IL: Suomen paras grilli on Lahden Burger Mafia

Anonyymi-ap

Kysyimme Iltalehden lukijoilta Suomen parasta grilliravintolaa ja suosituksia, mitä kyseisestä paikasta kannattaa tilata. Ja vastauksiahan sateli. Ylivoimaisesti eniten mainintoja sai lahtelainen Burger Mafia. Mainintoja sai tasaisesti sekä Kärpäsen että Kivimaan toimipiste. Perinteinen grilliravintola on tarjonnut tiriseviä herkkuja jo vuodesta 1978.

Fanikunnan keskuudessa on yksi suosikkiannos: Grillit huurussa -hampurilainen. Muuten Iltalehden lukijat antavat suosituksia listan laidasta laitaan:

”Burger Mafia Kärpäsessä käyn usein. Lempparini on ehdottomasti kanalautanen.”

”Burger Mafian superlihis.”

”Pekonilautanen tai grillilautanen.”

”Annoskebab ja tietenkin Lahen Burger Mafia Kivimaa.”

https://www.iltalehti.fi/ruoka-artikkelit/a/47acd04a-70ee-4205-a0ba-97f8b466643a

https://www.tiktok.com/@burgermafialahti

6

820

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ennen oli ennen ja nyt on nyt eli mitä kannattaa tilata niin tilaa taksi...

    • Anonyymi

      Hyvät on sapuskat tuolla.

    • Anonyymi

      Nakkarisapuskat hakkaa hampurilaispaikkojen ruuat 100-0.

    • Anonyymi

      Onkohan rakennuksen kuntoa koskaan tutkittu.

    • Anonyymi

      Todella surkea esitys ainakin kärpäsen mafiassa hampurilaispihvi, kertaalleenjäähtynyt(ehkä jopa pakastettu) pihvi lämmitetty uudelleen. Tuntuma sama kuin söisi kylmiä eineslihapullia.
      Tämä grilli oli hyvä viimeksi 80-90 luvulla, nyt vain varjo entisestä.

      • Anonyymi

        Siis aivan järkyttävän kallista! Tavallinen hampurilaisateria yhdellä einespihvillä 20€! Tämä on burgermafian tarinan päätöspysäkki. Menettävät kyllä asiakkaansa näillä Norjan snägärihinnoilla. Asiakkaiden älykkyyden aliarviointia on pistää riistohinnat huonolaatuiselle roskaruoalle. Ja asiakkaat eivät ole niin tyhmiä, etteivät haistaisi palaneenkäryä koko hommassa.. Surullista mitä on tapahtunut Lahden kovamaineiselle pitkän linjan snägärille..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      169
      22185
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      66
      9317
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      21
      7059
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      65
      6232
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      179
      5846
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      321
      5350
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      29
      4871
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      85
      4500
    9. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      89
      4281
    10. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3770
    Aihe