Toki ilmasto ja sää elää, joka samaa

10000 vuotta sitten kohdallamme oli 2 kilometriä aina jäätä, nyt ei yhtään, kuin talvisin vain. Routa ja vesistöjen jäätymiset, jotka sulaa alku kesään mennessä. Talvi ja kesä ilmaston vastakohtia. Näitä yritetty vihreitten kokouksissa muuttaa, kuin sukupuoliakin, onnistumatta. Uskontoa sekin "ilmasto". Aina siinä ollut onnenonkijoita.
17184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Aloittaja on oikeassa siinä, että ilmasto muuttuu, mutta jättää huomiotta teollistuneen ajan ihmisen vaikutuksen ilmastoon. Tieteellinen tutkimus osoittaa, että ihmisen toiminta on nopeuttanut ilmastonmuutosta verrattuna esiteolliseen aikaan.

Äänestä
  • Vihreitten uskontoa koko heidän ilmastonsa. Tuo esimerkkinä ennen teollisuutta- 2 km jäätä, joka sulannut kaikki. Navoilla oma ilmasto, samoin korkella vuoristoissa. Säät ja ilmastot korkeamassa kädessä jota ei tunneta, kuin vihreitten ideologiassa. Vihreät olleet haitake vain. DDR alulle laittama länsimaiden haitaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Vihreitten uskontoa koko heidän ilmastonsa. Tuo esimerkkinä ennen teollisuutta- 2 km jäätä, joka sulannut kaikki. Navoilla oma ilmasto, samoin korkella vuoristoissa. Säät ja ilmastot korkeamassa kädessä jota ei tunneta, kuin vihreitten ideologiassa. Vihreät olleet haitake vain. DDR alulle laittama länsimaiden haitaksi.

    ex natsiupseeri, DDR kenraailimajuri loi vihreät. Stasi laboratorio. Halonen tietää tasantarkkaan ihanne DRR tämänkin. Kommunisti maita hävisi, ei tulutkaan johtava malli.
    Brezev uhosi tulevan maailman johtavaksi Neuvostoiiton mallin. Tarjakin samoin sanoin kertoi. "suomelle olisi hyväksi liittyä nuvostoliittoon"

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Vihreitten uskontoa koko heidän ilmastonsa. Tuo esimerkkinä ennen teollisuutta- 2 km jäätä, joka sulannut kaikki. Navoilla oma ilmasto, samoin korkella vuoristoissa. Säät ja ilmastot korkeamassa kädessä jota ei tunneta, kuin vihreitten ideologiassa. Vihreät olleet haitake vain. DDR alulle laittama länsimaiden haitaksi.

    Pölvästi. Ennen teollista aikaa ei ollut 2 km jäätä, kukaan ei ole sellaista edes väittänyt. Tiedätkö edes, mitä tarkoittaa teollinen aika ja esiteollinen aika?

    Kommenttisi perusteella et edes tiedä, mitä ne tarkoittavat. Ja silti kommentoit aihetta, jota et käsitä.

    Vain ääliöpersu esittää asiantuntijaa olematta sitä.

    Äänestä

Kuin uroksia ja naaraita ei ole, vihreässä utopiassa.

Äänestä

Jos ei ole jo ennestään tarpeeksi uhkia, niin nyt jo pidetään entistä todennäköisempänä Pohjois-Atlantin merivirtojen muuttumista, mikä romahduttaisi Pohjois-Euroopan lämpötilat kymmenillä asteilla. Se taas johtaisi uuteen jääkauteen. Muutos on toki hidasta, mutta voi nopeutuakin. Sadot voivat jäädä heikommiksi ääri-ilmiöiden vaikutuksesta.

Äänestä
  • Höpö höpö. Vihreää magiaa. Utopiaa. Vihreää uskontoa. Ennen jeesus tulee takaisin, joka sekin keksittyä.
    Lopettaisin vihreät, jos DDR olisi, sinne takaisin.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Höpö höpö. Vihreää magiaa. Utopiaa. Vihreää uskontoa. Ennen jeesus tulee takaisin, joka sekin keksittyä.
    Lopettaisin vihreät, jos DDR olisi, sinne takaisin.

    "Näyttää kevät tekevän taas huonoa Pankkopojalle. Harkitse Pankkopoika Perhon jahtipäällikön ratkaisua: Lantakasan päälle ja BUM ja sitten vain hiljaisuus..."

    https://keskustelu.suomi24.fi/t/15046660/pankkopojalla-lahti-taas-iso-pyora-heittamaan!#comment-93881679

    Äänestä


  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Tämäkin komunistinuori, vielä vanhanakin.

    "Pankkopoika voi nyt pian painua takaisin sinne mustaan maaseutuun muiden navettarakastajien ja liiterirunkkareiden pariin eli kotiin ! Muuten laitoshoito kutsuu,siellä omiesi parissa maalla olet normaali kun ei oikein ole mihin verrata?"

    https://keskustelu.suomi24.fi/t/15046660/pankkopojalla-lahti-taas-iso-pyora-heittamaan!#comment-91597916

    Äänestä

Ilmastokeskustelussa mennään täysin IPCC:n nuoteilla, jotka eivät käytännössä päde lainkaan.

Äänestä
  • Rahastajia höppänöiltä.

    Äänestä

Vihreät ja kommarit muka osaa ilmat muuttaa.

Äänestä

Huvittavaa, kun ääliöpersut keskustelevat ilmastonmuutoksesta! Näiden kommenttien perusteella eivät edes käsitä, mistä puhutaan.

Äänestä
  • Mistä sitten puhutaan. Samaa kuin uroksia ja naaraita ei ole vihreässä uskonnossa.

    Äänestä

Mutta persutrolli, miten tää liittyy palstan aiheeseen?

Äänestä

Loughboroughin yliopiston professori Ian Hodgkinson on tutkinut pimeän datan ilmastovaikutuksia ja sitä, miten niitä voisi vähentää.

Hodgkinsonin mukaan monet olettavat, että data on hiilineutraalia, mutta se on virhe: jokaiseen tietoon liittyy hiilijalanjälki.

– Jokainen tieto, olipa se sitten kuva, Instagram-postaus tai mikä tahansa, aiheuttaa hiilijalanjäljen, Hodgkinson sanoo The Guardianille.

– Datalla ehdottomasti on kielteisiä ympäristövaikutuksia, Hodgkinson jatkaa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

10000 vuotta sitten kohdallamme oli 2 kilometriä aina jäätä, nyt ei yhtään, kuin talvisin vain. Routa ja vesistöjen jäätymiset, jotka sulaa alku kesään mennessä. Talvi ja kesä ilmaston vastakohtia. Näitä yritetty vihreitten kokouksissa muuttaa, kuin sukupuoliakin, onnistumatta. Uskontoa sekin "ilmasto". Aina siinä ollut onnenonkijoita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu