Minä tulin täysi-ikäiseksi 80-luvulla, jolloin pääsin ensimmäistä kertaa äänestämään. Minusta se tuntui hienolta ja jännittävältä ja halusin ihan alusta alkaen miettiä ja harkita aina tarkkaan, ketä minä äänestän. Ajattelin, että asioista päättävän ihmisen täytyy olla älykäs, oli sitten kyseessä kansanedustaja, ministeri, pääministeri, presidentti tai nykyään europarlamentin edustaja.
Siksi olen pyrkinyt seuraamaan aina politiikkaa, vaikka en ole ollut minkään puolueen jäsen koskaan. Minä olen aina äänestänyt henkilön mukaan, että saisi mahdollisimman hyvän ihmisen eduskuntaan tai europarlamenttiin. Olen aina lukenut ja kuunnellut uutisista, mitä joku kansanedustaja tai ministeri sanoo ja äänestänyt hänen puheidensa ja asiaosaamisensa mukaan. Tällaisen ihmisen pitää osata myös puhua ja esiintyä riittävän hyvin ja selkeästi, että häntä haluaa ja jaksaa katsella ja kuunnella.
Minä en ole äänestänyt siksi, että on joku julkkis, komea tai kaunis tai rikas. Amerikkalaiset äänestävät kuulemma vai mielikuvien mukaan, he eivät perehdy edes asioihin, mitä joku poliitikko osaa tai sanoo, eivätkä aina edes kuuntele tarkkaan, mitä joku poliitikko sanoo oikeasti. Siksi amerikkalaisten ihmisten äänestyskäyttäytymisessä ei tunnu olevan mitään järkeä.
Heille kelpaavat kaiken maailman julkkikset ja rikkaat, eikä Amerikassa voi presidentiksi edes pyrkiä, ellei ole tarpeeksi varakas ihminen, ikävä kyllä.
Amerikkalaiset vaalit ovat usein likaisia ja rumia, siellä mustamaalataan ja haukutaan vastaehdokasta ja väännellään toisen puheita täysin päinvastaisiksi. Valehtelukaan ei ole vierasta, vaikka se on täysin väärin ja ala-arvoista toimintaa.
Äänestäminen vaaleissa
5
348
Vastaukset
- Anonyymi
silloin aikoinaan vuonna miekka ja kilpi, oli vielä sellaisia kuin kansanedustaja, nykyään heitä ei ole ollenkaan, on vain kansalaisten äänestämiä ihmisiä joille äänestäjät myöntää huipputulot tarvitsematta läydä töissä :)
tai 80 luvulla olla viimeiset kansanedustajat?.. se on niinkuin george carlin sanoo videossaan why i dont vote ^^- Anonyymi
Ei ole syytä äänestää, koska Suomessa ei noudateta lakeja.
Stubb oli viimeinen henkilö, jota oli vastustajasta johtuen oli pakko äänestää.
- Anonyymi
Sama teatraalinen piirre siirtyi Ronald Reaganin valinnan jälkeen Suomeen alettiin valita muusikkoja ,urheilijoita ja tuo näkyy myös politiikan osaamistason alentumisena.
Tuolloin 80 luvulla politiikot olivat vielä järjestään valtiomiehiä ja sitoutuneita Suomen eteenpäin viemiseen kansan etuja valvoen .Nykyisin hypitään puolueita toiseen, joka jo sinänsä on äänestäjän ja varsinkin demokratian halveeraamista, mikäli siirtyminen tapahtuu kesken kauden äänestämisen jälkeen. Tuolloin ei voi katsoa siirtyvän henkilön enää käytännössä omaavan sitä mandaattia, jonka kansalaiset ovat hänelle antaneet äänestäessään valiten henkilön aatelinjan ja niiden asioiden edistämiseen joita hän on tuolloin lupautunut toimissaan edistää.
Vopi olla että tuolla muutoksella, sekä sillä että puheet voivat nykyään olla aivan toiset kuin tulevat teot, on jotakin tekemistä tuon arvotuksen ,sekä poliittisen osaamisen tason kanssa. - Anonyymi
Kaikki on nyt samaa mieltä ja kritiikki on out silloin en halua kuullakaan politiikasta!
- Anonyymi
En sekoillut äänestyskopilla. Jätin aluevaalilapun tyhjänä, koska aluevaltuustolla ei ole valtaa. Hyvä korvaus kyllä mukanaolosta.
Harkittu teko siis.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1802035
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1611758Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461706- 1231483
Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1561248Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia541165Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen581010- 70929
Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P26907- 15899