Orpon ratahanke

Länsiväylähanke piti välttämättä kirjata hallitusohjelmaan.
https://yle.fi/a/74-20100189
17252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Länsirata, ns tunnin juna.

Äänestä
  • Oikeasti matka Helsingistä Turkuun kestäisi tunnin ja 18 minuuttia päälle, nopeimmillaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Oikeasti matka Helsingistä Turkuun kestäisi tunnin ja 18 minuuttia päälle, nopeimmillaan.

    Nopeuttaa keskimäärin 15 min matka-aikaa Turun ja Helsingin välillä. Halvempi olisi siirtää Turku paperilla Helsinkiin.

    Äänestä

Tämä on se Orpon vaalilupaus Varsinaissuomalaisille.
Kakon siltarumpupolitiikkaa, jota persut tukee silmät ummessa kuolaten.
Hoetaan vain,että tämä on kirjattu hallitusohjelmaan.
Kyllä te persut ootte helposti höynäytettävissä.
Putin kusettanut Tynkkystä "leirillä" ja syy on tietysti muiden.

Äänestä

tampere turku moottoritie !!!

Äänestä

Koska EU ei maksa senttiäkään, Orpo pakottaa kunnat maksamaan, vaikka ainoat kunnat, joissa juna pysähtyy, ovat Helsinki ja Turku.

Äänestä
  • Kuulostaa Fennovoiman ydinvoimahankkeelle ja kuntalaiset maksavat.

    Äänestä

  • Helsinki ei edes maksa, mikä on hyvä juttu

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Helsinki ei edes maksa, mikä on hyvä juttu

    Tämä uutinen pisti minulla hymyn huulille. Helsinki oli pistänyt jo alussa selväksi, ettei maksa mitään. Väliasema kunnat saavat maksaa, jos haluavat mokoman.

    Vielä kun valtion puolella voisin kieltäytyä maksamasta mitään tuosta fiaskosta, niin sitten olisimme oikeilla jäljillä. Voi persu ja kokoomus fanit pistää kättään taskuun ja maksaa tuon 3 miljardin potin ihan itse keräyksenä.
    Tällä tavalla saisivat minultakin siunauksen hankkia sitä halpatyövoimaa ulkomailta sitä rakentamaan ja antaa rahat hyväveli kerholleen.
    Kotimaan kiertoonhan tuosta ei mene kuitenkaan kuin murto-osa, eikä se tule ikinä maksamaan itseään takaisin.

    Äänestä

  • Sipilän hallituksen toiseksi suurin puolue muuten oli persut. Vaalimatematiikkaa.

    Äänestä

Sipilän hallitus tutki ja totesi radan turhaksi sijoitukseksi. Persut ja kako yrittävät etsiä jälleen muita syyllisiä peittääkseen oman tyhmyytensä.

Äänestä

Persut löytää aina syyllisen muista.

Äänestä
  • Persuilla on aina esittää ongelma jokaiseen ratkaisuun, mutta ei ainoatakaan ratkaisua yhteenkään ongelmaan.

    Äänestä

Rytkytystä yhdellä raiteella, hei haloo?🥱

Äänestä

Ei vahinkoa , vaikka Orpo olisi myöhästynyt Turusta Helsinkiin menevästä junasta.
Suomi oli säästynyt tältäkin tollolta päättäjältä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Länsiväylähanke piti välttämättä kirjata hallitusohjelmaan.
https://yle.fi/a/74-20100189

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu