Jyväskylän Rallin ohjelma. https://yle.fi/a/74-20100900
Jäsenillemme
Anonyymi-ap
17305
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Hienoa! Mekin lähdemme koko perheen voimalla katasomaan kun sora lentää. Nuorinmainenkin jo ajaa mönkijällä kolmatta vuotta ja isoveli kisaa lasten motokrossissa.
Ralli ja tupakkatehtaiden ympyräajo ja kendo. Karjalalippisten touhua.Rallissa tarjolla paskaa makkaraa ja vetelää sinappia.
Fiksut seuraa viikonloppuna olympialaisten maantieajoa eli Van Aert In ja Van de Poelin eeppistä kamppailua ja syö hyvää italialaista ruokaa.
Elokapina yrittää tuhota Suomen tärkeimmän urheilutapahtuman istumalla rallitiellä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/elokapina-marssi-jyvaskylan-mm-ralleissa-katso-video-mielenosoituksesta/8983028#gs.cgd5e4
Tällä kertaa pisteet Elokapinalle. Ympäristörikos nimeltä moottoriurheilu tulee kieltää.
Moottoriurheilu on meidän keskustalaisten suosima laji ja pidämme sitä erittäin tehokkaana tapana tuhota elinympäristöämme nopeasti pienellä joukolla ihmisiä. Tuottamalla paljon päästöjä, pölyä ja melua ympäristöömme pystymme näin nopetuttamaan itsetuohoamme.
Mustattekos vielä kun 1970- luvulla iski ns. energiakriisi maaöljyn kallistumisen seurauksena? Silloin kiellettiin m.m. kauppojen näyteikkunavalot ja moottoriurheilu.
Nyt kun maapallon elinolosuhteet ovat tuhoutumassa kelvottomiksi, olemme aivan kuin mitään ei olisikaan tapahtumassa.
Pulleat ihmiset tuijottavat kun toinen ajaa autolla, vaikka itsensä pitäisi olla polkupyörä-, tai juoksulenkillä.
Oksettavaa Nietzschen kuvaamaa rumimman ihmisen touhua.
Ex pääministeri on langanlaiha ja juoksee. Henkisesti ja fyysisesti terästä.
Ralli on rattoni.
https://www.rallit.fi/ek3-ott-tanak-on-ajanut-ulos-erikoiskoe-keskeytetty/
Suomen rallissa (entinen Jyväskylän Suurajot) on kilpailun historian aikana tapahtunut seitsemän kuolonuhreja vaatinutta onnettomuutta, joissa jokaisessa on kuollut yksi henkilö. Vuosina 1960 ja 1965 tapahtui katsojan kuolemaan johtanut ulosajo. Vuosina 1974 ja 1983 tapahtui kaksi kartanlukijan kuolemaan johtanutta onnettomuutta. Vuonna 1981 AKK:n puheenjohtaja Raul Falin kuoli jäätyään erikoiskokeen maalin ohi vauhdilla ajaneen auton alle. Vuonna 1995 kuoli Hassin erikoiskokeella nolla-auton alle jäänyt katsoja. Vuonna 1996 kuoli Harjun erikoiskokeella yksi katsoja ja yli 20 katsojaa loukkaantui.
Nyt on jo aikaansaatu siis seitsemän ruumista ja kymmeniä vakavasti loukkantuneita. Onko tämä pöristely jotenkin järkevää, vai ei?
Kepujen on syytä tehdä parannus ja kääntyä muitten kanssa oikealle tielle. On vihdoinkin ryhdyttävä kääntämään asennoitumisenne elinympäristömme tuhoamisvimmasta päinvastaiseksi ja heti aluksi liittyä vaikka Elokapinaliikkeeseen puolustamaan heidän kanssaan lastemme tulevaisuutta.
Ensimmäiset kaksi päristelijää vietiin jo sairaalaan. Mitä muuta on vielä odotettavissa?
https://www.is.fi/ralli/art-2000010602728.html
Ylen artikkelin mukaan "rallikansa" laittaa seksityöläisen työnsä ääreen.
https://yle.fi/a/74-20101423
Tuossa myös Windy sanoo, että on taottava kun rauta on kuuma.
Nyt taisi selvitä, mitä se mun ukko siellä joka vuosi häärää.
Jyväskylässä on meneillään oikein huippuesimerkki ihmisen välinpitämättömyydestä, jonka hiilijalanjälki on masentava, se on jokin autokilpailu.