Vasemmisto käyttää taiteesta sanaa kulttuuri, mutta samalla suopistaa kultturin koskemaan vain eri muotoista taidetta, ei esimerkiksi ravintoloita, urheilutilaisuuksia tai huviveneilyä.
Meillä on taiteessakin paljon tehostamista. Määrärahojen mahdolinen vähentäminen pakottaa teklemään parempaa taidetta, jos haluaa pysyä alalla. Se on hyvä.
Kohta saamme parempaa taidetta
2
106
Vastaukset
- Anonyymi
On ihan hyvä, että taiteen rimaa nostetaan korkeammalle.
Ei ole mitään järkeä siinä, että ylläpidetään väkisin "taidetta", jonka käyttäjät eivät ole valmiita maksamaan siitä.
Karl Marxin ajatus taiteesta poikkeaa huomattavasti demareiden käsityksestä. Marxin mukaan ihmisten pitää työn jälkeen keventää tunnelmaansa taiteella, mutta sen ei ole tarkoitus korvata työtä itseään. Se on vain tuottava lisä työpäivän päälle.
Nykyiset sosialistit ovat sitä mieltä, että kaikesta pitää maksaa, jopa omien lapsien hoitamisesta ja harrastamisesta. Kauas on degeneroiduttu. - Anonyymi
Höpö-höpö Hommafoorumista opituille mielipiteille kulttuurin tai taiteen merkityksestä eri kulttuureissa ja eri aikoina.
Toki on taidebisnestä, kulttuurista tekemistä, joka halutaan muuttaa bisnekseksi tai rahaksi.
Taiteentekijät luovat uutta tekemisen pakosta, jos siitä saa elantonsa, ei se ole bisnestä. Bisnestä tehdään taiteella siten, että ostetaan teoksia halvalla ja myydään kalliilla - välittämättä taiteentekijän toimeentulosta.
Taideapurahat ovat yhteiskunnan tuki, jotta luovuus kukoistaa, syntyy uusia taidemuotoja ja
-elämyksiä — taiteen ymmärtämistä — eri kulttuureissa ja eri kulttuureista.
Miten taitavia eri alojen taiteentekijät ovatkaan ihmiskunnan alkuajoista olleet, siinä on ihmettelemistä meille kaikille. Esimerkiksi ikivanhat korut, käsityöt, kalliomaalaukset... Ne inspiroivat meitä vielä tänä päivänä.
Taideterapia on hyvin tärkeä parantava tekijä esim. masennuksessa ja itsensä kehittämisessä ja myös hyväksymisessä — erikoisesti tässä yhä itsekkäämmäksi käyvässä asioiden arvottamisessa — puhumattakaan ahnehtimisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061584Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn231475- 551334
- 931245
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2061103- 481095