Tekstiversio
110/1
KOTIMAA
YLE
PERJANTAI
3 kk:n työttömyyssäännölle täystyrmäys
Hallitus ei ole perääntymässä lakihankkeesta, jossa työttömäksi jäänyt maahanmuuttaja poistettaisiin maasta, jos hän ei saa kolmen kuukauden kuluessa uutta työtä. Tietyissä tapauksissa raja olisi kuusi kuukautta.
Lakiehdotuksen lausuntoaika päättyy perjantaina. Lausuntopalveluun on saapunut noin 120 lausuntoa.
Hallituksen esitys tyrmätään kahta poikkeusta lukuun ottamatta jokaisessa lausunnossa Lausunnoissa toistuu sama kommentti: alkaraja on riittämätön, ja lakiesitys vaikuttaa negatiivisesti Suomen maakuvaan ja osaavan työvoiman houkutteluun Suomeen.
Muualta soittajia ja laulajia
Eivät saa töitä meeppä vittuun täältä Suomesta vitun Persu mulkku Ämmä
Suomeen tulee esimerkiksi
Anonyymi-ap
4
113
Vastaukset
- Anonyymi
oli siellä kebabia tilaamass se kalju tatuointiukkokin sillo 2011
kun punaella mitsubisillä lähin että oisko pitäny kysyä että onko niitä lehtiä
sekin oli varkaudessa sillon - Anonyymi
siinä ruukin grillin paikalla
- Anonyymi
fokki
- Anonyymi
saatana
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642032Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899