Nän me säästetään 4 pv

Anonyymi-ap

🪨🪨🪨🪨🪨🪨
Orpo vieraili Pariisissa puolisonsa kanssa Suomen olympiakomitean kutsumana 1.–4. elokuuta. Matkan maksoi valtioneuvoston kanslia (VNK).

Pääministeriparin matkakustannukset olivat yhteensä 5 174,11 euroa. Lennot maksoivat 2 178,88 ja majoitus 2 741,88 euroa.

Orpojen majoitus oli olympiakomitean varaama, mutta valtioneuvoston kanslia maksoi sen.

Valtioneuvoston kanslia kertoo, että matkakustannuksia tuli lisäksi lentokenttäpalveluista, joiden käyttöä isäntämaa Ranska edellytti. Kustannusarvio niistä on yhteensä 3 950 euroa koko pääministerin delegaatiolta.

Yhteensä siis 9 000 e

Presidenttiparin matkan kulut olivat yhteensä 7 173,40 euroa. Majoitus maksoi 4 569,80 ja lennot 2 603,60 euroa.

Matkojen laskutus tapahtuu viiveellä, joten kaikkia matkan kuluja ei ole vielä laskutettu, tasavallan presidentin kanslia kertoi Ylelle.


Urheiluministeri Sandra Bergqvist vieraili olympialaisissa 7.–12. elokuuta. Hän osallistui myös olympialaisten päättäjäisiin.

Berqvistin matka maksoi opetus- ja kulttuuriministeriölle 2 389,14 euroa: lentoliput 685,49 ja majoitus 1 300 euroa.

13

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Marinhan ei muistaakseni maksattunut hubi la loma matkojaan suomen kansalla
      Kun nää kokoomuslaiset monimiljonäärit

      • Anonyymi

        Niin se muisti heikkenee, kun lotraa tarpeeksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin se muisti heikkenee, kun lotraa tarpeeksi.

        Pääministeri tarvitsee hoitoa matkankin aikana. Kampaaja pitää olla ainakin mukana.


    • Anonyymi

      Älä sinä vmmainen tule väittämään että minä asun palstalla. Olet täys sekopaa koko lehma.

    • Anonyymi

      🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀
      Suomessa in ollut oikeisto hallitukset n. 2o vuotta vallassa ennen marinin tasapuolista loistavaa hallitusta 20, vuotta oikeiston riisto ja sekoilua enne marina jonka vika muka kaikki nykytilanne on vaikka peri oikeiston kaatopaikan
      . Jäätteenmäki 2003 - 2003 69 Keskusta
      . Vanhanen 2003 - 2007 1396 Keskusta Enemmistö x
      . Vanhanen II 2007 - .2010 1161 Keskusta Enemmistö x
      Kiviniemi 2010 - 2011 366 Keskusta Enemmistö x
      . Katainen 2011 - .2014 1099 Kokoomus Enemmistön
      Stubb 2014 - 2015 340 Kokoomus Enemmistö x
      . Sipilä 2015 - 2019 1470 Keskusta Enemmistö x
      . Rinne 6.6.2019 - 10.12.2019 188 SDP Enemmistö s
      Marin 2019 - 2023 1289 SDP Enemmistö

      Miksi oikiesto ei laittaneet asioita ja sopeutusta kuntoon vaan lisäsivät työttömyyttä
      Kun aikaa on ollut 20 vuotta ja syytetään yhtä koronaj aikan otetua velkaa joka otetiin yrittäjille kun ne ei meneet töihin esim siivoomaan pääsee aina

      • Anonyymi00012

        Tätä ei suomalainen ymmärrä, kun ÄO pyörii siinä kengännumeron paikkeilla.


    • Anonyymi

      👺👺👺👺
      Kaikki osallistuvat säästötalkoisiin - paitsi tietenkin hallitus

      Ei pysty kansalainen ymmärtämään elämästä vieraantuneiden poliitikkojen aivoituksia. Pistää ajoittain ihan v****tamaan. Viime kuukaudet on saatu aamusta iltaan kuulla, kuinka ihan kaikkien täytyy säästää ja ihan kaikesta. Näin varmasti on, mutta onko hallituksen pakko näyttää kansalle keskisormea ja osoittaa oma erityisasemansa hieromalla p**kaa rahvaan naamaan. Esimerkki:

      Pääministeri Orpo on haastattelun mukaan saanut lomailla rauhassa, kun tänä kesänä ei ole ollut mitään katastrofia, joka olisi sen estänyt. Kun loma päättyy, hän käy heti raatamaan. Eli siis lähtee valtion piikkiin työajallaan Pariisiin seuraamaan olympialaisia. Eikä ole ainoa ministeri, joka näin tekee. Ei jumalauta! Normaali-ihminen tekee tällaiset matkat juuri lomallaan - siis omaan piikkiinsä omalla ajallaan.

      Näkyminen on toki maalle tärkeää, mutta eikö kovapalkkaisilla ministereillä näinä aikoina todellakaan ole muuta tekemistä työajallaan? Valituksen määrästä voisi päätellä muuta. Sitä paitsi Pariisissa on jo presidentti Stubb, jonka tehtäviin tuollainen näkyminen paremmin istuu. Hän myös osaa sen paremmin kuin yksikään nykyisen hallituksen ministeri.

      Tiedän, että valtion budjetin mittaluokassa nämä ovat pieniä kuluja, mutta niin ovat monet säästökohteetkin - ne joista on "aivan pakko" säästää, vaikka niin kipeää tekee. Hallitus voisi edes esittää osallistuvansa säästötalkoisiin kansan rinnalla, mutta se nähtävästi pilaisi vallan sokaiseman äärilaitaporvarin imagon. Pikku apulaisille (KD ja RKP) tietenkin sopii kaikki, kunhan ministeripaikat säilyvät. Että sellaista arvopolitiikkaa.

    • Anonyymi

      Kokooms säästää kansan rahoja vai inkos se yoisin pöin

      🥶🥶🥶🥶🥶🥶🥶🥶🥶🥶🥶
      Suomella on nyt sysipaska hallitus

      Näin täytyy rehellisenä duunarina nyt vain todeta, sillä milloin muulloin on kaikki hallitusohjelman linjaukset kohdistuneet vain köyhimpien ja pienituloisten kurjistamiseen ja rikkaimpien henkilöiden etujen ja tulojen kasvattamiseen. Lue hallitusohjelma ja totea itse sama asia kuin minä.

      Ei siis ihme, että yleislakkokin on nyt lähempänä täällä Suomessa.

      Samaa mieltä. Kansanmurhaajien roskasakki on hallituksessa.

      Tietysti se kohdistuu vasemmiston kannattajiin, teille jaettiin rahaa viime hallituksen aikana. Nyt ei jaeta. Nyt.annetaan kok ja ps työtätekevän menoihin . Vasemmiston porukoille ei mitään . Milloin se yleislakko ja vallankumous alkaa ?

      Tietysti se kohdistuu vasemmiston kannattajiin, teille jaettiin rahaa viime hallituksen aikana. Nyt ei jaeta. Nyt.annetaan kok ja ps työtätekevän menoihin . Vasemmiston porukoille ei mitään . Milloin se yleislakko ja vallankumous alkaa ?
      Suomalainen vasemmiston yhdessä ay-liikkeen kanssa aikoinaan rakentama täysin demokraattinen hyvinvointiyhteiskunta on nyt pahassa vaarassa kaatua.

      Tämä nykyinen Petteri Orpon johtama täysin äärioikeistolainen sinimusta hallitus yrittää kaikin mahdollisin keinoin ja konstein nyt rapauttaa ja tuhota suomalaisen työväestön täysin laillisia ja ansaittuja työelämän etuja ja oikeuksia.
      Nämä Petteri Orpon johtaman hallituksen suunnittelemat työväestön tulojen työelämän oikeuksien ja etujen leikkaukset toteutuessaan jakavat suomalaisen yhteiskunnan jälleen täysin kahtia. Eli vastakkainasettelun aika se palaa takaisin tänne Suomeen. Ja suurimmat syylliset ovat tähän tosiasiaan nimenomaan pelkästään kokoomus ja PS

      Näinpä sitten Suomen kansan enemmistö toki nouseekin puolustamaan heikompia suomalaisia ihmisiä. Joka alkaa sitten yleislakolla joka onkin sitten jo todella lähellä.


      Äänestä

    • Anonyymi

      Urpo puhuu toista mtv3 n pisistoimittajille ja tekee toisn itse

    • Anonyymi

      Kirotut suhmurit!

    • Anonyymi

      Täytyyhän Orpon käyttää mridän suomalaisten verorajoja rakkaan vaimonsa viihdyttämiseen, kun on niin huonot palkkiot pääministerinä.
      Kokoomuslaisella pikku-ukolla oma napa ja ahneus ennen kaikkea.
      Luulis hävettävän!

    • Anonyymi00013

      Suomi on superpaska maa.

    • Anonyymi00014

      Suomi on meidän suomalaisten rakas kotimaa. Suomen kieli ja kulttuuri ovat meille iso voimavara ponnistellessamme pienenä valtiona isojen joukossa.

      Me arvostamme itsenäisyyttä ja suomalaisten isoa uhria sotien aikana. Kauaksi on yhteisöllisyys, solidaarisuus ja toisistamme huolehtiminen karannut niistä ajoista ja myös liisn monien suomalaisten nykyisestä arvomaailmasta.

      Ahneus ja itsekkyys on saanut liian suuren jalansijan sekä ymmärryksessää että sanoissa ja teoissa. Ahneus ja itsekkyys käyttävät tietämättömyyttä ja valehtelua aseinaan päästäkseen päämääräänsä, kaikkein varakkaimmaksi, mistään muustä välittämättä.

      Niinpä Suomessa on nyt Orpon oikeistohallituksen aikana pieni- ja keskituloisia "sopeutettu" köyhyyteen, tulottomuuteen ja leipäjonoihin. Suurtyöttömyydestä syytetään "lusmuilijoita" ja väitetään, että työpaikkoja olisi yllin kyllin saatavilla.
      Ja lisää työpaikkoja saataisiin, jos työehdot "sopeutetaan" sijoittajien ja yritysten vaatimusten mukaan.

      Työpaikkoja ei ole, eikä tule, vaikka työehtoja kuinka paljon heikennetään, jopa menneeseen aikaan ennen ammattiyhdistystoimintaa. Viime vuoden lopulla avoimia työpaikkoja oli Tilastokeskuksen mukaan vsin 22.700, joista suurin osa Helsingissä ja Uudellamaalla. Työttömiä sen sijaan on jo reilusti yli 300.000 ja lisää työttömiä tulee kun tekoäly yleistyy.

      Vielä reilu vuosi on aikaa tulevaan eduskuntavaaliin, jolloin äänestämme Suomen ja suomalaisten tulevaisuudesta - tekoälyaikana. Sitä ennen nykyisen hallituksen "sopeutukset" jatkuvat, kun sosiaalihuollon 100 miljoonan leikkaukset todennäköisesti toteutetaan. Ilmeisesti vähäosaisilta on vielä jotain leikattavaa?

      Tuleviin vaaleihin käydään velkajarru niskassa, kun Suomi on Euroopan unionin tarkkailuluokalla liiallisen alijäämän takia, kun uutta ulkomaan velkaa on otettu ennätymäärä ja lisäksi leikattu sosiaaliturva yli 10 miljardilla ja vielä lisäksi hyvinvointialueet ovat joutuneet leikkaamaan sekä terveydenhoidosta että vanhusten hoivapalveluista.

      Miten meidän käy EU:n tarkkailuluokalla tai tulevina vuosina, kun Orpon oikeistohallitus ennustaa yhtä suuria "sopeutuksia" tuleville vuosille? Lisääntyykö työttömyys tekoälyn takia työpaikkojen vielä vähentyessä?
      Kasvaako eriarvoisuus kun suomalaisten kahtiajako rikkaisiin ja tulottomiin lisääntyy?
      Entä mistä saadaan lisää verokertymää ulkomaan velan maksuun EU:n tarkkailussa?
      Pitäisikö varallisuusvero palauttaa, jotta myös ne joilla on varallisuutta, osallistuvat maanpuolustukseen ja talouskasvuun muutoinkin kuin vain "potentiaalisesti"?
      Miten EU tarkkailuluokka tulee vaikuttamaan?
      Miten paljon puolustusmenot tulevat tulevina vuosina lisääntymään ja mistä rahat ?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2297
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      228
      2210
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1498
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      23
      1308
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1252
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      124
      1208
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      969
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      922
    Aihe