Alkukauppasumma?

ihmetyttää

Olemme tehneet tarjouksen asunnosta. Välittäjä väittää, että yleisen käytännön mukaan sovitaan "alkukauppasummasta" (siis normaalin käsirahan lisäksi), joka voi olla 4-40 % kokonaishinnasta. Suostuimme ensin tuohon 4 %:iin, mutta nyt myyjä ja välittäjä yrittävät nostaa tuota summaa yli 10 %:iin tarjouksen läpimenemiseksi. Loppukauppa tehtäisiin vasta kolmen kuukauden kuluttua.

Onko kellään kokemuksia vastaavasta tilanteesta?

2

804

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etu-Töölö

      Kun me myimme asuntomme (ilman välittäjää) tänä keväänä, toimittiin näin. Kauppahinnaksi sovittiin 188 000. Ostaja maksoi 2 000 heti, kun olimme hyväksyneet hänen tarjouksensa. Noin viikkoa myöhemmin tehtiin kauppakirjat, jolloin hän maksoi 33 000 lisää, mutta ei tietenkään vielä saanut osakekirjoja eikä hallintaoikeutta asuntoon. Ns. loppukaupat tehtiin noin 2 kuukautta myöhemmin, jolloin ostaja maksoi loput rahat ja sai "kaikki oikeudet" asuntoon.

      Eli kyllä nuo "alkukauppasummat" ovat ihan normaali käytäntö, jos "loppukauppaa" ei tehdä heti, vaan esim. vasta parin kuukauden päästä. Jos loppukaupat tehdään nopeasti, riittää pelkkä käsiraha.

    • kisa

      Jos kyseessä on käsiraha, sen suuruus on lain mukaan korkeintaan 4% kauppahinnasta. Kuinka loppu summa maksetaan, on ostajan ja myyjän välinen sopimus.
      Käsiraha menetetään, jos kauppa peruuntuu ostajan taholta. Myös myyjä on velvollinen korvaamaan käsirahan, jos omalta osaltaan peruu sovitun kaupan, toisaalta sen todennäköisesti saa vain rosiksen kautta.
      Jos maksat jotain etupainotteisesti, olet oikeutettu myös myyjän taholta vakuuteen sekä korkoon maksamallesi pääomalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      44
      2931
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      92
      2793
    3. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      61
      2666
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      71
      2611
    5. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      95
      2571
    6. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      103
      2147
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      51
      2031
    8. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      142
      1890
    9. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      61
      1772
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      20
      1648
    Aihe