Leikkaamalla vähävaraisilta ei luoda työpaikkoja.

Mitä maan hallituksen perimmäinen tarkoitus on? Vähentää veronmaksajia vai nostaa velkaantuminen banaanivaltion tasolle?
PK-yrittäjät alkaa olla kannattavusrajan tuntumassa joissa osa heittää pyyhen kehään - pres. Kekkosen sanoin: "Kokoomuksen paikka ei ole hallituksessa"!

8

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Väärää talousajattelua.

      Apinan logiikka on se, että kierrossa olevan rahan määrä yritetään pitää mahdollisimman pienenä, ja kullekin suoda mahdollisimman vähän. Mutta inflaatiota ei ole se, että rahan määrä kasvaa, vaan hintojen nousu.

      Jonkinlainen synti ja rikos on sekin, että julkinen sektori työllistää ilman palkkaa tempputyöllistykseen henkilöitä tiettyihin tehtäviin. Ja apinan logiikkaa.

      Jos näille maksettaisiin kunnon palkat, kasvaisi sekä BKT että valtion velka. Niin että velka per BKT ei muuttuisi suuremmaksi ongelmaksi, vaan saattaisi jopa helpottua, kun ostovoima kasvaa jne.

      Mutta apinan logiikka ei tietenkään salli tätä. Apina kuvittelee, että kun muut saavat, se on itseltä pois.

      Valitettavasti suuri osa viranomaisista ja poliitikoista taitaa olla näitä ahdasmielisiä apinoita. Tässä syy, miksi Suomi on syöksykierteessä, ja kansa pahoinvoivaa.

      • Anonyymi

        Sinulla on tosiaan apinan lokiikka, varsinainen talousnero.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sinulla on tosiaan apinan lokiikka, varsinainen talousnero.

        Sinulla ei ole edes sitä - pulunsolmä Kokkari!


      • Kyllä olet viisas - sopisit Valtionvarainministeriksi - tai asiantuntijaksi.


    • Anonyymi

      Antti Rinteen / Sanna Marinin hallinto aloitti ilmoituksella RAHAA ON , muutamassa vuodessa he synnyttivät konkurssipesän joka jäi vaalituloksella oikeiston hoitoon . Joten kaikki mätä on periytynyt ( kerronko mistä ? )

      • Anonyymi

        Marinin kaudelle osui koronakriisi, sähkökriisi, ja Ukrainan sota, ja näistä kaikista aiheutui suuret kulut. Sen te kyllä tiedätte, mutta heitätte herjaa "vastoin parempaa tietoa", eli valheellisesti panetellen. Ikäänkuin persut tai kokoomus olisivat tilanteet paremmin hoitaneet. Missä olivat heidän nerokkaat neuvonsa silloin, kun kriisit iskivät päälle?


    • Anonyymi

      Kyllä se harmaa-alan työpaikkoja luo, kuten sellaisia ammattiryhmä, jotka ei ole jostain syystä Suomessa sallittuja.

      • Niinpä, duunia tehdään vuorokauden ympäri mutta veroja ei makseta - banaanivaltiomeininki häämöttää, apinat on jo täällä hallituksessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      182
      5097
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3646
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      23
      3061
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      58
      2685
    5. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2306
    6. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      103
      2253
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2107
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      75
      2095
    9. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2049
    10. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      7
      1915
    Aihe