IS 20.8.24: "Erityisasiantuntija Tarja Tikkanen valtioneuvoston kansliasta kertoo, että ministereiden hotellimajoituksissa ei ole euromääräistä ylärajaa, mutta majoitusvaraukset pyritään tekemään edullisesti."
ja sitten opetusministeri kävi Karibialla "edustamassa" ja kulut: "Kahdeksanpäiväisen matkan kokonaiskustannukset olivat 10 628,05 euroa. Lentojen osuus oli 6 108,10 euroa ja majoitusten osuus 3 888,80 euroa."
Ei tässä ole pyritty tekemään majoitusvarauksia edullisesti. Koko matka oli suomalaiselle opetusministerille täysin turha ja pelkästään hupimatka. Kulut kerrotaan veronmaksajille, mutta mitä hyötyä matkasta oli veronmaksajille, sitä edes tämä aatelisherra ei osaa itse kertoa. Eduskunnan hallintoasiantuntija ilmiselvästi valehtelee. Eduskunnan hallitnojohtaja puolestaan kelpuuttaa kusitolppien asuvan nimellisesti vaikka saunassa ja maksattaa täydet korvaukset.
Eduskunnan hallinto on syöpä veronmaksajien kannalta
11
304
Vastaukset
- Anonyymi
Nämä on vasemmiston rakentamia himmeleitä joista nyt valitetaan. Sinänsä ihan aiheellinen valitus koska he saavat jo palkkaa. Ei lisäkulut kuulu asiaan. Mutta en voi olla muistamatta sdp Tarja Halosen matkaa afrikkaan (ei mitään hyötyä suomalaisille). Hinta 495000 euroa. Verovaroista.
- Anonyymi
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000387538.html
481 000 meni taivaan tuuliin. En tee töitä ja maksa veroja tuohon tarkoitukseen. Vasurit on yhteiskunnan mätäpaise. - Anonyymi
Kokoomus on hyvinvoinnin TÄYSTUHO
- Anonyymi
KOKOOMUS ON MAAMME HYVINVOINTIVALTION TÄYSTUHO YHDESSÄ PERSUJEN ELI PERZESILIMIEN KANSSA
- Anonyymi
Nyt eletään vuonna 2023 alkanutta Eduskunnan nelivuotiskautta!
Hallituksessa istuvat kokoomus, persut, kristilliset ja rkp. - Anonyymi
"Tällä viikolla alkaneessa oikeudenkäynnissä työ- ja elinkeinoministeriön hallitusneuvos Olli Soraista syytetään törkeästä lahjuksen vastaanottamisesta ja virkarikoksesta." Hänelle etsitään sopivaa uutta virkaa toisaalta hallituksesta, hänet tullaan nimittämään todennäköisesti valtiosihteeriksi.
- Anonyymi
Mutta vaikka kuinka paljon työntekijöistä karsittaisiin, niin JOHTAJIA EI VÄHENNETÄ: "Soiten hyvinvointialuejohtajan virka vapautui, kun Minna Korkiakoski-Västi irtisanoutui helmikuussa. Eronsa syyksi hän kertoi luottamuspulan hyvinvointialueen poliittisia päättäjiä kohtaan."
Hänet valittiin sittemmin hyvinvointialueiden palveluyhtiön johtoon.
Puolueet eivät luovu saamistaan johtajapaikoista. Siksi kannustankin ihmisiä jättämään äänestämättä seuraavissa vaaleissa, koska SE EI HYÖDYTÄ MITÄÄN.- Anonyymi
KOKOOMUS ON HYVINVOINNIN TÄYSTUHO
- Anonyymi
Helsingin hallinto-oikeus on hylännyt rikoksen takia hyllytetyn elintarvikemarkkinavaltuutetun Olli Wikbergin valituksen virasta pidättämisestään. Tuomitaan viraltapantavaksi. Onko nyt näin, että kun äijä valittiin vahtimaan toisten rahankäyttöä, niin hänellä itsellään on oikeus hallitsemattomaan verorahojen tuhlaamiseen? Luulee olevansa Jumalasta seuraava. Ylöspäin.
- Anonyymi
Porvarit on aina törsänneet eniten
- Anonyymi
Puoluetaustaan katsomatta tosiasia on, ettei suurin osa poliitikoista ole tehneet päivääkään mitään oikeaa ja hyödyllistä työtä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370