pahaa sitä joillekin on tehnyt, kun pelkkä olemassaolo tuntuu ärsyttävän.
Välillä tulee mietittyä että mitäköhän
Anonyymi-ap
2209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Se on yksi satuttavimmista asioista joka rikkoo sydäntä, jos hyvät ja vilpittömät tarkoitukset, tunteet tai teot koitetaan kääntää pahoiksi, tai koko ihminen.
Mutta näitä asioita ei kukaan pääse täysin pakoon elämässä koskaan.
Voi olla niin, että näin toimii myös ihminen joka käsittää väärin.
Mutta seuransa saa jokainen valita, ja on oikein yrittää suojata itseään, kun se on käytännössä mahdollista, sekä puolustaa sitä mikä on totta.
Joitain ihmisiä ärsyttää kaikki. Ja silloin on hyvä muistaa erottaa se tosiasia, ettei ole vastuussa siitä, mitä toinen ihminen on tai kokeekaan.
Raja itsen ja toisten välillä on aina olemassa. Ja jokainen vastaa omasta toiminnastaan. Kenenkään toisen ihmisen vastuita ei pidä kantaa.
Jokaiselle riittää tarpeeksi omissaan.
Älkää antako muiden yrittää sekaannuttaa näitä terveitä rajoja. Tai ottaa harteille, jotakin, mitä ei sinne oikeasti kuulu.
Se tulee sen toisen sisältä, kun ei kaikki ole hyvin. Kateus, sanottamattomat toiveet.. mitä vaan milloinkin.