ilmalämpöpumpusta kyse

Anonyymi-ap

Ilmalämpöpumpun ulkoyksikön postovesiletkusta ei tule vettä? . Laite on Cree merkkinen ja noin 3 vuotta vanha.
Olen yrittänyt seurailla veden tuloa mutta en ole huomannut että sieltä valuisi vettä. Tai sitten se on niin vähäistä ettei sitä huomaa.
Nyt pumppu ollut jäähdytyksellä pari vuorokautta.
Pitääkö olla huolissaan???

10

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jäähdytyskäytössä vettä kehittää sisäyksikkö. Sen letkun päästä pitää tulla vettä. Kyllä sinun pitää tietää mihin se letku on vedetty.

    • Anonyymi

      kyselyikäiset eivät tietenkään tiedä...

    • Anonyymi

      Meillä ulkoseinällä olevan suojakourun alla olevan kondenssivesiletkun (asentajan tekemä) liitos oli irronnut. Vesi valui onneksi vain ulkoseinää pitkin, eikä ennättänyt aiheuttaa vaurioita.

    • Anonyymi

      Vedentulo riippuu sisäilman kosteudesta. Ei minunkaan uudesta ilpistäni ole tullut juurikaan vettä.

    • Anonyymi

      Näillä kosteuslukemilla pitää putkesta tulla vettä. Kokeile laittaa sisäyksikköön vettä ja katso tuleeko se ulos, jos ei tule niin se on rakenteissa.

      • Anonyymi

        Aloittaja puhui ulkoyksiköstä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloittaja puhui ulkoyksiköstä

        Voi vitsi miten hauska kommentti. Kondenssivesi muodostuu sisäyksikössä ja menee putkea pitkin yleensä ulkoyksikön luokse. Eli kyllä se vesi sisäyksiköstä tulee


      • Anonyymi

        Laitoin sisäyksikköön vettä ja tuli ulos. Eli kaikki kunnossa! Jeeeeees!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi vitsi miten hauska kommentti. Kondenssivesi muodostuu sisäyksikössä ja menee putkea pitkin yleensä ulkoyksikön luokse. Eli kyllä se vesi sisäyksiköstä tulee

        Onko sinulla useinkin ongelmia ymmärtämisen kanssa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laitoin sisäyksikköön vettä ja tuli ulos. Eli kaikki kunnossa! Jeeeeees!

        Ihan aiheellinen tarkastus.

        ILPit aiheuttavat paljon kosteusvaurioita. Syynä on useimmiten se, että sisäyksikköön jäähdytystilanteessa muodostuva kondessivesi päätyy väärään paikkaan. Esin poistoletkussa vuoto (vedet kusee seinän sisään) tai tukos (kondenssivesi valuu lopulta yli laidan = seinää pitkin).

        Huom. joskus sisäyksikkö on viemäröity muualle kuin ulkoyksikköön, esim. pesualtaan vesilukkoon. Asunnoissa harvemmin näin, mutta liikerakennuksissa yms. ihan yleistä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      206
      11881
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6303
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      176
      5221
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      56
      4967
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4508
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4418
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3916
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3415
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1957
    Aihe