Hoitotakuun
työttömyysturvan
Terveyden hoidon
Työllisyyden
Työllistymisen
Verojen kohtuullisuuden
Ruuan hinnan
Kokoomus on korottunut
Verotuksen
Ruuan hinnan
Lääkäri maksut
Työllisyyden
Mitä hyvää kokoomus on koskaan saanut aikaiseksi
Niin ei mitään
Kokoomus on eomuttanut kaikki hyvinvointi suomen palvelut
13
194
Vastaukset
- Anonyymi
Ilmoita
🤡🌳🤡🌳🤡🌳🤶🌵🤶🌵🤶🌵🥱💒🙆🖕🙆🧖♥️👄🌚🖕🏇
Mulla nousee verot noin 40 e kk vuodessa noin 400e
Kun kulut noin 2000e kk esim ruokaan kaupaan 600e sähkö, bensa kampaamot , kuntosalit ravintolat , hierojat ja jätemaksut , vesimaksut, tv lupa, auton huollot , vakuutukset , lainat , vuokrat.
Yhteensä aina kin 400e lisää urpo veroa
Yrittäjiä hän se ei koske kun saavat kaiken ikmaiseksi- Anonyymi00012
HEI,MEHÄN TOTEUTAMME VAIN HYVÄÄ HALLITUSOHJELMAAMME, RIIKKAPETTERIN HALLITUS KUITTAA
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
HEI,MEHÄN TOTEUTAMME VAIN HYVÄÄ HALLITUSOHJELMAAMME, RIIKKAPETTERIN HALLITUS KUITTAA
AIVAN MAHTAVAA
- Anonyymi00014
KOKMUKSEN ROMURALLI JATKUU
2024 YLI 3000 KONKURSSIA
- Anonyymi
Äänestätkö opettaja kokoomusta?
Ei kannattaisi, sillä luokkakokoja isonnetaan ja erityisluokkia poistetaan käytöstä. Silloin näkee oikeiston mallin koulutuksessa, kun puolet opettajista saa potkut ja töihin jäävät nääntyvät työtaakan alle. Eikä opettamisesta tule mitään kun häiriköt häiriköi, eikä oppimaan halukkaita ehdi opastamaan yksilöllisesti.
Kokoomusta äänestää runsaasti sellaisia hyödyllisiä hölmöjä jotka vahvistavat kokoomuksen valtaa. Äänestävät itselleen vahinkoja. Tiedä sitten kuinka suurelta osin opettajat kuuluvat tähän äänestäjäryhmään. Mut ku on niin hienoa olla kokoomuslainen, muutoin joku voi luulla kommunistiksi
Moni luulee että kokoomus ja kommunistit sama
Monikkaan ei tajuu olevansa tuöläisperheestä
Kokomus on monimiljonäärien etujärjestö jonka tavoitteet in saada baltion verahat ja tuet rikkaille miljonääreille yksistään esim yritystukina ja sinä työlöinen maksat ne kaikki
Veoissasi ei eikaat veroja meksa
Kyllä ennen oli tarkkailu luokat! Ja näin myös tänäpäivänä! Oli myös kouluavustajia ja välituntivalvontaa!! Näitä tarvittas Opettajien tueksi! Mutta kun rahaa ei oo!!???
On sitä rahaa, mutta se valuu sinne minne kokoomus haluaa, eli ei ainakaan opetukseen. Eikä moniin vuosiin enää mennyt. Tässä hallituksessa määrävin valta on kokoomuksella
Purra on vain kokoomuksen vasikka
Anonyymi kirjoitti:
On sitä rahaa, mutta se valuu sinne minne kokoomus haluaa, eli ei ainakaan opetukseen. Eikä moniin vuosiin enää mennyt. Tässä hallituksessa määrävin valta on kokoomuksella
Purra on vain kokoomuksen vasalli
Lue lisää
Oli vielä sipilän hallitukseen asti, jonka ykkösmottona stupidon lausuma: "ME EMME LEIKKAA KOULUTUKSESTA".
Oli vielä sipilän hallitukseen asti, jonka ykkösmottona stupidon lausuma: "ME EMME LEIKKAA KOULUTUKSESTA".
Kokoomus leikkaa 100 miljoonaa ammatillisesta koulutukdesta, mikä tietää työpaikkojen menetystä. Toki sillä saadaan maksettua solidaarisuusveromuutoksen 60 miljoonaa hyväosaisille.
Kokoomus leikkaa 100 miljoonaa ammatillisesta koulutukdesta, mikä tietää työpaikkojen menetystä. Toki sillä saadaan maksettua solidaarisuusveromuutoksen 60 miljoonaa hyväosaisille.
Lue lisää
Jos oikein muistan niin ei se noin mennyt! Eikös ensimmäinen ammattiin koulutus ole varsin ilmainen mutta jos haluat väärän valinnan tai muun vuoksi vielä toisenkin ammatin niin se maksaa.
Kun itse aikoinaan koulun jälkeen opiskelin ammattiin niin maksoin kaiken itse ja silti pärjäsin. Ovatko nyky nuoret niin saamattomia, jotta eivät kykene asioitaan hoitamaan?
Extyökkäri kirjoitti:
Jos oikein muistan niin ei se noin mennyt! Eikös ensimmäinen ammattiin koulutus ole varsin ilmainen mutta jos haluat väärän valinnan tai muun vuoksi vielä toisenkin ammatin niin se maksaa.
Kun itse aikoinaan koulun jälkeen opiskelin ammattiin niin maksoin kaiken itse ja silti pärjäsin. Ovatko nyky nuoret niin saamattomia, jotta eivät kykene asioitaan hoitamaan?
Lue lisää
Miten liittyy aloitukseen, opettele lukemaan
Tämä nyt ei liity ko. artikkeliin, mutta kommenttisi takia seuraava faktan tarkistus: Marinin hallitus otti velkaa 40mrd €, josta suurin osa eli 37mrd oli sellaista, jonka tuolloinen oppositio eli kokoomus ja perussuomalaiset äänestyksissä hyväksyivät. Kannattaa pysyä faktoissa, vaikka kuinka polttelisi halu syyttää edellistä hallitusta kaikesta taivaan ja maailman välillä.
Opettajat kuuluvat palkansaajiin. Palkansaajan ei kannata äänestää Kokoomusta, joka ajaa palkansaajan asemaa alas.
Palkansaajan aseman alasajon tavoite on kannattavuuden lisääminen omistajalle. Tavoite ei ole työllistää tai parantaa.
Jotkut palkansaajat äänestävät vasemmiston ja kommunismin pelossa Kokoomusta tai luulevat, että Kokoomuksen äänestäjä on ns. parempaa väkeä. Sellainen ajattelu on omaa lahkeeseen kastelua.
Äänestä
🤶🌟🤶🌟🎚️🎚️🌟🤶🌹🤪📢💒💒💒
Kelalla on etuus, joka menee monelta siihen oikeutetulta ohi.
Kyse on lapsilisän yksinhuoltajakorotuksesta. Tuen nimi saattaa olla harhaanjohtava, sillä korotusta voi saada myös vanhempi, jolla on yhteishuoltajuus.
Tukeen on oikeutettu lapsen vanhempi, joka ei ole avio- tai avoliitossa. Tuen saamiseksi- Anonyymi
Eivät opettajat ole Orpon persuhallituksen innokkaita kannattajia eikä koomuksen,
joka leikkaa aina koulutuksesta, kun on hallituksessa.
Kai muistatte edellisen Sipilä-Orpon hallituksen ?
Sekin lupasi, ettei koulutuksesta ainakaan leikata ja kuitenkin leikkasi ensi töikseen
koulutuksesta.
- Anonyymi
🥶🥶🥶🥶🥶🥶🥶🥶🥶🥶🥶
Suomella on nyt sysipaska hallitus
Näin täytyy rehellisenä duunarina nyt vain todeta, sillä milloin muulloin on kaikki hallitusohjelman linjaukset kohdistuneet vain köyhimpien ja pienituloisten kurjistamiseen ja rikkaimpien henkilöiden etujen ja tulojen kasvattamiseen. Lue hallitusohjelma ja totea itse sama asia kuin minä.
Ei siis ihme, että yleislakkokin on nyt lähempänä täällä Suomessa.
Samaa mieltä. Kansanmurhaajien roskasakki on hallituksessa.
Tietysti se kohdistuu vasemmiston kannattajiin, teille jaettiin rahaa viime hallituksen aikana. Nyt ei jaeta. Nyt.annetaan kok ja ps työtätekevän menoihin . Vasemmiston porukoille ei mitään . Milloin se yleislakko ja vallankumous alkaa ?
Tietysti se kohdistuu vasemmiston kannattajiin, teille jaettiin rahaa viime hallituksen aikana. Nyt ei jaeta. Nyt.annetaan kok ja ps työtätekevän menoihin . Vasemmiston porukoille ei mitään . Milloin se yleislakko ja vallankumous alkaa ?
Suomalainen vasemmiston yhdessä ay-liikkeen kanssa aikoinaan rakentama täysin demokraattinen hyvinvointiyhteiskunta on nyt pahassa vaarassa kaatua.
Tämä nykyinen Petteri Orpon johtama täysin äärioikeistolainen sinimusta hallitus yrittää kaikin mahdollisin keinoin ja konstein nyt rapauttaa ja tuhota suomalaisen työväestön täysin laillisia ja ansaittuja työelämän etuja ja oikeuksia.
Nämä Petteri Orpon johtaman hallituksen suunnittelemat työväestön tulojen työelämän oikeuksien ja etujen leikkaukset toteutuessaan jakavat suomalaisen yhteiskunnan jälleen täysin kahtia. Eli vastakkainasettelun aika se palaa takaisin tänne Suomeen. Ja suurimmat syylliset ovat tähän tosiasiaan nimenomaan pelkästään kokoomus ja PS
Näinpä sitten Suomen kansan enemmistö toki nouseekin puolustamaan heikompia suomalaisia ihmisiä. Joka alkaa sitten yleislakolla joka onkin sitten jo todella lähellä.
ÄänestäKorkea alv tappaa yrityksiä Suomessa
Jatkuvasti kuulee "alv on vain läpikulkuerä - ei se vaikuta yrittäjän tuloihin yhtään - tyhmiäkö te ootte"
Tälläiset kirjoittajat ovat kai sosialistidemokraatteja tai ainakin kokoomuslaisia.
Väännetään rautalangasta edellämainituille kertomuksen muodossa.
"Matilla on toiminimi: hän myy telkkareita. Hinta on 1000 euroa. Hinnassa on alv mukana eli veroton hinta n. 806 euroa, alv n. 193 eur.
Vuosia menee. Eräs nilkki, sanotaan vaikka hän J. Käteiseksi hassaa Suomen verotulot pohjiin kaikenmaailman eurosotkuissa ja muissa korruptiokeikoissa. Mikä avuksi? Avuksi rientää J. Urputtaja joka selittää tohkeissaan: nostetaan alvia sehän on vain läpikulkuerä eikä vaikuta yrittäjän tuloihin ollenkaan - ostajahan sen alvin maksaa! Fantastista, vastaa nilkkimme.
Jotta valtion vaje saadaan täytettyä nilkkimme nostaa "reilusti" alvia: 200% - jee!. Loppujen lopuksi sillähän ei ole väli - alvi on vain läpikulkuerä, silloin sen suuruus on merkityksetön yrittämiselle ja miksei siis nosta kunnolla, reiilusti. Samalla maailma parantuu.
Sanotaan tarkennukseksi vielä ettei keneltäkään unohdu: alvi on vain läpikulkuerä.
Kuuliko torkahteleva mies siellä takapenkissä?:alvi on vain läpikulkuerä.
alvi on vain läpikulkuerä - alvi on vain läpikulkuerä alvi -on vain läpikulkuerä.
alvi on vain läpikulkuerä.
...no niin ... jatketaan ..
Matti - se televisiokauppias - laittaa sitten hintalappuun 1805 eur ja pyyhkii 806 eur vanhan hinnan pois. Ja eikun odottelemaan asiakkaita.
Kuluu viikko, kaksi. useampi. Vuoden lopussa hän koppaa kadulta mihen, joka kantaa postista Saksasta tilaamaansa telkkua.
"Hei mikset sä ostanut mun telkkua, se on vaan 1805 eur"
"Hulluko sä oot? Noin kallista" - vastaa kadunmies
Matti hätääntyy: "Mut se on vaan.. tota ...läpikulkuerä??"
Mutta tv-mies on jo mennyt.
Vuodenvaihteen jälkeen Matti hakeutuu konkurssiin ja irtisanoo työntekijänsä. Ainoa asia joka lämmittää mieltä (vahingonilo on paras ilo) on että ostarin kampaamo, maitokauppa ja muut liikkeet lopettavat ja irtisanovat samasta syystä"
Läksynä iltapuhteille lukijoille: muuta tarinaa siten, että kertomuksen Matti laittaa hintalappuun 806 eur alv 200%. Kuinka työn-sankarillemme käy? - Anonyymi
On se saanut rikkaille lisää rahaa.
- Anonyymi
Rikkaitten hallitus ajaa rikkaitten etuja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rikkaitten hallitus ajaa rikkaitten etuja.
Mitä Purra tekee rikkaitten porukassa ? "Ei kuulu joukkoon".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä Purra tekee rikkaitten porukassa ? "Ei kuulu joukkoon".
Piikalikka, ja innokas.
- Anonyymi
"Turun tauti" saastutti koko Suomen.
Pahempi kuin korona. - Anonyymi
joku aktian ekonomisti sanoi jo että talaus vaan paranee ja korot laskee
jospa ne toimet on sittenkin hyviä-eikö se tuloverokin laske?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061587Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2291104Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 128909
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29817- 10815
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807- 68777