ilmalämpöpumpusta kyse

Anonyymi-ap

Ilmalämpöpumpun ulkoyksikön postovesiletkusta ei tule vettä? . Laite on Cree merkkinen ja noin 3 vuotta vanha.
Olen yrittänyt seurailla veden tuloa mutta en ole huomannut että sieltä valuisi vettä. Tai sitten se on niin vähäistä ettei sitä huomaa.
Nyt pumppu ollut jäähdytyksellä pari vuorokautta.
Pitääkö olla huolissaan???

10

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jäähdytyskäytössä vettä kehittää sisäyksikkö. Sen letkun päästä pitää tulla vettä. Kyllä sinun pitää tietää mihin se letku on vedetty.

    • Anonyymi

      kyselyikäiset eivät tietenkään tiedä...

    • Anonyymi

      Meillä ulkoseinällä olevan suojakourun alla olevan kondenssivesiletkun (asentajan tekemä) liitos oli irronnut. Vesi valui onneksi vain ulkoseinää pitkin, eikä ennättänyt aiheuttaa vaurioita.

    • Anonyymi

      Vedentulo riippuu sisäilman kosteudesta. Ei minunkaan uudesta ilpistäni ole tullut juurikaan vettä.

    • Anonyymi

      Näillä kosteuslukemilla pitää putkesta tulla vettä. Kokeile laittaa sisäyksikköön vettä ja katso tuleeko se ulos, jos ei tule niin se on rakenteissa.

      • Anonyymi

        Aloittaja puhui ulkoyksiköstä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloittaja puhui ulkoyksiköstä

        Voi vitsi miten hauska kommentti. Kondenssivesi muodostuu sisäyksikössä ja menee putkea pitkin yleensä ulkoyksikön luokse. Eli kyllä se vesi sisäyksiköstä tulee


      • Anonyymi

        Laitoin sisäyksikköön vettä ja tuli ulos. Eli kaikki kunnossa! Jeeeeees!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi vitsi miten hauska kommentti. Kondenssivesi muodostuu sisäyksikössä ja menee putkea pitkin yleensä ulkoyksikön luokse. Eli kyllä se vesi sisäyksiköstä tulee

        Onko sinulla useinkin ongelmia ymmärtämisen kanssa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laitoin sisäyksikköön vettä ja tuli ulos. Eli kaikki kunnossa! Jeeeeees!

        Ihan aiheellinen tarkastus.

        ILPit aiheuttavat paljon kosteusvaurioita. Syynä on useimmiten se, että sisäyksikköön jäähdytystilanteessa muodostuva kondessivesi päätyy väärään paikkaan. Esin poistoletkussa vuoto (vedet kusee seinän sisään) tai tukos (kondenssivesi valuu lopulta yli laidan = seinää pitkin).

        Huom. joskus sisäyksikkö on viemäröity muualle kuin ulkoyksikköön, esim. pesualtaan vesilukkoon. Asunnoissa harvemmin näin, mutta liikerakennuksissa yms. ihan yleistä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      48
      5947
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      255
      5707
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      88
      5664
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      32
      4776
    5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      49
      4709
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      206
      4007
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      144
      3529
    8. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      3311
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      29
      3149
    10. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      25
      3117
    Aihe