Olen melko tyytyväinen

😊🪑🪛 sadesään puuhasteluihin. Selvisin porauksista ilman, että minuun tuli reikiä. Porakoneen kanssa oli vähän alkuvaikeuksia, mutta sitten se alkoi tottelemaan. Ehkä porakoneissa on turvallisempia malleja kuin tämä höylän kylkiäisenä saatu.

Nyt olisi pehtoorillekin natisematon ruokapöydän tuoli. 🤗

Hyvää yötä jo etukäteen. Täällä alkaa saunatouhut. 🧴🧽🪣

10

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei sulla susi mitään porakonetta ees oo🙈

      • En tiedä mitä sudella on, mutta mulla on porakone, pyörösaha, akkuruuvinväännin, sähköhiomakone, kuumailmapuhallin, oksasilppuri, 2 ruohonleikkuria, trimmeri, 2 jääkaappia, 3 sähköhellaa, 3 kahvinkeitintä .... ym


      • lounas.ajatus kirjoitti:

        En tiedä mitä sudella on, mutta mulla on porakone, pyörösaha, akkuruuvinväännin, sähköhiomakone, kuumailmapuhallin, oksasilppuri, 2 ruohonleikkuria, trimmeri, 2 jääkaappia, 3 sähköhellaa, 3 kahvinkeitintä .... ym

        Sullapa paljon. Mulla ei oo ees kahvinkeitintä. Mutta vannesaha löytyy sekä puu- että metallisorvi myös.


      • JeroP kirjoitti:

        Sullapa paljon. Mulla ei oo ees kahvinkeitintä. Mutta vannesaha löytyy sekä puu- että metallisorvi myös.

        Yksi kahvinkeitin tuli mökin perintönä ja yksi keitin on kaksi kuppi keittävä matkakeitin. Se mun pyörösaha on oikealta nimeltään joku muu kuin pyörösaha. Siinä on pyöreä sähköllä pyörivä terä. Se on joko jiirisaha tai katkaisusaha vai onkohan ne sama-asia.


      • lounas.ajatus kirjoitti:

        Yksi kahvinkeitin tuli mökin perintönä ja yksi keitin on kaksi kuppi keittävä matkakeitin. Se mun pyörösaha on oikealta nimeltään joku muu kuin pyörösaha. Siinä on pyöreä sähköllä pyörivä terä. Se on joko jiirisaha tai katkaisusaha vai onkohan ne sama-asia.

        On se jiirisaha jos se kääntyy 45 asteen kulmaan. Ja luonnollisesti sillä voi myös katkaista sillon. Mulla on taas sellanen sekä että, että siinä on myös yläpöytä. Eli samalla sahalla voi lisäksi myös halkaista. Vannesahalla taas saa tehtyä vinoja halkaisuja ja kaarevia muotoja, mutta mitään isompaa levyä ei saa halkaistua, ei siis mahdu. Tän lisäksi on vielä metallivannesaha, jolla saa katkaista ja tehdä jiirejä teräs rakenteisiinkin. Etten nyt turhaa kehuskele niin kerron että pesukone, mikrouuni puuttuu kokonaan ja hella ja jääkaappiin vetelee viimeisiä. Kahvin siis keitän vesipannulla ja lasken sen siitä suppilo läpi kannuun, jotka jäi siitä keittimestä mikä sillon vuosia sitten hajos.


    • Anonyymi

      Iskuporakone on paras. Muuten ruuvi voi alkaa pyöriä tyhjää jos se laite ei kykene iskemään. Joku sanoi muistaakseni kerran että terien kannattaa olla kobolttia koska ne ovat kestäviä.

      • Tykkään mun akkuruuvinvääntimestä. Siinä on hiljainen ääni ja erilaisian säätöjä nopeutta ja voimaa myöten. Alkureiät tein black&deckerillä mis en tykkää. Siinä on kova ään, pyörii liian nopeasti ja liipasimeen osuu käsi vahingossakin. Se pyörii vielä pitkään sen jälkeen kun on sormet irroittanut.

        Terät on black&decker. Niitä on puulle, metallille ja tiilille. En tiedä mistä ne on tehty. Hienoja ja kiiltäviä kuitenkin. Olisi siinä ruuveillekin terät, mutta ei mun taidoilla porakoneella mitään ruuvailla 😅


    • Anonyymi

      Hyvä ettei natise pöytä,huono ettei sänkykään..

      • Itelle ei työkaluista ja keittiöntuoleista heti sänkyasiat tule mieleen.


      • Anonyymi

        Sinullako sitten narisee trollimiehelle kimittäjä? Epäilen vahvasti


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      398
      5884
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1819
    3. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      64
      1284
    4. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      121
      1053
    5. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      47
      963
    6. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      106
      962
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      57
      948
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      57
      931
    9. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      133
      919
    10. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      871
    Aihe