Olen syönyt metformiinia nyt puolitoista vuotta josta reilun vuoden olen ollut tidella väsynyt ja uupunut. Välillä keho on aivan voimaton.
Syön myös venlafaksiinia 75 mg.
Mistä tämä voi johtua?
Syön myös venlafaksiinia 75 mg.
Mistä tämä voi johtua?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olisiko syytä käydä lääkärissä ja tarkistaa ainakin tärkeimmät arvot? Korkea verensokeritasapaino usein itsessään väsyttää ja uuvuttaa, saattaa masentaakin. Väsymykselle voi olla monia syitä. Vaikuttaako metformiini vatsan toimintaan? Jatkuvat vatsavaivat, etenkin ripuli, uuvuttavat myös. Toivottavasti väsymyksen syy löytyy.
Onko verensokerisokeri kunnossa metformiinin kanssa? Jos verensokeri on kunnossa, väsymys ja uupumus näyttäisi olevan masennusta eli siltä osin lääkitystä olisi korjattava.
Metformiinin itsessään ei tiedetä aiheuttavan väsymystä. Metformiini toki voidaan vaihtaa toiseen diabeteslääkkeeseen, jos on vaikka vatsavaivoja. Metformiini kannattaa ottaa ruoan kanssa.