Tanja Karpela hoiti tyylikkäästi "sikatoimittajien" poliittisen ajojahdin. Sairaslomaltaan hän antoi vastineen Iltasanomien makaaberiin lehtikirjoitteluun, jonka jälkeen hänen ei ole tarvinnut asiaan puuttua. Sanoma-konsernin ulkopuolinen media on runsaslukuisasti kirjottanut Tanja Karpelasta asiallisia ja pääsääntöisesti myönteisiä artikkeleita. Muun muassa viime viikon Apu-lehti arvosteli kovin sanoin Ervastia ja epäili toimittajiien tarkoitusperiä. Suomen Kuvalehdessä työskentelevä Pekka Ervasti oli aiemmin Erkon leivissä ja taitaa tehdä vieläkin "keikkaa" Sanoma-konsernille.
Sitä näin ulkopuolisena ihmettelee tämän "sikakerhon" motiiveja, eihän Karpela ole mokannut ainakaan poliitikkoaikanaan yhtään missään, jollei oteta lukuun kihlausta eri arvomaailmaisen Sauli Niinistön kanssa.
Tai sitten se motiivi löytyykin juuri siitä.
Sitä näin ulkopuolisena ihmettelee tämän "sikakerhon" motiiveja, eihän Karpela ole mokannut ainakaan poliitikkoaikanaan yhtään missään, jollei oteta lukuun kihlausta eri arvomaailmaisen Sauli Niinistön kanssa.
Tai sitten se motiivi löytyykin juuri siitä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mitään kun ei tee,niin ei myöskään mokaa.Yksi hallituksen turhimmista ministereistä,kumartelee milloin minkäkin uskontokunnan edessä.
>> kihlaus... eri arvomaailmaisen Sauli Niinistön kanssa
Miten niin eri arvomaailmaisen? Missä me olemme päässeet tustustumaan T Karpelan arvomaailmaan? Hän kertoo Apu-lehdessä päntänneensä päähänsä tuhansia asioita jotta selviäisi tenteistä. Politiikkakin on siis ollut pelkkää pärjäysyritystä ja urasuorittamista - missä ne sisäiset arvot sitten ovayt? Kyllä ne loistavat poissaolollaan.
Mutta emmehän me myöskään tiedä mitä "sisäisiä" arvoja S Niinistöllä on. Hän on rahateknikko, jolla ei ole taiteellista tai filosofista silmää. Ihmisenä pelkkä nolla. Jos sanotaan että hänellä on eri arvomaailma kuin Karpelalla, siinä kyllä käytetään sanaa arvomaailma väärin.
Ulkoisia arvoja näissä kyllä löytyy molemmissa, ja ne taas näyttävät hyvinkin samaan kaavaan valetuilta. Jos Niinistö vielä vähän kiristäisi vyötään, hänen silmänsä pullahtaisivat kokonaan ulos kupistaan. Samoin kävisi Karpelan tisseille, jos missi nykäisisi korsettinaruista liian lujaa.
Kysymys lehdistöstä ja kirjoittelun laadusta on kuitenkin äärimmäisen vakava, ja mitä median kaupallistumiseen, pinnallistumiseen ja huttujuttujen ja piilopornon myymiseen tulee, ne ovat ongelmia jotka aina etsivät niinistöjä ja karpeloita ja muita hyväksykäyttökohteita. Median kaupallistumisen ongelma on markkinatalouden ongelma, ja sitä pitäisi pystyä käsittelemään markkinatalouden ongelmana kuvittelematta että karpelat tai niinistöt mitään ratkaisisivat.
">> kihlaus... eri arvomaailmaisen Sauli Niinistön kanssa "
----------------------------------
Tanja Karpela ei ole Sauli Niinistön arvomaailmasta sanonut halaistua sanaa, ainakaan julkisesti.
Jossain lehdessä häneltä kysyttiin, onko ihmissuhderintamalta mitään uutta? Karpela vastasi, että hän on ihan tyytyväinen yksinhuoltaja ja jos joskus elämänkumppani löytyy, niin hänellä tulisi olla arvomaailma lähellä omaani. Tästä sitten lööppimedia repäisi pelihousunsa ja arvosteli kovin sanoin Karpelaa, kun oli mennyt mollaamaan kokoomuksen presidenttiehdokkaan Sauli Niinistön arvomaailman.
Hetkinen. Koskas lukutaitoni on kadonnut? Sinähän se olet joka puhuu Niinistön "eri" arvomaailmasta. Lisäksi kerrot että Karpela puhuu omastaan. Minä olen se joka vain ihmettelee että mistä hemmetin arvomaailmasta. Minusta kummallakaan tyhjäntyrkyttäjällä ei ole mitään sisäistettyjä arvoja. Ei ensimmäistäkään. Sensijaan kaupallisuuden ja markkinatalouden perään tuntuvat molemmat omaavan paljonkin ymmärtämystä.
Laitiselle keskustan politiikka on sitä, mitä lehdet kirjoittavat keskustalaisista poliitikoista.
Voisko kukaan kuvitella mitään tyhjänpäiväisempää?
Älää siis ihmetelkö, miksi Laitinen kirjoittaa typerästi, koska hänellä ei ole mitään muuta kuin tyhjänpäiväisiä kirjoituksia lähteinään.
"Kpeulaisen typeryyden prototyyppi on
Jorma E. Laitinen 19.6.2005 klo 11.46"
-------------------------
...kysyn, että kuka on Jorma E. Laitinen ja mitä on Kpeulaisuus?