Sain siivottavakseni luhtitalon, jonka käytävät ovat raakabetonia. Lattiassa on pisararoiskeita, jotka pitäisi saada pois, mutta millä lähtisin yrittämään?
Väljällä vedellä en voi pestä, koneita ei ole käytettävissä. Sellaista ei saisi sattua, että lattia on seuraavaksi täynnä tummia pesuaineläiskiä, tai että betoni lähtee syöpymään ja haurastumaan hapon voimasta.
Epäilen, että jonkun asukkaan kastelukannu on vuotanut ja tahrat ovat lannoiteliuosta. Jokaisella asukkaalla kun on omat kukkaset ja muut sisustukset ovensa edessä.
Uskaltaisiko tehdä kevyen liuoksen voimakkaasti emäksisestä tehopesuaineesta? Sumuttaisin suihkepullolla pesuainetta suoraan tahraan, harjaisin kovalla pikkuharjalla, huuhtelisin puhtaalla vedellä ja imeyttäisin huuhteluveden froteeseen.
Tahrojen poisto betonilattiasta
7
918
Vastaukset 7
- Anonyymi
Kokeile ensin raaka yleispuhd aine ja sen jälkeen tuo oma konsti.
- Anonyymi
tuollainen lattiapinta tulee aina olemaan huono lian kannalta. Betoni imaisee sisäänsä kostean lian ja sen poistaminen vaatii kovia konsteja. Voit kokeilla höyrypuhdistinta, mutta epäilen ettei silläkään saa juuri mitään aikaan.
- Anonyymi
Tärpätillä. Muista ehdottomasti käyttää suojaimia!
- Anonyymi
Vuosia siivonneena voin kertoa, että betoniin imeytyneitä nestemäisiä juttuja ei niiden kuivuttua saa oikein millään pois.
Ei kestä happoja. Eikä tykkää vahvoista emäksistäkään. Ainoa mitä voit tehdä, on kuurata neutraalilla liuoksella ns pahin pois pinnasta, ja imeyttää likaa kosteaan siivouspyyhkeeseen. Myöhemmin läiskän kuivuttua, useita päiviä, paras on peittää esim matoilla.- Anonyymi
Kyllä vaan tärpätillä. Itse tehnyt betoniportaille. Eli irtolika/hiukkaslika ensiksi pois kuivamenetelmällä, sitten kosteapyyhintä (enimmät tahrat pois) ja antaa kuivua. Sen jälkeen tärpättiä. Muista hengitys-suojain ja jos mahdollista, avaa ikkuna/ovi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä vaan tärpätillä. Itse tehnyt betoniportaille. Eli irtolika/hiukkaslika ensiksi pois kuivamenetelmällä, sitten kosteapyyhintä (enimmät tahrat pois) ja antaa kuivua. Sen jälkeen tärpättiä. Muista hengitys-suojain ja jos mahdollista, avaa ikkuna/ovi.
Käry on meinaan aika kova..
- Anonyymi00008
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä vaan tärpätillä. Itse tehnyt betoniportaille. Eli irtolika/hiukkaslika ensiksi pois kuivamenetelmällä, sitten kosteapyyhintä (enimmät tahrat pois) ja antaa kuivua. Sen jälkeen tärpättiä. Muista hengitys-suojain ja jos mahdollista, avaa ikkuna/ovi.
Täräytti ei käytetä ns siivoustyötä. Ja betoniin sen hiilivedyt= yhdenlaisia rasvaisia aineita, jäävät. Ja se haihtuva osa aiheuttaa riskiä imeydyttyään, etehypä siinä joku tulitikku raapaisemaan muutamaan päivään..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️481042Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?17979- 82841
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80759Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21737- 59631
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k204627- 102604
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet188572- 90548
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html260481Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73461Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.85448- 37419
Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42403- 5378
- 28377
Persut eivät uskaltaneet tulla ulos
Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9142376- 43372
- 29348