joka kokee asiakseen puuttua lasten mopoleikkeihin ja päätyy youtubelegendaksi. Ykän ongelma on aina mopon ääni tai nopeus/temppuilu alueella, jossa liikkuu lapsia.
Toki monet mopopojat kaipaisivat vähän tietoa millainen äänenvaimennin tulisi hankkia, jotta se toimittaisi virkaansa, ilman että leikataan kullan arvoisesta tehosta. Joltain tasolta se harrastus on kuitenkin aloitettava ja äänen tarkoituksena voi olla myös vastakkaisen sukupuolen huomion herättäminen.
Ykän tulisi kuitenkin muistella aikojaan millä tasolla ne omat aivot ovat olleet 15 – 20 vuotiaana ja ennen kaikkeaan miettiä, onko omalla kohdalla niistä ajoista edes tapahtunut mitään kehitystä, kun lähtee kaupan edustalle ravistelemaan mopopoikia.
Huonoin Ykän argumentti on, että lapsi (tai itse) ei saa nukuttua. Minkä ihmeen takia pitää mennä pakkautumaan kaupunkiin ahtaisiin laatikoihin, jos on kovin herkkä kaikille mahdollisille äänille mitä siellä saattaa kuulua. Myöskään pikkulapsen hankkiminen ei pitäisi asettaa ihmistä ylempiarvoiseen asemaan, jonka takia muiden pitäisi sammuttaa kaupungista valot ja moottorit.
Kannattaisiko näitä asioita miettiä ennen, kun menee hankkimaan lapsia tai ahtaita kaupunkiasuntoja? Jos ei, pitäisi sitten ymmärtää antaa muidenkin elää elämäänsä hetkessä, samalla tavalla oman napansa ympärillä.
Liikennesääntöjen valvonta ja ajoneuvojen tieliikennekelpoisuuden tarkistaminen on virkavallan tehtävä. Jos virkavaltaa asia ei tunnu kiinnostavan, kannattaa vikaa lähteä seuraavaksi paikantamaan omien korvien välistä, ennen kun kun lähtee haulikon tai viikatteen kanssa kaduille heilumaan.
https://www.youtube.com/watch?v=mxnKVml9oMI&t=5s
Ykä, eli ikävä keski-ikäinen henkilö
7
363
Vastaukset
- Anonyymi
Asiaa 👍🏻 estääkö se kypärä kuinka tehokkaasti kuulematta sen oman rotiskon meteliä, vai miksi täytyy desibelit olla katossa???
Se jatkuva kaasun hinkutus liikennevaloissa on myös yksi idiootin merkki!!
Ei noilla spekseillä naisiin eikä tyttöihin, jos ovat normaaleja, vaikutusta todellakaan tehdä!
Parasta olisi jos niillä vanhemmilla jotka noita piliralli vehkeitä ostaa pojuilleen, olis varaa ostaa samantien sähkömopo, olen nähnyt ja erittäin hyvä. On hiljainen kuin mikä.
Öisin kun noilla mölytoosilla rallataan asuinalueella kaasua hinkuttaen, tekisi todella mieli käydä ripottelemassa jotain tielle!!
Tehokkaampaa kuitenkin soittaa virkavalta tarkistamaan että on isukki osannut virittää pojun vehkeen lain vaatimuksia noudattavaksi.
Kunnes se äly sieltä jostain löytyy!- Anonyymi
Monet nuorten rälläyspyörät ovat alun perin ratakäyttöön tehtyjä ja vippaskonstein saatettu tieliikennekelpoisiksi. Rajoittimet tiedetään poistaa heti ja sitten ne pitävät ratapyörän ääntä pienellä äänenvaimentimella. Vuoron perään poliisi ruuvaa kilpiä irti. Pitää muistaa, että lapsilla on aivan erilainen arvomaailma kuin aikuisilla ja kova ääni varma testosteronin merkki.💪
- Anonyymi
Voi, voi elämän ahdasmielisyys.
- Anonyymi
Kyllä se puolustelu on aika lapsellista. On taas joku isukki vetänyt herneitä roppakaupalla nenuun.
On tässä kaupungissa muitakin ihmisiä jotka olisi hyvä ottaa huomioon. - Anonyymi
Mopot ja moporallit vaan kuuluu nuoruuteen ennen ja nyt sekä tulevaisuudessa viritettynä tai ei. Nimenomaan kevääseen ja kesään. Papat voi laittaa tulpat korviin jos häiritsee.
- Anonyymi
Mopoilijoiden "mopomiitti" sovitaan yleensä suljetuissa someryhmissä, joten poliisi ei saa kaikkia tietoonsa, vaikka seuraakin sosiaalista mediaa aktiivisesti. Mopomiiteissä voi olla satoja mopokuskeja. Kunhan vaan mopokuskeilla vauhti kestää käsissä ja henkikulta. Samoja miitti tapaamisia on autoharrastajillakin ja kumi palaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 424370
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1384109- 643756
- 1143673
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans343557Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe743393- 902962
- 542845
- 252656
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142364