järvien kautta mereen ikuiseen virtaa.
Ilman sadetta meillä ei olisi järviä.
Ja nyt kun sinä kuntalainen lasket vettä hanikasta, muista että sen on luoja sinulle antanut, ja itse sen olen järvestä pumpannut omistamallasi yhtiöllä, järvestä jonka luoja sinulle ja muille kuntalaisille antoi. Unohtamalla muita luontokappaleita.
Siten ei kukaan voi omistaa vesiyhtiötä, ja tehdä sillä voittoa. Hinnat ovat tuottajahintoja, ilman voittoa ja pidetään ne sellaisena, eli kommunisti-yhtiötä emme myy mistään hinnasta.
Parin vuoden sisään myydään. Ethän sinä sitä päätä sen päättää rahamiehet.
Tämän kokoisista busineksista ei päätä kaapumiesten salaseura, vaan kaupungin valtuusto.
Elämäntapaintiaanilta ei tarvita sijoitusneuvoja.
Mitenköhän ne eroaa toisistaan?
Kabinetin ovi välissä.
Gary raotti ovea ja Suopo puuttui peliin.
Huvittavaa että joku vielä uskoo demokratiaan.
Ottamatta mitenkään kantaa siihen oliko Hämeenlinnan järkevää myydä sähkölaitoksensa vai ei ehkä oli mutta.... monet silloiset valtuutetut perustelivat myönteistä päätöstään jotta työpaikat säilyy asiointikonttori säilyy sähkön hinta ei nouse. Kuinkas sitten kävi. Kaikki lähti vuoden sisällä myynnistä. Ja Vattenfall rahastaa tälläkin hetkellä ihmisiä jollain 29 sentin kwh hinnalla ilman armoa. Joten miten järkeviin päätöksiin uskot vesilaitoksen myynnissä ja millä perustein nykyvaltuutetut päätöksen tekisivät?
Sisäpiirihuseerauksen paljastaminen on majesteettirikos, sietääkin puuttua.
kun Näivelinnan päättäjät tekevät bisnestä niin siitä ei voi tulla taas kuin oikeinkin mojova jätti menestys kaupungille ja kaupunkilaisille
Miksi sä ostat sähköä Vattenfalilta? Sulla on kuule ihan täysi vapaus ostaa se muualta
Mulla on määräaikainen sopimus.
Pitäisikö olla huolissaan?
Eipä ole sellaista kuin Hämeen vesi. Se on HS-vesi eli Hämeenlinnan Seudun vesi.
Aloittaja on jo vanha älä viitsi kiusata ei opi enää näitä uusia nimiä ulkomaankieltäkin usein niissä
HÄMEEN SÄHKÖ ON.
Hämeen putki-sähkö?
Ei kun Hämeen Sähkö.
Yhdistämällä sähköt ja putket säästää rahaa.
Tämä. Olenkin aina ihmetellyt miksi tarvitaan kahdet läpiviennit voisihan sähköjohdot vetää vesiputkien sisään.
Kyllä kupari sähköä johtaa, ovathan sähköjohdotkin kuparia.
Jonkinlaiseksi ongelmaksi muodostuu että myös vesi johtaa sähköä?
Lisäisi ikävästi kuparin määrää juomavedessä?
Ihminen tarvitsee kuparia.
Suihkussa ikävä käydä.
Minä en tarvitse. Minun keholle se on pelkkä myrkky.
Joo on huomattu ettet tykkää.
Olen se oranssi mies älkää tuijottako.
Köyhien ei kannata tehdä lapsia.
Matt25:42 Sillä minun oli nälkä, ja te ette antaneet minulle syödä; minun oli jano, ja te ette antaneet minulle juoda;
Ei kenenkään vaan anneta syödä tai juoda. Niiden eteen pitää tehdä töitä. Onko tuttu ilmaisu?
Jeesustelijat luulee usein jo maailmaa paratiisiksi.
Mutta sehän on, Jumalansa hyljännyt ihminen on vain sen tuhonnut.
Eli onko vai ei?
HS-veden saatekirjeessä luki mm. että joutuvat nostamaan hintaa, koska ihmiset ovat vähentäneet veden kulutusta. No, kuutiotasolla saman verran kulunut vettä joten hinta nousee syyttä. Taidanpa ottaa pihakaivon takaisin käyttöön ja lopettaa verkkoveden kulutuksen tyystin - sieltähän voi veden mukana nykyään tulla vaikka mitä?
Hs-veden pitää saada se sama summa + vuosittainen korotus ihan riippumatta siitä paljonko ihmiset käyttää vettä. Veden käyttö laskee => vedenhinta nousee. Veden käyttö kasvaa => veden hinta nousee.
No voisivat muutaman kerran vuodessa käydä pesemässä likaisimmat kävelytiet, kunta maksaa, samalla tasataan pienituloisille veden hintaa.
Meneekö korotus HPK:n sponsorointiin?
Ei kunnan konserniyhtiö saa sponsoroida ketään, kunta tukee kulttuuria kunnanvaltuuston vahvistamien taksojen mukaisesti.
Ja kyseessähän on Hämeenlinnan, Hattulan ja Akaan muodostama kuntayhtymä-yhtiö oyj.
Julkista osakeyhtiötä ei pidä sekoittaa osakeyhtiölain julkiseen osakeyhtiöön, näiden eron ollessa julkisuusmääritelmän muodossa, edellisen julkisuuden edustaessa sosialismia/kommunismia ja julkisyhteiskunnallista omistusta, jälkimmäisen julkisuuden keskittyessä julkiseen osakekauppaan. Nämä tuppaavat menemään useasti sekaisin.
Ei tunnu missään
Eli kun HPK:n pelatessa kun laidassa lukee HS-vesi niin siitä ei ole urheiluseuran kohdalla maksettu eikä pyydetty mitään hintaa? Eli kaupungin halli jonka kaupunki itse on halunnut koristella itsellään ja mainostaa erinomaista vettänsä vaikka kilpailuahan ei olekaan. Asia ok jos näin. No näinhän sen täytyy olla.
Kyllä se maalataan sinne kun vaan siksi kun oikeita sponsoreita ei riitä koko laidan mittaa.
Kommarit haluaa lisää palkkaa nääs. Mitään enempää myytävää heillä ei ole eikä vesi ole kallistunut mutta ay kommunistit ovat tehottomia ja kalliita niin hinnat nousee. Toki viimeiset 20v näin on tapahtunut Suomessa kaikialla.
Henkilöstökustannuksia vähennettävä heti!
Mutta eihän ne vähennä, kerran kun saat paikan tällaisesta suojatyöpaikasta, siellä saat maleksia lopun ikää.
Rahaa menee myös hallituksen palkkioihin, konsulttikuluihin, ja suunnitelmissa myös jopa aiheuttaa vedenpaisumus ja korvausten maksaminen maanomistajille! Ei mitään halpaa lystiä, kyllä siinä joutuu liikevaihtoakin kasvattamaan.
Lafka toimittaa myös omaa lehteä kuten myös tietysti jäteyhtiö ja kaupunkikin. Voisiko tämän lehden laittaa maksulliseksi? Tilaajia varmaan riittäisi sillä mukavaa luettavaa on. Olen muuten odotellut milloin ilmestyy Pöölin uutiset lehden nimeksi ehdotankin Tilaa on! Ja voisi palkata tällekin lehdelle oman toimarin sadantonnin liksalla jostain lähipiiristä jonka kymppitonnin ansiosidonnainen alkaa lähestyä kalkkiviivoja vuoden päästä toki erorahat puoli miljoonaa ja uusi lomilla lompsis vuorettelemaan.
Vanhus muistelee vielä vedenpaisumusta
https://fi.wikipedia.org/wiki/Vedenpaisumus
Vaikka kyseessä on keskivedenkorkeuden nostaminen.
ps.
Vedenlämpötilan nostaminen + 4 asteesta + 100 asteeseen ei paisuta vettä kuin 5 %.
https://fi.wikibooks.org/wiki/Lukion_taulukot/Veden_tiheys_eri_l%C3%A4mp%C3%B6tiloissa
Lämpimän veden myymisellä siis tienaa enemmän?
Miksi minulta kysyt, kysy konsultilta, se tietää.
Missä tämä Hämeen Vesi toimii?
HÄMEENLINNA VESI
DEMENTIAA AIHEUTTAVA VESI
Mitenkäs kun Suomessa normaalit elinkustannukset on noin 26% kalliimmat kuin EU ssa keskimäärin. Vedelläänkös meitä halolla perseeseen?
Mutta eikös meillä ole hyvät palkat? Vain kolme sataa saa toimeentulotukea palkan päälle.