Ovatko sairaatkin siis hallituksen mielestä "kannustinloukussa" ?
Hallituksen keino kannustaa sairaita töihin on pienentää korvausprosenttia
ja päivärahan ylärajaa.
Leikkaukset koskevat yli 26733 euroa vuodessa ansaitsevia.
Siihen yltää reilun parintonnin kuukausituloilla.
Lakimuutos on tarkoitus tulla voimaan jo 2025 alusta.
Esitys sairauspäivärahan leikkauksista on tehty sosiaaliturvaministeri Sanni
Grahn-Laasosen johdolla, joka vakuutti, että "heikoimmistakin huolehditaan
ja kaikki pääsevät hoitoon", mutta vuoronsa saavat siis nyt myös sairaat, joilta hallitus on jo päättänyt romuttaa perusterveydenhuollon.
Hoitotakuu ei ole enää 14 päivää. Hallitus muutti sen kolmeksi kuukaudeksi.
Hallituksen viimeinen "keksintö": Sairaita pitää kannustaa töihin
7
388
Vastaukset
- Anonyymi
Saahan sitä sairaita kannustaa töihin, kun terveetkään ei pääse.
- Anonyymi
Nyt tarvitaan Jeesusta, joka sairaat parantaa ! Voisiko KD auttaa ?
Ai niin, ei voi. Purra juuri sanoi HS:N haastattelussa, että KD ajaa samoja
asioita kuin PS. - Anonyymi
Hallitus tavoittelee sairaitten kustannuksella 60 miljoonan leikkauksia, jolla
tappiollista "reilusti yli tunninjunaa" rahoitettaisiin kahdeksassa vuodessa 460 miljoonaa. - Anonyymi
Aika maanista touhua laittaa tämä sama aloitus eri palstoille. Tekisit jotain muuta joskus.
- Anonyymi
Orpo ei ole koskaan vakuuttanut. Suuren Talousmiehen "ratkaisut" herättävät
lähinnä hilpeyttä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009043744.html - Anonyymi
Sairaat ovat älyttömän kysyttyjä työmarkkinoilla :D
- Anonyymi
Sairasta menoa - hallitus on hyytävä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain17810813Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8710289Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2325729Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1784548Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313036- 1713035
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin381826Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981418Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61260Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161184