Tuli ostettua Xantia -98 1.8i, ajettu 250tkm.
Nyt on tullut tämmöstä vikaa. Auton jousitus "pompottaa", ihan kuin ei olisi vaimennusta ollenkaan. Takaiskarissa näkyy kosteaa, eli on alkanut vuotaa. Voiko tämä vaikuttaa koko autoon? Mitä ton korjaus/huolto maksaa?
Polttoaineen kulutus 2 eka tankkauksella, näyttäisi olevan tasan 10L puolet kaupunkia ja matkaa. ´Tuntuu aika paljolta, koska olen ajellut aika rauhallisestikin.
Citroen
6
2135
Vastaukset
- SETAMI
TAITAA OLLA JOUSIPALLOT=KAASUPALLOT LOPUSSA.
ONKO KORKEUDEN SÄÄTÖVIPU KESKIASENNOSSA=NORM AJO-
ASENTO.EI OLE JOUSIA EIKÄ ISKAREITA, VAAN
KAASU/NESTE JOUSITUS. PALLOT MAKSAA 30-40 e/KPL - JeeJee
Ranskalaiset ei osaa tehdä muuta hyvää kuin VIINIÄ...!!!!!!!!
- enologi veneestä
Meinaatko että ranskalaiset viinit on tuttuja? Ihan oikeesti?
- Xanhdi
Onhan maavaran säätö oikeassa (=normaali ajoasento) asennossa? Ylemmässä ajoasennossa jousitus kovenee huomattavasti, joustovara lyhenee ja kulku muuttuu pompottavaksi. Tätä
asentoahan käytetään vain, kun maavaraa tarvitaan tilapäisesti lisää esim. syvässä lumessa tai huonolla mökkitiellä.
Jousipallojen kuoleentuminen ymmärtääkseni näkyy ennemminkin jousituksen kovenemisena. Eli Xantia, jossa jousipallot on loppu vastaa ajotuntumaltaan uutta japanilaista autoa ;)
Jos maavaran säätö on oikeassa asennossa, niin
onko auton korkeus muuten kohdallaan noi silmämääräisesti katsottuna?asiasta, Xantia 1,8 break -97 alko pompottaan ihan juuttaasti . Huollossa syykin selvisi, auton takapäässä suunnilleen keskivaiheilla on vivusto millä takapään korkeutta systeemi säätelee. Tässä "heikoin lenkki" oli valkoinen muovi-osa mihin on 2 vipua kiinnitetty. Oli vivun päässä oleva pallukka kuluttanut muovisen kupin niin väljäksi että ei pysynyt enää ruodussa. Helppo korjaus: uusi muovi nippeli tilalle ja taas korkeus säätyi normaalisti , eikä enää pomppinut.
- make
Korkeus on väärä (nouseeko auto ja miten korkealle vai jääkö se ala-asentoon?) tai jousipallot entiset. Ne pitäisi paineistaa tai vaihtaa 3-5v välein. Painehäviö on jotakin 10 prosenttia vuodessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k2494257Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän402499Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop5032112Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h582092Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn431820Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.1031694Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!
Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh251568Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on31561Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!
Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A411291Mitä metsaman tuottaa
Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit1211156