Pihallamme kasvaa pari vanhaa komeata syreenia ja haluaisinkin istuttaa pari uutta. Voinko hyödyntää näiden vanhojen syreenien alla kasvavia pieniä kasvuja? Näin olen ymmärtänyt. Miten saan siirrettyä niitä, jotta eivät kärsi? Mitä laitan istutuskuoppaan? Kalkkia? Mikä on paras istutusajankohta? Kasvupaikka olisi sellainen, mistä on tänä keväänä kaadettu pari isoa lehtikuusta. Onko maaperä liian heikko tällöin syreenille?
syreenin istutus
5
18482
Vastaukset
- Nimetön
Onnistuu juurivesoista hyvin,mieluummin pieni juurivesa jonka voi istuttaa näin alkukesästäkin,kunhan vain huolehtii tarvittavasta kastelusta istutuksen jälkeen. Kalkkia kannattaa istutuskuoppaan lapiollinen sekoittaa,ravinteet tämän myötä kasvin paremmin saatavilla.
Syreeni suosii yleensä mahdollisimman kuohkeata ja ravinteikasta maaperää,valoisa paikka mielummin,jotkut lajit kyllä menestyvät puolivarjossakin.
Kevät ja syksy yleensä parasta istutusaikaa,astiataimia voi istuttaa tosin koko kasvukauden ajan.- Emäksinen
???
Siis neliölle noin vajaa desi - jos ei ole pariin vuoteen puuntuhkalla tai muulla kalkittu maa.
Paras siirtoaika on tietysti keväällä, mutta itse kyllä olen siirrellyt sireenivesoja ympäri kasvukauden.
Jos kysymyksessä on todella tavallinen vulgaris, niin se on helppo tapaus: sen kun lapiolla
katkaiset juuret n. 0,5 metrin alueelta vesan ympäriltä ja uudelleenistutat sen aurinkoiseen paikkaan. Istutuskuoppaan (n. 50 cm syvä) voit lisätä kourallisen kalkkia/puun tuhkaa ja kastelet sitten riittävästi .. jos viitsit. -Yleensä sireeni lähtee alkuun kastelemattakin, jos istutuskuopasta löytyy sopivasti matoja.-
Myöhemmin kompostia syksyllä ja tuhkaa kevättalvella
- tai kompostia keväällä ja tuhkaa talvella. - kannattaa
Emäksinen kirjoitti:
???
Siis neliölle noin vajaa desi - jos ei ole pariin vuoteen puuntuhkalla tai muulla kalkittu maa.
Paras siirtoaika on tietysti keväällä, mutta itse kyllä olen siirrellyt sireenivesoja ympäri kasvukauden.
Jos kysymyksessä on todella tavallinen vulgaris, niin se on helppo tapaus: sen kun lapiolla
katkaiset juuret n. 0,5 metrin alueelta vesan ympäriltä ja uudelleenistutat sen aurinkoiseen paikkaan. Istutuskuoppaan (n. 50 cm syvä) voit lisätä kourallisen kalkkia/puun tuhkaa ja kastelet sitten riittävästi .. jos viitsit. -Yleensä sireeni lähtee alkuun kastelemattakin, jos istutuskuopasta löytyy sopivasti matoja.-
Myöhemmin kompostia syksyllä ja tuhkaa kevättalvella
- tai kompostia keväällä ja tuhkaa talvella.Peruskalkituksessa olen käyttänyt tuota lapiollista sekoitettuna istutuskuopan multaan,omena ja marjapensailla jopa 3-5kg.Ylläpitokalkitus n.2-3 dl.parin kolmen vuoden välein. (lisätietoa esim.kalkitusyhdistys) Syreeneitä löytyy n.10 eri lajiketta,eivät ole valittaneet kalkin määrästä.Puutarhamyymälöistä esim.löytyy maan ph:n (suuntaa antavaan)mittaamiseen tarvittavat tarvikkeet.
Ps.Puuntuhka todellakin hyvä aine kalkitukseen,koivuntuhka parasta! Lannoituksessa suosin esim. kananlantaa höystettynä merilevällä,onpa tullut myös kokeiltua nokkosvettä,aine joka käy esim kirvojen torjuntaan.
- tompelo II
Voiko syreenin tainta ostaa kaupasta?
- Mitäpä ei vois...
Voi tietenkin ja valinnanvaraa on yleensä ihan kivasti. Näin myöhään voi tietty osa olla jo loppuunmyytyjä, mutta astiataimia voi istuttaa niin kauan kun maa on sula.
Juurivesojen siirto onnistuu parhaiten aikaisin keväällä tai elokuussa. Siirtotaimia pitää kastella koko juurtumisen ajan ja kerrankos sitä ei keskellä kauneinta kesää muista/ehdi. Eikä yleensä ole niin märkää kuin tänä kesänä - onneksi:)
Jos istutuskuopan täyttää pussimullalla, se on valmiiksi lannoitettua ja peruskalkittua. Ylläpitokalkituksen ja lannoituksen voi jättää eka vuonna väliin ja antaa taimelle juurtumisrauhan. Kun kasvu silminnähden alkaa kiihtyä, voi antaa aineksia kuten muillekin kasveille.
Liika hoitaminen tappaa yhtä usein kuin hoidon puute!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353