Yritän vähän tarkastella USAn voimakkaan kahtiajaon taustoja ja sisältöjä. Niistä osan voidaan nähdä olevan iduillaan myös Suomessa, kun persut ovat adoptoineet amerikkalaista alt-right politiikkaa välillä ihan sanasta sanaan Suomeen.
Kahtiajakautumisen taustan voi nähdä 1960-luvun USAssa. Vietnamin sota, kansalaisoikeusliike ja naisasialiikkeen nousu olivat silloin taustalla. Kansa jakautui liberaaleihin ja konservatiiveihin. Toki sama jakolinja näkyi jo paljon ennen sitä USAn sisällissodan aikana. Välillä polarisaatio laantui, mutta nousi sitten voimakkaasti 2010-luvulla vastareaktiona mm. Obaman presidenttikaudella.
Kysymys on amerikkalaisuuden sisimmästä olemuksesta. Kaikki eivät tästä samanlaista näkemystä. Voidaan puhua kulttuurisodasta, joka on vellonut USAssa jo pitkään. Keskeisiä erimielisyyksien aiheuttajia ovat kysymykset abortista, seksuaalivähemmistöjen oikeuksiesta, rotujen tasa- tai eriarvoisuudesta, oikeudesta kantaa asetta, naisten oikeuksista ja tasa-arvosta, ilmastonmuutoksesta ja taloudessa perinteisestä oikeisto-vasemmistojaosta. Tästä oli esimerkkinä Obaman ajama terveydenhuoltouudistus, jota oikeisto vastusti.
Taloudessa trumpilaiset protektionistit pyrkivät nostamaan amerikkalaista teollisuustuotantoa. Amerikkalaisten pitää valmista amerikkalaisille tuotteet. Paljolti tämä liittyy amerikkalaisen autoteollisuuden romahdukseen ja sen mukanaan tuomaan työttömyyteen. Ongelmat koskevat ennen muuta keskilännen ns. ruostevyöhykettä. Trump haluaa palauttaa sen amerikkalaiset duunarit kunniaan ja saa heiltä tietysti kaikki äänet. USA jakautuukin kahtia vahvasti myös maantieteellisesti. Liberaalit hallitsevat molemmin puolin USAta rannikkoseutua, rebublikaanit keskistä ja osin eteläistä USAta. Taloudellisesti kannattavin osa USAta kannattaa liberaaleja.
Kun sitten verrataan tilannetta Suomeen, voi nähdä, että monet noista kulttuurisodan aiheista ovat samoja, joita persut ovat nostaneet Suomessa politiikan keskiöön niin, että niihin on muodostunut selvä kahtiajakautuneisuus. Toki Suomessa on sitä ennenkin ollut konservatismin ja liberalismin välinen jakolinja, mutta se on jäänyt aiemmin taka-alalle talouspoliittisen oikeisto-vasemmistojaon varjoon. Tämän voi nyt huomata siitä, että kotimainen laitaoikeisto voi olla laitimmaisen vasemmiston kanssa samaa mieltä esim. globalisaation vahingollisuudesta. Trump omassa maassaan puhuukin vastapuolesta globalisteista negatiivisessa sävyssä.
Polarisaatio on huolestuttava asia jokaiselle valtiolle, koska se heikentää valtion resilienssiä. putler on myös tämän havainnut ja iskee ensimmäisenä hybridioperaatioineen sinne, missä havaitsee tällaista heikkoutta. Suomessa polarisaation kirous huomattiin sotien edelle ja jälkeen. Sotatilanteessa kansan tulee olla mahdollisimman yhtenäinen. Näin syntyvät talvisodan ihmeet. Nyt oikeistohallitus on meillä unohtanut tämän periaatteen ja on jakamassa kansaa kovalla sykkeellä kahtia. Ihmetellä täytyy, miten Kokoomus on tehnyt tässä täyskäännöksen siitä, mitä se oli vielä Salolaisen, Kataisen ja Stubbin aikana. Varsinkin Pertti Salolainen tuntuu olevan Kirsi Pihan tavoin välillä järkyttnyt kehityksestä.
Kepun kunniaksi on sanottava, ettei se ole mennyt mukaan tähän polarisaatioveneeseen. Kaiketi Santeri Alkion ja Urho Kekkosen perintö edelleen elää tässä kohdin. Santeri Alkiolla oli sosiaalipoliittisia näkemyksiä ja Urho Kekkosen politiikan ohjenuorana oli kansallisen yhtenäisyyden vaaliminen. Siksi hän sanoikin, että on valmis menemään niin pitkälle vasemmalle, että oikein hirvittää.
USAn kahtiajakautuminen
1
228
Vastaukset
- Anonyymi
Kovasti näkyy Tammikuun kihlauksen henki karisevan sopimusyhteiskunnasta ja oikeiston aloitteesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.704878Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.103320Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j172545Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.561633- 471556
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441316- 931249
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.217995Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.68942IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra51855