IS 20.8.24: "Erityisasiantuntija Tarja Tikkanen valtioneuvoston kansliasta kertoo, että ministereiden hotellimajoituksissa ei ole euromääräistä ylärajaa, mutta majoitusvaraukset pyritään tekemään edullisesti."
ja sitten opetusministeri kävi Karibialla "edustamassa" ja kulut: "Kahdeksanpäiväisen matkan kokonaiskustannukset olivat 10 628,05 euroa. Lentojen osuus oli 6 108,10 euroa ja majoitusten osuus 3 888,80 euroa."
Ei tässä ole pyritty tekemään majoitusvarauksia edullisesti. Koko matka oli suomalaiselle opetusministerille täysin turha ja pelkästään hupimatka. Kulut kerrotaan veronmaksajille, mutta mitä hyötyä matkasta oli veronmaksajille, sitä edes tämä aatelisherra ei osaa itse kertoa. Eduskunnan hallintoasiantuntija ilmiselvästi valehtelee. Eduskunnan hallitnojohtaja puolestaan kelpuuttaa kusitolppien asuvan nimellisesti vaikka saunassa ja maksattaa täydet korvaukset.
Eduskunnan hallinto on syöpä veronmaksajien kannalta
11
347
Vastaukset
- Anonyymi
Nämä on vasemmiston rakentamia himmeleitä joista nyt valitetaan. Sinänsä ihan aiheellinen valitus koska he saavat jo palkkaa. Ei lisäkulut kuulu asiaan. Mutta en voi olla muistamatta sdp Tarja Halosen matkaa afrikkaan (ei mitään hyötyä suomalaisille). Hinta 495000 euroa. Verovaroista.
- Anonyymi
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000387538.html
481 000 meni taivaan tuuliin. En tee töitä ja maksa veroja tuohon tarkoitukseen. Vasurit on yhteiskunnan mätäpaise. - Anonyymi
Kokoomus on hyvinvoinnin TÄYSTUHO
- Anonyymi
KOKOOMUS ON MAAMME HYVINVOINTIVALTION TÄYSTUHO YHDESSÄ PERSUJEN ELI PERZESILIMIEN KANSSA
- Anonyymi
Nyt eletään vuonna 2023 alkanutta Eduskunnan nelivuotiskautta!
Hallituksessa istuvat kokoomus, persut, kristilliset ja rkp. - Anonyymi
"Tällä viikolla alkaneessa oikeudenkäynnissä työ- ja elinkeinoministeriön hallitusneuvos Olli Soraista syytetään törkeästä lahjuksen vastaanottamisesta ja virkarikoksesta." Hänelle etsitään sopivaa uutta virkaa toisaalta hallituksesta, hänet tullaan nimittämään todennäköisesti valtiosihteeriksi.
- Anonyymi
Mutta vaikka kuinka paljon työntekijöistä karsittaisiin, niin JOHTAJIA EI VÄHENNETÄ: "Soiten hyvinvointialuejohtajan virka vapautui, kun Minna Korkiakoski-Västi irtisanoutui helmikuussa. Eronsa syyksi hän kertoi luottamuspulan hyvinvointialueen poliittisia päättäjiä kohtaan."
Hänet valittiin sittemmin hyvinvointialueiden palveluyhtiön johtoon.
Puolueet eivät luovu saamistaan johtajapaikoista. Siksi kannustankin ihmisiä jättämään äänestämättä seuraavissa vaaleissa, koska SE EI HYÖDYTÄ MITÄÄN.- Anonyymi
KOKOOMUS ON HYVINVOINNIN TÄYSTUHO
- Anonyymi
Helsingin hallinto-oikeus on hylännyt rikoksen takia hyllytetyn elintarvikemarkkinavaltuutetun Olli Wikbergin valituksen virasta pidättämisestään. Tuomitaan viraltapantavaksi. Onko nyt näin, että kun äijä valittiin vahtimaan toisten rahankäyttöä, niin hänellä itsellään on oikeus hallitsemattomaan verorahojen tuhlaamiseen? Luulee olevansa Jumalasta seuraava. Ylöspäin.
- Anonyymi
Porvarit on aina törsänneet eniten
- Anonyymi
Puoluetaustaan katsomatta tosiasia on, ettei suurin osa poliitikoista ole tehneet päivääkään mitään oikeaa ja hyödyllistä työtä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1392764- 2312127
- 521916
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1931897Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261700Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1421515Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä801436- 1221168
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3111014Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65885