Viime hallituskaudellakin kansalaisten ostovoima romahti 2009 tasolle!!! Joillakin äärivasureilla tuntuu olevan TODELLA HUONO MUISTI, kun tuotakaan eivät enää muista!!! Onneksi on netti, missä voitte käydä virkistämässä muistianne.
Korot nousivat vuosien lähes 0%:sta YLI 4%:iin!!!!
Nuo yhdessä aiheutti suomessa ennen näkemättömän laman, koska duunarit eivät enää selvinneet asunto- ym. muista lainoistaan.. Noista syistä kymmeniltä tuhansilta duunariperheiltä meni kuitenkin asunto alta ja tai ainakin luottotiedot!!!!! Lisäksi asuntorakentaminen loppui kuin seinää ja 2020 koettiin KONKURSSIAALTO varsinkin rakennusalalla, jollaista ei suomessa oltu ennen nähty.... (kts. netti)
Demarit kehtaavat täällä nyt moittia OrpoPurran hallitusta ja kehua olevansa niin duunareiden puolue!!!
Unohtaa ei kannata tunnin junaa turkuun 2020, susi-sotea 2023,...
Mitä hyvää demarit on koskaan saanut aikaiseksi suomen kansalle?
3
133
Vastaukset
- Anonyymi
Johtui energiakriisiä rahastamiseen käyttäneestä yritysten ahbeusinflaatiosta (greedflation), joka oli syynä myös EKP:n korkojen nostoon. Yritysten moraaliton ja yhteiskuntavastuuton ahneus ei ole hallituksen syy, hallitus kun ei määrää hintoja.
Sen sijaan ALV:n nosto ja sen nostama inflaatio ovat hallituksen tekosia ja syytä, kuten nyt kun OrpoPurra nostaa yleisen ALV:n EU:n toisiksi korkeimmaksi.
Greedflation, ahneusinflaatio - tässä todellinen syy inflaatioon | Apu
https://www.apu.fi/artikkelit/greedflation-ahneusinflaatio-tassa-todellinen-syy-inflaatioon
"Palkansaajaa syyllistetään palkankorotuksista, mutta todellinen syy nykyinflaatioon on muualla - ekonomisti Anni Marttinen haastaa puhumaan greedflationista.
Usein sanotaan, että korkeat palkankorotukset ajavat inflaatiota ylös. Ekonomisti Anni Marttisen mukaan nyt pitäisi puhua siitä, miten paljon yritysten voittomarginaalit ja hintojen nostaminen vaikuttavat inflaatioon." - Anonyymi
kauan mietin, muttei tullut mitään mieleeni, sen sijaan mitä pahaa ovat yhteiskunnallemme tehneet, niitä juttuja löytyy, liikaakin.
- Anonyymi00004
Mitä hyvää porvarit on saaneet aikaan????? Tulee mieleen onko puoluepolitiikka oikea tapa hoitaa yhteisiä asioita. Suomi on korruptoitunut valtio.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542678
- 622542
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p262046- 621832
- 551805
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa321351Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41935Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit111857Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.120826Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit37804