Tuet eivät ole ilmaista rahaa saajalleen

Työssäollessamme olemme maksaneet sosiaaliturvamaksua veroissamme
siltä varalta, että elämä yllättäisi, tarvitsisimme tukea. Juuri nyt eläkkeellä olevat
ovat tehneet pitkiä työuria, moni jo ennen kuin työeläkettä alkoi kertyä.
He ovat taatusti ansainneet vanhuudenturvansa.
13230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Useimmat eläkeläiset ovat paremmin perillä Emmerdaalista kuin
omista yhteiskunnallisista asioistaan.

Äänestä

Varsinkin palstan lahtari on ihan ulalla.

Äänestä

Aivan niin, onhan yhteiskunnan annettava tukija, jotta pääsee ulkomaille lomailemaan.

Äänestä
  • Miksi haluat jatkuvasti nolata itsesi ?

    1Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Miksi haluat jatkuvasti nolata itsesi ?

    Ole ystävällinen ja perustele tuo kommenttisi.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ole ystävällinen ja perustele tuo kommenttisi.

    Ohimenevä ano kysyy, miksi tuollaista kysyt, Perustele ennemmin lukijoille, mitä tarkoitit "lahtarilla".

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ole ystävällinen ja perustele tuo kommenttisi.

    Ei se perusteluja tarvitse jos kommentoijalla 10:45 järki kulkee.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ohimenevä ano kysyy, miksi tuollaista kysyt, Perustele ennemmin lukijoille, mitä tarkoitit "lahtarilla".

    Mitä tarkoittaa kommentoija, jolla on mielestään oikeus nimittää Sel-laa punaiseksi ?
    Jos samalla tasolla kirjoittaisi ja häntä voinee sitten yhtä hyvin sanoa lahtariksi ?

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Ei se perusteluja tarvitse jos kommentoijalla 10:45 järki kulkee.

    Ahaa, siis luuloittelu on samaa, kuin järki?

    Äänestä

Moni eläkeläisrouva on pienellä eläkkeellä lapsiensa hoitovuosien johdosta. Vielä 60-70-luvuilla lapsille piti hankkia yksityinen hoitaja, ja jos sitä ei halunnut, oli äidin pakko jäädä kotiin, usein moneksi vuodeksi. Eläkkeeseen tarvittavia vuosia ei kertynyt tarpeeksi.
Nämä kotiäidit olivat taistolaisten hampaissa "rikkaina ja miehensä siivellä elävinä", heidän työpanostaan ei arvostettu. Moni kotiäiti hoiti muidenkin lapsia, mutta eläkevuosista ne ajat ovat poissa. Nyt on sitten eläke pieni ja tukia tarvitaan.

Äänestä
  • 70-luvulla vaimoni liikeapulaisen palkasta ei olisi jäänyt mitään kahden lapsen yksityisen hoidon jälkeen. Niin ollen hän oli kotona penskojen kanssa 7 vuotta ja meni sitten marketin kassalle iltatyöhön 22 tuntia/viikko.
    Silloiset, kolmen kuukauden välein maksetut, pienet lapsilisät olivat ainoa tukiainen. Saattoi saada jotain pientä kodinhoidon tukea muutaman kuukauden.
    Luuydinsyöpä pakotti sairaseläkkeelle 52 vuotisena. KELA täydentää sitä kokonaisuuden ollen 1207€.
    Oma eläkkeeni alkoi karttumaan 27 vuotisena ja viimeisen vakittuisen työn loppuessa olin 52 vuotinen. Siihen mennessä kertymässä on sekä alku-, että loppupään pienet ansiot.
    Työttömyyttä ja työpätkiä vaihdellen putken päähän 57v ikään.
    Vaimoni kotivuosien ja västen työvuosien johdosta siirtyminen yksilöverotukseen oli meille tuhoisa. Tarkoitan perheemme nettotuloja.

    Äänestä

Eikös sosiaali tuet ole väliaikaiseen ,vaikeaan elämän
tilanteeseeb. Ei jatkuvaan elämän rahoittamiseen@

Äänestä
  • Jos elämä on jatkuvasti vaikeaa, auttaako yhteiskunta ja miten?
    Jos sos.tuet ovat vain väliaikaiset, tarvitaan muunlaista apua.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Työssäollessamme olemme maksaneet sosiaaliturvamaksua veroissamme
siltä varalta, että elämä yllättäisi, tarvitsisimme tukea. Juuri nyt eläkkeellä olevat
ovat tehneet pitkiä työuria, moni jo ennen kuin työeläkettä alkoi kertyä.
He ovat taatusti ansainneet vanhuudenturvansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu