Ylen woke politiikka ei ole hyväksyttävää!
Boikotoikaa Ylen kanavia!
Boikotoikaa Ylen kanavia!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ja sitten ollaan pelkän mainosrahoitteisen ohjelman ja uutisoinnin varassa! Ei liene hyvä ajatus, että raha päättää, mikä on uutinen? Silloin vasta olemme politiikan uhreja.
USA on hyvä esimerkki tästä. Siellä kanavat on jaettu konservatiivien ja demokraattien probagandalle.
Suomeen sitten yhtä monta uutiskanavaa kuin on puolueita?
Minä maksan Yleveron vaikka Pikkukakkosen vuoksi. On pienempi kuin puhelinlasku. Ylen hallintoneuvosto vaihtuu sen mukaan, kuka on hallitusvastuussa.
Nyt siellä on Kokoomus ja Persut päättämässä. Juuri tämä tekee Ylestä Superhyvän! Että se on tasapuolinen. Yle on kouluttanut Suomeen kaikki parhaat journalistit. Näitä on kaikista puolueista!
On niin ikävä kuulla omasta maailmankuvasta poikkeavia totuuksia
Olisihan se mukava jos löytyisi joku toimiva ratkaisu, mutta demokratia on tällaista. Vaikka itse en pidä kaikista nykyhallituksen toimista, on nyt valta heillä kenelle se kuuluu. Vaaleissa saatu voitto antaa mandaatin hallita. Se on silloin pulinat pois.
Ainoa demokratian huono puoli on se, että kun taas seuraavan kerran on vaalit ja tulee uusi hallitus, silloin mennään taas eri suuntaan. Näin vallan vaihtuessa saattaa kaikki olla "souda ja huopaa" hommaa.
Mutta eipä ne asiat ole silloinkaan hyvin, jos on vain yksi puolue päättämässä!?