Pohteelta vapautuu justiinsa 50 hoitajaa Soiten tarpeisiin

Poliisi tutkii Oulussa: Hyvinvointialueen työntekijät urkkivat työkaverinsa potilastietoja, vähintään 50 rikosilmoitusta
Marraskuussa kävi ilmi, että noin 50 Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen työntekijää oli tarkastellut potilaana olleen henkilökunnan jäsenen potilastietoja ilman perustetta.
2157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Muuten hyvä että henkilökuntaa olis tarjolla pohteestakin mutta soitelta vapautuu myös hoitajia kun vuosia kestäneitä määräaikaisia sopimuksia ei jatketa. Säästö syistä.
Hoitaja pula näkyy lähinnä ylen jutuissa, todellisuudessa kyseessä on pula rahasta, Suomen palveluja rahoittavat lainoittajat kyllä vielä antaa rahaa mutta päättäjiä hirvittää lainamäärä.

Äänestä
  • On niin hyvä hallitusohjelma soitessakin, ettei mitään ongelmaa missään. Johtaminen on ihan joulukuuskauttaviis ja henkilöstöpulaa ei ole kun jokaikinen serkunkumminkaima on palkattu lääpittäväksi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Poliisi tutkii Oulussa: Hyvinvointialueen työntekijät urkkivat työkaverinsa potilastietoja, vähintään 50 rikosilmoitusta
Marraskuussa kävi ilmi, että noin 50 Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen työntekijää oli tarkastellut potilaana olleen henkilökunnan jäsenen potilastietoja ilman perustetta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu