En ole sinun haukkujasi, mutta meitä on monia ,jotka eivät halua nähdä tai kuulla teistä. Samoin liikaa ovat myös Jutta Larm, Heidi Willman ja Kiti Kokkonen. Että näin.
Ritarit Niemi Manninen
Anonyymi-ap
85913
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 85
Vanhimmat
Vainoajat käyttävät tuollaista että "meitä on monia". Siitä oli aivan lehtijuttu.
Ainakin toinen löytyy täältä, en halua kuulla vainoamisesta, lasuista, sabotoinnista.
Manniset vois kertoa totuuden steroidiostoistaan, lopettaa muiden syyttelyn omista mokistaan ja tulla alas pilvilinnoistaan.
Samoin noi ällölälly Larmit, maksakaa yhteiskunnalle takaisin huijaamanne ely-avustukset, ne ei menny matkailubisneksern vaan teidän taskuihinne!
Kyllä löytyy kolmaskin, kurkkua myöten täynnä Niemi Mannisia.
Lopeta jo hulluus ja sekoilusi tyystin ! Ei kukaan pakota lukemaan kenestäkään yhtään mitään ja puhu nyt ainoastaan itsestäsi ja ei pidä siihen koskaan sotkea toisia henkilöitä. Rita lupasi kaikkien vihakommentien nimet ja kasvot näkyviin ja siksipä teit heti aloituksen asiasta.
Kasvot ja nimet vaan mediaan vainoajilta ja siitä saavat maistaa omaa lääkettään .Hyvä asia ja toimit juurikin asiassa oikein 💚.
Rita saa laittaa ihan vapaasti nettiprofiilien nimiä ja kuvia. Todennäköisesti pahimmat on feikkiprofiileja. Se, että Rita toimii noin, johtaa kostonkierteeseen. Ei tuo hyvää oloa eikä ratkaise mitään. Mitä enemmän reagoi, sitä enemmän syöttää haukkujien lapaan. Toivottavasti on myös tarkistanut poliisilta, että tuo julkaisu on kaikin puolin ok.
Sittenhän törkeästi Ritaa pommittanut ja kunnianloukkauksia syytänyt voi haastaa Ritan käräjille. Eiks niin?
Justha oli juttu siitä miljonäärimiehestä, joka on itse myös syytettynä kunnianloukkauksesta. Eli se kirjoittelija on ja tämä tyyppi myös.
Voivoi, en tiennytkään että kommenteilla on nimet ja naamat. Hahahhah, rauhoitu ny Herrantähären ettet vallan kokonaan poksahda.
Rikollisten puolustelu on sairasta, sää haluut että steroidibusinekseen ei sais puuttua?
Kenen kunniaa Rita on loukannut. Jos julkaisee saamansa törkeän viestin jossa näkyy henkilöllisyys, niin onko se kunnianloukkaus? Millähän perusteella?
Jos toimii aivan omalla nimellä niin silloihan ei edes yritä suojella henkilöllisyyttään.
Mitä tarkoitat tuolla että "steroidibusinekseen"? Kenen sellaiseen? Millä todistat väitteesi? Tuo tilaaminen on tapahtunut kesällä 2023 ja tilaus jäi tulliin.
Järkevä teko !
Ei se ollut ainoa tilaus.
Kun tilaat jotain mömmeröitä, Manninenhan väittää ettei tiennyt mitä tilasi, eikö se ole selvää steroidibinekseen osallistumista? Tapahtuma-ajallahan ei rikoksen kannalta ole merkitystä, kansan tietoisuuteen päätyi vasta keväällä -24, jolloin kohu pöllähti kunnolla ilmoille.
Lisään vielä että sekä ostajat, myyjät, käyttäjät, välittäjät ovat kaikki steroidibisnekseen osallistujia. Jokainen osaltaan edistää kiellettyä toimintaa, eix ole ihan selvä?
Eikö se ritan rikosilmoituksen pitänyt olla jo viime viikolla syyttäjän pöydällä? Mitähän sille kuuluu
Rita valittaa, että ulkonäköä tullaan arvostelemaan Selviytyjät -ohjelmassa. Kuka yllättyy? Jos instassa on vahva meikki ja muokkaukset ja sitten Selviytyjissä on ilman noita, niin tottakai ihmiset kommentoi.
Miksi ihmeessä pitää kommentoida ? 🙄
Niinhän se menee vai tuliko yllätyksenä? Ihminen on aina kommentoinut toisten ulkonäköä. Uutinen sulle? 😀
Kerro miksi ?🙄
Ritalla on ihan selvästi ulkonäköpaineita
Ulkonäön haukkuminenkin on rikos eli kunnianloukkaus, ellet edes sen vertaa tiedä.
Tyhmä kysymys. Itsekin olet satavarmasti arvostellut jonkun ihmisen ulkonäköä. Tekopyhyys on vastenmielinen ominaisuus
Kuuluu formaattiin että katsojat arvostelevat ja spekuloivat.
Niin ja turhien julkkujen, jotka omissa kuvissaan käyttää filttereitä.
Kun menee julkisuuteen pitää tottua kommentointiin, hyviin ja ei niin hyviin.
Rita vois vähän rauhoittua itse.
Kuka muuten pakottaa lukemaan sellaisten henkilöiden instoja tai muita mediassa olevia kirjoituksia ?Jos niistä tulee pahamieli ja ahdistaa , silloin ei pidä mennä niitä lukemaan toista kertaa.
Tuo tilaus josta Manninen on nyt tapeetilla ja hänen aviovaimoaan ja lastaankin kohtaan hyökätään, on tapahtunut viime vuoden eli vuoden 2023 kesällä. Silloin jäi tulliin. Siitä on siis jo yli vuosi.
Mitä sillä on väliä millon jäi kiinni, pointti onkin että VALEHTELI vahingossa tilanneensa laittomia steroideja. Media uutisoi tästä muistaakseni toukokuussa. Kohta tän jälkeen alkoi uhriutumistarinat, joihin toikin lasu, arvostelut ja kiusaaminen vedettiin. Eli yrittävät tarkoituksella kääntää huomion pois omasta rikoksesta.
Kukahan uskoo että oli edes ensimmäinen kerta, mömmöpiireissä tunnetaan toi aine. Olis kovin jännä että ekalla kertaa kävi käry kun kuitenkin vain pieni määrä laittomuuksista jää tulliin.
Entäs muut julkisuuden henkilöt jotka toimivat vaikka valmentajina ja ovat jäänet aivan kiinni "mömmöjen" käytöstäkin ja myymisestä ja saaneet tuomioitakin?
Mannisten tapauksessa ei ole kysymys tällaisesta edes, ei käytöstä ei myymisestä. Joku pieni erä on jäänyt tulliin kesällä 2023 ja Aki on siihen antanut selityksen. Ei ole edes syytteessä käytöstä, ei ole syytteessä myymisestä.
Just, mutta ei varmaan ollut ainoa tilaus, vaan tolla tilauksella narahti, suurin osa tilauksista tulee perille, ei kaikkia pystytä tarkistamaan.
Miksi tähän pitäs vetää muiden steroidigeissit kun aloitus koskee vain ja ainoastaan Mannisia.
Mene sinne ketjuun jossa puhutaan Topen ja Tapen steroideista.
Hienoa jos julkkikset aloittavat vastatoimet nyt rohkeammin. Aivan oikein kaikille vinkujille ja pahaa oloaan väärällä tavalla hoitaville. Viranomainen saavat kyllä myös selville somessa sekä täällä palstoilla anonyymeinäkin kirjoittavat henkilöt.
On saaneet koko ajan, joten se siitä. Ei mulla muuta, mutta ei kovin hyvinvoivalta vaikuta koston uhoissa ja katkerassa mielessä lilluja.
Eihän siinä tarvitse kummoista kostoa olla. Ihan tervettä järkeä on ilmoittaa ja julkaista väärin toimivien ihmisten nimet/feikkinimet ja ilmoittaa myös viranomaisille ne. Se että joku ehkä haukkuu somessa privana, niin on helppo vain estää kyseinen tili. Mutta jos viljelee julkisesti pahaa ilmaa ja jopa valheita, tekee lasuja, koittaa ottaa yhteyttä yhteistyökumppaneihin jnejnejne. , niin tällaiset tapaukset on syytä panna kuriin voimakkaammilla keinoilla. Hienoa Rita ja kaikki muut jotka alatte toimimaan! Täytyy itekin ryhtyä paljastamaan tällaisia suoraan heille ja voivat sitten päättää itse lisätoimet.
On saaneet kokoajan, mutta eihän viranomainen nyt ala ilman asianosaisen ilmoitusta tutkimaan jokaista asiaa. Toivottavasti nyt julkkikset alkavat ilmoittelemaan näistä enemmän, niin vähenee tämä järkyttävä huonovointisten ihmisten nettisekoilu.
Kiusaajat iskevät aina uhrinsa herkimpään kohtaan eli liiketoimintaan ja lapsiin. Tai siis pyrkivät siihen.
Liiketoiminta uhrin herkin kohta? Huh hellettä
Pelkästään se, että Manninen julkaisee kirjoittajia, ei aiheuta yhtään mitään toimenpidettä viranomaisissa.
😀 😀 😀 paljasta nyt, muutenhan heillä ei ole mitään tietoa. Sulla muuten menee puurot ja vellit sekaisin. On yksi asia julkaista instassa kommentoijat ja toinen asia tehdä rikosilmoitus. Sitähän tarkoitat eikö niin? Eikö se rita ole juuri tehnyt rikosilmoituksen? So?
Olen kanssasi kerrankin samaa mieltä.Joten KIITOS 👍.
Täällä kannustetaan rikosilmoituksen tekoon. Eihän ilman sitä viranomaiset tutki yhtään mitään. Joko se Ritan rikosilmoitus on syyttäjän pöydällä? Eikö pitänyt mennä viime viikolla?
Kenen kanssa olet kerrankin samaa mieltä? Mielenkiintoista näin anonyymipalstalla
Ihan varmasti meitä on paljon, joita ei kiinnosta tippaakaan noitten alussa mainittujen tyrkkyjen asiat, ja hyvin, hyvin ärsyttäviä ovat! Lisätään joukkoon vielä Sara Sieppi. Ketä kiinostaa oikeasti joku Heidi Willman? Syövälläkin pitää hakea julkisuutta!!?
Miksi ei olisi. Jos sinä olisit vaikka verotoimistossa töissä ja sinne tulisi jatkuvasti joku suureen ääneen julkisesti haukkumaan sinua monta kertaa päivässä ja huutelisi kaikkea törkyä ja valheitakin sinusta, niin ottaisiko jo vähitellen pattiin? Mitä työnantajakin ajattelee, mitä asiakkaat ajattelee. Ai niin, tällaista tapahtuu vain netin kautta ja muutenkin julkista työtä tekeville ja se sallitaan näköjään.
Ymmärrätkö pointin? HERKIN kohta...
Kukaan ei olisi lastensuojeluilmoituksia ja niiden sisältöjä tiennyt, jos Rita ei olisi niitä itse julkaissut. Sun esimerkissä siis ko virkailija huutaisi törkyä ja valheita itsestään toimiston aulassa niin, että asiakkaat ja työnantaja kuulee. Eikö niin?
- Meitä on monia
- Meitä on paljon
Huomaatko puhut muiden suulla, miksi?
Mistä juuri sinä tiedät mitä muut ajattelee?
Oletko joku ajatustenlukija?
Miten ihmeessä netissä julkista työtä tekeviä saadaan tulla törkeästi haukkumaan heidän työpaikalleen eli sinne instaan, jonka kautta tekevät yhteistöitä ja myyvät valmennuksiaan. Ja vielä lisäksi kaikille avoinna oleville keskustelupalstoille tullaan haukkumaan yrittäjiä ja mustamaalaamaan heitä ja keksimään jopa valheita heistä itsestä ja heidän liiketoiminnasta eli työstään. Jos samoin tehtäisiin muidenkin työpaikoissa niin mitäs siitä sanoisitte? Toki nuo jotka netissä haukkuvat törkeästi eivät edes ole töissä, mutta kuitenkin.
Samat ottavat yhteyttä myös näiden yhteistyökumppaneihin eli niihin, joilta myös tulee rahaa liiketoimintaan ja näin pyrkivät torppaamaan uhriensa elantoa. Ei voi käsittää että tällainen yleensäkin sallitaan.
Eräs toimittaja teki vastahyökkäyksen ja lähetti häntä kauan vainonneen viestejä tämän työnantajalle tiedoksi että katsokaa mitä teidän työntekijänne tekee. No, tottakai tämä toimittaja sai moitteet tuosta. Mutta täytyy sanoa että hyvä veto.
Eikös joku henkilö ollut lähettänyt saamiaan törkyviestejä tiedoksi tämän äidille vai uhkasiko vain? En nyt muista. Vai oliko niin että oli saanut peniskuvan ja välitti sen kuvan edelleen tämän lähettäjän äidille?
Kuka mahtoi olla tämä toimittaja? Vaikuttaa amatööriltä. Oletko varma, että on toimittaja siis oikea sellainen
Puhutko Sanna Ukkolan tapauksesta? Kyseessä oli tviitti, jonka vuoksi Ukkola otti yhteyttä miehen työnantajaan. Ei lähetellyt viestejä edelleen. Mikä tarve kehitellä ihan omiaan kun asia on helppo tarkistaa?
Kyllä ahkera googlettaha tietää kaiken peniskuvistakin.
Ukkola kirjoitti Ylen kolumnissa vuonna 2015 että ei tajua että jotain perheenäitiä ja yrittäjää haukutaan keskustelupalstoilla pirihuoraksi.
Osaan keskustella ihmisten kanssa, enkä vain kirjoittele juorupalstalla. Sieltä olen kuullut, että monia ärsyttää nämä tyrkyt, joilla on pikkusen liian suuret luulot itsestään.
Sinä taidat elää vain täällä ja Martinan instassa.
Miksi teillä on keskusteluaiheena "tyrkyt joilla on pikkusen liian suuret luulot itsestään". Kuka muuten tuollaisen diagnoosin heistä teki siellä teidän keskusteluryhmässä? Eli miten valitsitte henkilöt siihen? Oliko jokaisella oma inhokki vai miten?
Yleensä haukkuja on itse sellainen, sanotaan.
Sä olet kirjoittanut tämän kohta 10 vuotta vanhan jutun lähes joka ketjuun. Olet Sanna Ukkolan fani, se on selvää
14:12, ei lähettänyt, vaan soitti äidille. Kuvan lähettänyt oli teini. Minkälainen pää on ihmisellä, joka ajattelee, että lähetti äidille ko kuvan. Likainen nyt ainakin
Ja katsot, että sinun pitää tulla juorupalstalle kertomaan muiden ärsytykset.
Miksi?
Mikseivät he itse tule kertomaan?
Ooksä joku toimittajanplanttu kenties?
Se oli linkattu tänne joskus pari vuotta sitten. Että sellaista sitten. Tuo Ukkolan kommentti oli aika mielenkiintoinen monestakin syystä.
Eikös tuollainen kommentti ole kunnianloukkaus jos aivan nimeltä mainitusta tuollaisia kirjoitellaan? Kysymysmerkki turha.
En ole 16:37, mutta osaan lukea. Se auttaa yllättävän paljon.
Oliko nimeltä mainittu? Oli tai ei, niin tuskinpa palstalainen on asianomistaja, vai onko?
Ihan sama, vaikka heistä ei kuultais ikinä yhtään mitään. Kaikki asiat toitottavat julkisuuteen. Kynsi katkennut, koira kuollut ja sitä tätä.
Ei kannata sotkeentua tähän soppaan. Kiehunut yli ajat sitten...
Eikös sitä lasta pidä suojella jos kotona pyöritellään laittomia aineita?
Kyseessä olleet aineet oli tilattu kesällä 2023 ja jääneet silloin yli vuosi sitten tulliin. Että sellainen tapaus sitten!
Faktahan on se, että ne jotka pillittää tämmösillä palstoilla tai feikkitiliensä kautta somessa jostain julkkiksista sen takia, että he esittelevät somessa liikaa sitä tai tätä ja ovat siellä ja siellä liikaa esillä, niin ovat kateellisia siitä ettei heillä ole itsellään toivoakaan päästä julkisuuteen, vaikka halu olisi kova.
Hyvä aki, näytä niille kateellisille!!!!!!!!!!!!!
22:40 ei ole faktaa. Käytännössä julkisuuteen pääsy on helppoa. Senhän näkee monista nykypäivän julkkiksista. Julkisuus on itseisarvo. Sitä ei kadehdi kukaan.
22:40 pitkä kommentti ja koko teksti yhdessä lauseessa. Kunnon vuodatus 😀
Nimenomaan!
Sinä et ole varmaankaan koskaan ollut työelämässä etkä tajua että nykyisin työtä tehdään myöskin somen kautta. Valmennuksia myydään somen kautta. Eli se on heidän työnsä ja jos heitä vastaan hyökätään heidän työmaalla eli somessa, niin se on työpaikkakiusaamista pahimmillaan. Se on vielä enemmän kuin suljetussa työpaikassa kiusaaminen koska se on törkeää julkista mustamaalaamista.
Luetun ymmärrys ei ole vahvuutesi, mutta ei se mitään. Olen työelämässä ja tiedän, että on nettivalmennuksia myyviä henkilöitä. Kyse oli siitä, että julkisuuteen on helppo päästä, jos vaan siihen ryhtyy. Mikä on ongelmasi? Tai kyllähän sen näkee. Juo vaikka kylmää vettä, kun menee niin ihon alle sun ihan itsesi tekemät päätelmät. Ps muitakin työpaikkoja on kuin somessa tehtävä (kerrotko lisää itsestäsi) 😀
Erikoista että nämä julkkikset sitten mokailevat ja kaikki ilmoitetaan someen, jopa lapsen asiat.
Onhan se niinkin että todella tyhmiä ihmisiäkin voi olla ja että kaikki eivät vain kiusanteon takia tee lastensuojeluilmoitusta. Nuorgam, someäideissä mukana olevan kertomus kyllä näyttää sen. En usko että tuo ilmoituksen tekijä oikeasti voi olla noin tyhmä että saisi käsityksen että äiti laittaa instaan näkyviin että on mennyt viikonlopuksi hotelliin ja jättänyt kolmevuotiaan lapsen siksi aikaa yksin kotiin. Mutta voi ollakin noin tyhmiä ihmisiä jotka silmä kovana seuraavat lapsia omistavien ihmisten instoja, että löytyisikö jotain mistä voisi tehdä lastensuojeluilmoituksen. Mutta tuo menee kyllä jo aika pitkälle tyhmyydessä.
On näköjään enemmän sääntö kuin poikkeus että somessa olevista tehdään aiheettomia lastensuojeluilmoituksia joidenkin somepäivitysten takia. Toisestakin someäidistä oli tehty kymmenen.
Juu, ja lastensuojeluilmoituksia tehdyn ei tietäisi kukaan ulkopuolinen, jos nää somejulkkikset ei sitä jakaisi. Tyhmää , koska nythän noi jää nettiin. En muuten allekirjoita, että yleensä somessa olevista tehdään ilmoituksia. Mieti hetki hiljaa mielessäsi.
Sairasta toimintaa tehdä kunnon perheistä lasuilmoituksia. Kuitenkin on ruuhkaa jo muutenkin, lasutoimistoissa ja vielä tehdään sairaita valheelisia ilmoituksia lapsista.