PHKS KOKEMUKSIA

***

KOKEMUKSIA PHKS- KESKUSSAIRAALAN PSYKIATRIAN OSASTOLTA? KIITOS

7

9529

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vierailija

      Kävinpä tässä aikuisten psykiatrianosastolla PHKS:ssä vierailulla ystävääni tapaamassa. Menin ystäväni mukana osaston sisäpihalla olevalle alueelle tupakoimaan. Jo hetimiten oli hoitaja ovella huutelemassa, ettei vierailijat saaneet tällä alueella oleskella, joten poistuimme heti sisätiloihin. Istuimme käytävälle erääseen nurkkaukseen juttelemaan ja mitä ihmettä, siinäkään ei saanut olla vaan olisi pitänyt siirtyä johonkin huoneeseen. Närkästyin todella tästä käytännöstä, sillä missään ei ollut ilmoitettu, että vierailijan pitää odottaa oven takana kunnes potilas on tupakoinut ulkotiloissa sisäpihalla, missään ei ollut ilmoitusta, ettei potilasta saa tavata käytävällä jutellen.

      Muutenkin tämän osaston ilmapiiri oli sangen kalsea ja hoitohenkilökunta kovin kylmää ja hymytöntä. Miten voi potilas kuntoutua ko. osastolla, jos henkilökunta jopa vieralijoita kohtaan on epäystävällistä. Olisihan kai potilaiden kuntoutumisen kannalta mielekästä, jos vieraita kävisi päivää piristämässä. Vaan eipä voi piristää jos henkilökunta on noin ruttuturpaista.

    • saattohoitaja

      PHKS,ensiavun toiminta ajoittain ala-arvoista.Hoitajat tuntuvat olevan leipääntyneitä ammattiinsa.Olen itsekin hoitsu,mutten ikinä kohtelisi potilaita/asiakkaita samalla tavalla kuin he ea,ssa.

      • Sentään järki tallella

        Kyllä,PHKS saa erittäin hymytöntä ja välinpitämätöntä kohtelua.Itse aion tehdä valituksen eteenpäin,suosittelen jokaista,joka on saanut huonoa kohtelua!Yhteys potilasasiamieheen.Kaiken lisäksi tiedoissani oli aivan liian paljon virheitä.Hoitoketju ei toimi,eli eri hoitajat/lääkärit eivät ole yhteistyössä niinkuin pitäisi ja virheit'ä tapahtuu kohtuuttoman paljon! Ottaisivat oppia formula-varikon toiminnasta,jokaisella tarkat tehtävät,pienet työtilat ja silti tiimi toimii!


      • Ask
        Sentään järki tallella kirjoitti:

        Kyllä,PHKS saa erittäin hymytöntä ja välinpitämätöntä kohtelua.Itse aion tehdä valituksen eteenpäin,suosittelen jokaista,joka on saanut huonoa kohtelua!Yhteys potilasasiamieheen.Kaiken lisäksi tiedoissani oli aivan liian paljon virheitä.Hoitoketju ei toimi,eli eri hoitajat/lääkärit eivät ole yhteistyössä niinkuin pitäisi ja virheit'ä tapahtuu kohtuuttoman paljon! Ottaisivat oppia formula-varikon toiminnasta,jokaisella tarkat tehtävät,pienet työtilat ja silti tiimi toimii!

        Isäni sai n. 3 viikkoa sitten aivoinfaktin. Liuotushoidon ansiosta hän pääsi jouluksi kotiin. Toissapäivänä hän tunsi "pistoksen aivoverisuonessa" ja tämän jälkeen aivojen oikea ja vasenpuoli ovat tuntuneet erilaisilta. Soitimme phks:n osastolle, jossa hän vietti ensimmäiset päivänsä infarktin jälkeen. Sieltä sanottiin, että täytyisi mennä terveyskeskuksen yleislääkärille. Ilman lääkärin lähetettä ei siis pääse aivokuvaukseen. Phks:n lääkäri on paikalla vasta huomenna päivällä, täytyy vain toivoa, että kaikki menee hyvin siihen asti. Kummallista, että kuvauksiin ja tarkkailuun pääsee vasta, kun on todella vakavasta tilasta kyse! Pitäisikö tilata ambulanssi, jottai päästäisiin sairaalaan selvittämään isäni tilannetta?!
        Olen samaa mieltä siitä, että phks:n henkilökunta on kummastuttavan ynseää. Kun isäni oli valvontahuoneessa, hoitajat vain nauraa räkättivät käytävällä niin että varmasti kuului joka potilaan huoneeseen...


    • Näennäistiede

      Koko psykiatria on aikansa elänyt "tiede". Se ei perustu mihinkään tieteelliseen tutkimukseen. Se ei kestä tarkempaa tarkastelua. Nykyihmisen tulisi älytä jo lopettaa tällainen "psykiatrian" nimissä tapahtuva pakkovalta. "Psykiatria" harvoin parantaa ihmistä. Psyk.hoitajat ovat aikamme inkvisaattoreita, jäänne menneiltä ajoilta. Nykyihmisen tulisi päästä tällaisesta ihmisten leimaamisesta, jota kutsutaan diagnoosiksi. Homo Homo Sapiens-lajin evoluutio ei ole ilmeisesti siinä vaiheessa, että tällainen "tiede" älyttäisiin lopettaa. Tyhmääkin tyhmempi "tiede".

    • Kaikkisamanlaisia

      Juuri näin. "Psykiatria" on enemmänkin ideologia. Ihmisten suorittamista ja painostamista tiettyyn keskitasoon. Mikäli jotkut erottuvat tästä, niin silloin tulee "apuun" "psykiatria, "hoitona" inkvisitiomainen pakkovalta. Huuhaadiagnooseineen, siis leimaamisineen. Psykiatria ei "ruskeaa kanaa" halua hyväksyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      147
      1023
    2. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      113
      969
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      758
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      547
    5. 42
      519
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      501
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      473
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      22
      427
    9. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      13
      411
    10. Ulla Appelsin: Sari Essayahin kohtelu vs Nasima

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012205897.html Mutta vaikuttaa siltä, että kun kyse on kristinuskosta, samat säännöt
      Maailman menoa
      157
      375
    Aihe