Mutta ei syyntakeettomat pysty ottaa vastuuta toimintansa seurauksia ja äänestelyn tuloksista.
tässä piru saatana kulttuurin jälkeisessä dikotomisessa kulttuurissa olisi hyvä ymmärtää että maailmassa on omaa ja yhteistä. Ja mitä enemmän ihmiset priorisoi omaa, sitä huonompaan kuntoon ja enemmän retuperälle jää se yhteinen ja yhteiskunta.
Yksilökeskeinen yhteiskunta on paradoksi. Demokratia demonikratiaa, henkisen väkivallan kulttuuria. Itsekkyys on niin pieni ja mitätön elämän tarkoitus että siihen joutuu minäkeskeiset takertumaan varsin verisen kynsin.
tässä piru saatana kulttuurin jälkeisessä dikotomisessa kulttuurissa olisi hyvä ymmärtää että maailmassa on omaa ja yhteistä. Ja mitä enemmän ihmiset priorisoi omaa, sitä huonompaan kuntoon ja enemmän retuperälle jää se yhteinen ja yhteiskunta.
Yksilökeskeinen yhteiskunta on paradoksi. Demokratia demonikratiaa, henkisen väkivallan kulttuuria. Itsekkyys on niin pieni ja mitätön elämän tarkoitus että siihen joutuu minäkeskeiset takertumaan varsin verisen kynsin.
Vastaukset 11
Vanhimmat
itsekkyyden. oman ja minän siis subjektiivisuuden ikuiseen kasvuun perustuva järjestelmä on täysin järjetön. ihmiset hukkuu informaatioon mutta subjektiivisuuden takia ymmärrys puuttuu.
Täytyisikö järjestää äänestys siitä onko äänestäjät syyllisiä?
Hei kuule, jumalauta näitä sun aloituksiasi. Politiikka on pakottanut ihmiset yksinäisiksi, yksin hoitamaan asiansa rahalla, jos sitä on. Apua ei saa mistään vaikka kuinka markkinoiden oville koputtelisi jos yritykset haluavat valita asiakkaansa helpoimmasta päästä.
Hammadlääkäribisnes varsinkin kauhukabinetti. Ei uskalla luottaa kehenkään eikä mihinkään eikä kukaan tunnu valvovan näitä villejä markkinoita, joissa ihmisen terveys saatetaan toheloimalla tuhota. Jos jaksaa ryhtyä valittamisen byrokratiarumbaan niin hyvä sille yksilölle mutta ei se kuitenkaan aiheutettua vikaa ja vaivaa ihmisessä ja tämän elämässä korjaa. Paska ja ahdistava homma tälläinen sattumaan luottava systeemi, jossa yksilö on jätetty heitteille epävarmoja valintoja terveysalan bisneshetteikössä ekemään.
En orpopurran hallitusta valtaan äänestänyt mutta joudun siitä tällä hetkellä vaikeimman kautta kärsimään.
Mikään ei ole vastenmielisempää yhteiskunnassa kuin terveysbisnes jos sellaisen valinnan eteen "asiakkaana" joutuu ja moni valitrttavasti joutuu .
Mamubisnes on maapallon väestömäärän hallitsemisen kannalta vielä vastenmielisempää. Maa joka onnistuu suhteuttamaan uusiutuvat luonnonvaransa väestön määrään, täytetään sitten eläteillä ulkoa päin.
Mamut ovat minulle taustansa vuoksi samantekeviä. Ihmisiä he ovat. Terveyteni vuoksi sen sijaan elän jatkuvassa pelossa ja ahdistuksessa, saanko koskaan apua vai kuolenko tähän pikku hiljaa kitumalla ja kärsimällä.
En luota enää mihinkään. Aina kun on apua oltain markkinabisnestoimijalta hakenut ovat asiat muuttuneet vain pahemmiksi.
äänestäjät pitää laittamaan maksamaan valtion velka, koska vastuussa.
paradokseja kuin jalkapalloilijoidenkin nimet filosofeilta, kuten Sokrates ja Kevin Zenon.
äänestäjät on ihan vietävissä , sen jo mielikuvituskaveriin uskominenkin selittää
Ihminen on sen verran yksinkertainen otus että kuvittelee asioiden kehittävän parempaan suuntaan kunhan vaan oma lisääntyy ja vahvistuu, ihminen tykkää saduista ja tarinoista joten helposti päätyy kuvittelemaan ja unelmoimaan itselle sopivia todellisuuksia. Joten kunhan vaan kasvatetaan ihmisen mahdollisuutta harhaan lisäämällä yksityistä ja valinnan illuusiota, sitä jogurttipurkkien määrää marketien hyllyille, niin ihminen kuvittelee että asiat menevät parempaan suuntaan vaikka todellisuudessa tilanne olisi päinvastainen.
Idiocrasy on elokuva joka oli komedia, mutta muuttui dokumentiksi:
https://youtu.be/sP2tUW0HDHA?si=zlk-2WrCUa8g2mCN