Afrikkalaisten ystäviemme tilanteesta

Mitenkähän Kongosta (Kongon Demokraattisesta Tasavallasta?) Huittisiin saapuneet vieraamme ovat sijoittuneet huittislaisessa työ- ja opiskeluelämässä?
5854
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Yritin käydä pikaiseen morjenstamassa noita kaukaisia tulijoita. Tuliaisina oli kolmen litran korillisen mustikoita, joita kävin noille poloisille poimimassa.

Kukaan ei vastannut missään asunnossa ovikellon soittoon. Postilaatikolle oli jätetty pieni lappu, että yhteisö on koko kesän poissa. He ovat porukalla lähteneet kesälomareissulle Kongoon.

Äänestä
  • SUOMALAISET VELLIHOUSUT MAKSOIVAT MATKAT JA ANTOIVAT MATKARARAA.
    -
    OTTAKAA KÖYHÄT JA PIENITULOISET ASUNNOT KÄYTTÖÖNNE, VUOKRATKIN ON JO VALMIIKSI MAKSETTU. MUISTAKAA VAIHTAA LUKOT JA ETTE PÄÄSTÄ SISÄLLE ENÄÄ.
    -
    EI HEILLÄ OLE MITÄÄN ASIAA SUOMEEN.
    OMA ETU ENSIN.

    Äänestä

  • Koska noin hyvin tiiviinä porukkana Kongon bisnes/lomamatkallaan liikkuvat, niin valtiovallan myös pitää ottaa osaa heidän paluumatkansa turvalliseen järjestelyyn.

    Finnairin laajakonerunkoisella kalustollaan lentämiltä Afrikan vuorolennoilta pitää löytyä koko seurueelle tilaa, kun he vaivalloiselta matkaltaan palaavat Suomeen. Sitten bussikuljetus Seutulasta tänne Huittisiin, takaisin turvapaikkaansa.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Koska noin hyvin tiiviinä porukkana Kongon bisnes/lomamatkallaan liikkuvat, niin valtiovallan myös pitää ottaa osaa heidän paluumatkansa turvalliseen järjestelyyn.

    Finnairin laajakonerunkoisella kalustollaan lentämiltä Afrikan vuorolennoilta pitää löytyä koko seurueelle tilaa, kun he vaivalloiselta matkaltaan palaavat Suomeen. Sitten bussikuljetus Seutulasta tänne Huittisiin, takaisin turvapaikkaansa.

    Eikä saa unohtaa niiden kassien kantamista. Varusmiehet kantoi tulijoiden kassit 2015, ja saman tason peruspalvelu on järjestettävä edelleen.

    Äänestä

Vois he samantien lähteä takaisin kotimaahansa🤣🤣🤣🤣

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mitenkähän Kongosta (Kongon Demokraattisesta Tasavallasta?) Huittisiin saapuneet vieraamme ovat sijoittuneet huittislaisessa työ- ja opiskeluelämässä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu