Ykä, eli ikävä keski-ikäinen henkilö

Anonyymi-ap

joka kokee asiakseen puuttua lasten mopoleikkeihin ja päätyy youtubelegendaksi. Ykän ongelma on aina mopon ääni tai nopeus/temppuilu alueella, jossa liikkuu lapsia.

Toki monet mopopojat kaipaisivat vähän tietoa millainen äänenvaimennin tulisi hankkia, jotta se toimittaisi virkaansa, ilman että leikataan kullan arvoisesta tehosta. Joltain tasolta se harrastus on kuitenkin aloitettava ja äänen tarkoituksena voi olla myös vastakkaisen sukupuolen huomion herättäminen.

Ykän tulisi kuitenkin muistella aikojaan millä tasolla ne omat aivot ovat olleet 15 – 20 vuotiaana ja ennen kaikkeaan miettiä, onko omalla kohdalla niistä ajoista edes tapahtunut mitään kehitystä, kun lähtee kaupan edustalle ravistelemaan mopopoikia.

Huonoin Ykän argumentti on, että lapsi (tai itse) ei saa nukuttua. Minkä ihmeen takia pitää mennä pakkautumaan kaupunkiin ahtaisiin laatikoihin, jos on kovin herkkä kaikille mahdollisille äänille mitä siellä saattaa kuulua. Myöskään pikkulapsen hankkiminen ei pitäisi asettaa ihmistä ylempiarvoiseen asemaan, jonka takia muiden pitäisi sammuttaa kaupungista valot ja moottorit.

Kannattaisiko näitä asioita miettiä ennen, kun menee hankkimaan lapsia tai ahtaita kaupunkiasuntoja? Jos ei, pitäisi sitten ymmärtää antaa muidenkin elää elämäänsä hetkessä, samalla tavalla oman napansa ympärillä.

Liikennesääntöjen valvonta ja ajoneuvojen tieliikennekelpoisuuden tarkistaminen on virkavallan tehtävä. Jos virkavaltaa asia ei tunnu kiinnostavan, kannattaa vikaa lähteä seuraavaksi paikantamaan omien korvien välistä, ennen kun kun lähtee haulikon tai viikatteen kanssa kaduille heilumaan.

https://www.youtube.com/watch?v=mxnKVml9oMI&t=5s

7

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asiaa 👍🏻 estääkö se kypärä kuinka tehokkaasti kuulematta sen oman rotiskon meteliä, vai miksi täytyy desibelit olla katossa???
      Se jatkuva kaasun hinkutus liikennevaloissa on myös yksi idiootin merkki!!
      Ei noilla spekseillä naisiin eikä tyttöihin, jos ovat normaaleja, vaikutusta todellakaan tehdä!
      Parasta olisi jos niillä vanhemmilla jotka noita piliralli vehkeitä ostaa pojuilleen, olis varaa ostaa samantien sähkömopo, olen nähnyt ja erittäin hyvä. On hiljainen kuin mikä.
      Öisin kun noilla mölytoosilla rallataan asuinalueella kaasua hinkuttaen, tekisi todella mieli käydä ripottelemassa jotain tielle!!
      Tehokkaampaa kuitenkin soittaa virkavalta tarkistamaan että on isukki osannut virittää pojun vehkeen lain vaatimuksia noudattavaksi.
      Kunnes se äly sieltä jostain löytyy!

      • Anonyymi

        Monet nuorten rälläyspyörät ovat alun perin ratakäyttöön tehtyjä ja vippaskonstein saatettu tieliikennekelpoisiksi. Rajoittimet tiedetään poistaa heti ja sitten ne pitävät ratapyörän ääntä pienellä äänenvaimentimella. Vuoron perään poliisi ruuvaa kilpiä irti. Pitää muistaa, että lapsilla on aivan erilainen arvomaailma kuin aikuisilla ja kova ääni varma testosteronin merkki.💪


      • Anonyymi

        Voi, voi elämän ahdasmielisyys.


    • Anonyymi

      Kyllä se puolustelu on aika lapsellista. On taas joku isukki vetänyt herneitä roppakaupalla nenuun.
      On tässä kaupungissa muitakin ihmisiä jotka olisi hyvä ottaa huomioon.

    • Anonyymi

      Mopot ja moporallit vaan kuuluu nuoruuteen ennen ja nyt sekä tulevaisuudessa viritettynä tai ei. Nimenomaan kevääseen ja kesään. Papat voi laittaa tulpat korviin jos häiritsee.

    • Anonyymi

      Mopoilijoiden "mopomiitti" sovitaan yleensä suljetuissa someryhmissä, joten poliisi ei saa kaikkia tietoonsa, vaikka seuraakin sosiaalista mediaa aktiivisesti. Mopomiiteissä voi olla satoja mopokuskeja. Kunhan vaan mopokuskeilla vauhti kestää käsissä ja henkikulta. Samoja miitti tapaamisia on autoharrastajillakin ja kumi palaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      262
      14328
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      65
      7261
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      207
      7068
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      43
      5078
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      112
      4846
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4704
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      89
      4464
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      20
      4401
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      76
      4154
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3948
    Aihe