Asuntolainan lisävakuuden tarve kesken lainakauden

Anonyymi-ap

Hei,

meillä on tilanne, että asunto- ja remppalainan lisävakuutena on ollut nykyisessä kiinteistössä vanhempieni kiinteistö. Nyt vanhempani olisivat myymässä kiinteistöään ja pitäisi saada lisävakuuksia asuntolainaan, jotta vanhemmat saadaan irti vakuuksista.

Pankki kuitenkin ehdottaa, että nykyisen kiinteistön arvo pitäisi määritellä uusiksi maksamalla heille 200 euron hinta-arviosta, jotta voivat kertoa paljonko lisävakuuksia tarvitaan. Onko tämä ensinnäkään laillista vai pitäisikö heidän vain pitäytyä samassa hinta-arviossa kuin kiinteistöä ostettaessa, jolloin ovat hyväksyneet vakuudeksi 70% kiinteistön arvosta? Uutta lainaa ei siis olla ottamassa ja tämä pankin toiminta kuulostaa hyvin erikoiselta maalaisjärjellä ajateltuna.

Toki on mahdollista, että arvioimalla kiinteistön arvon uusiksi, voisi arvo olla suurempi (tehty esim. kattoremontti) ja näin tarvittavan lisävakuuden arvo olisi pienempi. Hinta-kehitys syrjemmässä olevalla asunnolla energian hintojen ollessa vielä aiempaa korkeammat kuitenkin saa epäilemään, että saattaisivat arvioida kiinteistön arvon silloista ostohintaa pienemmäksi.

Onko kellään kokemusta vastaavasta tilanteesta. Voinko vain vaatia pankkia pysymään aiemmassa hinta-arviossa, koska kyseessä edelleen sama laina?

6

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tietenkin pankki voi vaatia teiltä ajankohtaisen vakuustilanteen heidän myöntämäänsä lainaa vasten. Te muutatte alkuperäisiä lainaehtoja niin teillä ei ole muuta vaihtoehtoa kuin toimia pankin pyytämällä tavalla. Samalla tavalla joudutte tekemään jos vaihdatte pankkia.

    • Anonyymi

      Ja edelliseen liittyen. Kokemusta on.

    • Anonyymi

      Pankki vaatii markkinahintaan perustuvan lisävakuutuksen,jos markkinahinta on sulanut 50000 siitä ostohetkestä niin sitten saa olla levittämässä muutakin kuin vain rahapussia

    • Anonyymi

      Pankinjohtaja ja konttorivirkailijat kyllä hoitavat sen että viimeisetkin rippeet velka-apinan perseestä viedään iloisesti naureskellen.

    • Anonyymi

      Ehkä itsellä ei ole pankkialan toiminta ja termit ihan viimeisen päälle kunnossa mutta ajattelisin pankin olevan se, joka tässä niitä ehtoja enemmän olisi muuttamassa. Ehtona ollut aiemmin, että kiinteistöstä tulee vakuus 70% kiinteistön arvosta ja muut vakuudet muualta. Nyt pankki ei siis kelpuuta sitä heidän jo aiemmin hyväksymäänsä meidän kiinteistön osuutta vakuudeksi ilman lisäselvittelyitä.

      Itse olisin vain muuttamassa se ulkopuolisen lisävakuuden muuksi ja ymmärrän täysin, että sen uuden ulkopuolisen lisävakuuden arvo pitää tietenkin määritellä, että tietävät riittääkö se kattamaan sen jäljellä olevan lainan.

    • Anonyymi

      Taitaa mennä levittely hommiks

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2973
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2574
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2235
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2138
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1712
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1536
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1487
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      27
      1302
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      20
      1222
    Aihe