Tasavallan presidentti Alexander Stubb vihittiin lauantaina Taideyliopiston kunniatohtoriksi. Kyseessä on korkein kunnianosoitus, jonka yliopisto voi myöntää.
Vihkiminen tapahtui Helsingissä Musiikkitalolla. Stubbin lisäksi seitsemän muuta henkilöä vihittiin kunniatohtoreiksi.
– Tasavallan presidentti Alexander Stubb on korostanut taiteen ja kulttuurin merkitystä henkisenä voimavarana, osana kansallista huoltovarmuutta. Toiminnallaan ja valinnoillaan Alexander Stubb on ilmentänyt Taideyliopiston arvoja – taito, rohkeus ja avoimuus, Taideylipisto lausui toukokuussa.
Stubbille on myönnetty kunniatohtorin arvonimi myös Lappeenrannan teknillisestä yliopistosta sekä Furmanin yliopistosta Yhdysvalloista, missä hän opiskeli 1990-luvulla.
Muut kunniatohtorin arvonimen saaneet ovat teatterialan vaikuttaja Hanna Helavuori, koreografi Lia Rodrigues, kirjailija Hito Steyerl, kuvataiteilija Tacita Dean, muusikko Hilja Grönfors, kapellimestari Susanna Mälkki sekä toimitusjohtaja Heikki Lehtonen.
Alexille yksi hattu lisää
Anonyymi-ap
3
243
Vastaukset
- Anonyymi
Ei olisi nimitetty, jos joku muu olisi presidentiksi valittu. Kaikilla entisillä presidenteillä on kunniatohtorin titteleitä, joten mikä nyt olisi erilaista.
- Anonyymi
En arvosta lahjoitettuja arvonimiä!
Ansaistut ovat sitten eri asia. - Anonyymi00004
Russofopinen Suomen eliitti on jättänyt Suomen ja suomalaisten asioista huolehtimisen sivuun. Sähkön hinta ajaa ihmisiä köyhyyteen, yritykset ovat ahtaalla, sotepalveluita ei saa. Pääasiaksi on tullut sodanlietsonta, rahan syytäminen Ukrainaan ja aseisiin, liehuminen maailmalla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011631
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581061Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140964- 85922
- 61916
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11810Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t268795Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75765Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61732Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342731