Kun reittioppaasta näkee, minkä pysäkin kohdalla jokin tietty linja menee, niin joskus käy niin, että se bussi meneekin välillä kartalla takaisin johonkin aikaisempaan kohtaan ja tarjoaa lisää minuutteja odotusaikaa. Sitten kun tätä on tapahtunut muutaman kerran, niin bussi katoaakin kartalta kokonaan, eikä tule koskaan. Sitten yrittää avata reittiopasta vielä kerran, niin sitten koko sivut ovat kaatuneet. Selittäkää joku, mitä tällaisessa tilanteessa tapahtuu.
Reittiopas - selittäkää tämä
Anonyymi-ap
3284
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sivusto jolta näet live-tilanteen liikenteestä on kaatunut tai tietoliikenneyhteyksissä häiriöitä.
Mutta vaikuttaa ilmeisesti myös bussin kulkemiseen?
Jos tarkoitat reittioppaalla Helsingin seudun liikenteen Reittiopasta, niin olen huomannut, että bussin karttasijaintipisteessä on aina iso viive; bussi on usein todellisuudessa reitillä puoli kilometriä pidempänä.
Autoissa voi olla GPS-signaalivirheitä. Joskus linjalla on sellaisia busseja, jotka eivät lähetä signaalia ollenkaan, joten aikataulunäytöissä näkyy kellonajan edessä tilde eli ”matomerkki” (~), esim.: ~13.22, joka tarkoittaa aikataulun mukaista ohitusaikaa. Bussi voi silloin todellisuudessa olla mennyt jo ohi (jos oli nopea kuski) tai tulossa vasta muutaman minuutin kuluttua. Mutta jos bussin GPS-signaali toimii samoin kuin HSL:n oma systeemi, niin tildeä ei näy.
Jos olet odottamassa lähellä bussin lähtöpäätepysäkkiä, niin pysäkkikatoksen aikataulunäytössä saattaa näkyä jonkin aikaa kellonajan edessä tilde. Se tarkoittaa että kuljettaja ei ole vielä lähtöpysäkillä kirjannut bussiaan lähtövalmiiksi. Heti kun hän sen tekee, tilde häviää kellonajan edestä heti ja pysäkillä odottava matkustaja tietää että vuoroa ei todennäköisesti ole ainakaan peruutettu, koska kuljettaja on ilmoittautunut työmaalle. Jotkut kuskit kirjaavat itsensä lähtövalmiiksi jo viisi minuuttia ennen lähtöaikaa, jotkut vasta 30 sek ennen.