Tunnistautuminen nettipankkiin henkilökortilla

Anonyymi-ap

Miksei voisi nettipankkiin tunnistaua sirullisella henkilökortilla kortinlukijan avulla? Ei tarvittaisi ns. pankkitunnuksia lainkaan, jäisivät tunnuksia urkkivat huijaritkin nuolemaan näppejään.
Jos joku pankki ottaisi tämän tunnistutavan käyttöön, vaihtaisin heti sinne pankkiin. 💖

8

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuon pitäisi toimia niin. että menet suomi.fi palveluun ja sinne luotaisiin pankeille oma valikko jossa saisi valita pankin. Käytännössähän mobiilipankki toimii noin kuin aloitus kuvasi. Tuntuisi vähän vain vähn oudelle tuo aloitus.

      • Anonyymi

        Nykyisin mihinkään nettipankkiin ei pääse kuin heidän omilla tunnuksillaan. Henkilökortin kansalaisvarmennetta ei käytä minkään pankin nettisovellus. Aivan hyvin voisi tunnistautumisessa käytää myös henkilövarmennetta. Asiakas voisi silloin jättää ottamatta riskialttiin pankkitunnuksen.


    • Anonyymi

      mikä tahansa järjestelmä voi rakentaa oman tunnistautumisjärjestelmän ja niitä on.

      Ihan hyvin KELA, Verottaja ja esim. digivirasto voi rakentaa ja myöntää omat varmenteet ja myöntää ne kelle tahansa. Pankit vaan ovat luoneet ne tunnetusti ja pankeilla on sopimukset tunnistautumisesta palvelun tuottajien kanssa.

      Jokainen tunnistautuminen pankkitunnuksilla maksaa palveluntuottajille joitakin senttejä ja pankit tekee sillä hyvän tilin sillä ihmiset joutuvat käyttämään tunnisteita joskus aika paljon. Eikä se Telian "ilmainen" tunnistekaan ole oikeasti ilmainen. Ihminen maksaa liittymässä euron enemmän kuin toisella operaattiorilla, niin se palvelu ei maksa enää mitään operaattorille. Tämän saisi sanoa myös DNA ja Elisa jotka laskuttaa tunnisteesta 2€

      • Anonyymi

        Ongelma pankkitunnistaumisessa on sen turvattomuus, tunnukset ja salasanat voi rikollinen urkkia käyttäjältä. Henkilökortin kansallisvarmennetta ei voi urkkia keneltäkään, pitää olla fyysinen kortti myös käytettävissä salasanan lisäksi.


    • Anonyymi

      Niistä sirullisista henkilökorteista luovuttiin, kun kukaan ei käyttänyt sitä ominaisuutta. Kenelläkään ei ole kotikoneessa sirullisen kortin lukijaa.

      • Anonyymi

        Kuka niistä on luopunut? Juuri äsken uusin henkilökorttini, ja otin myös kortin sirun varmenteenkin käytöön, kun tuo kortinlukija on ollut jo vuosia käytössä.
        Ei tarvitse pankkitunnusten kanssa leikkiä kuin pankkiasioinnissa. Saisi sielläkin olla korttitunnistus käytettävissä.


    • Anonyymi

      Minä tunnistaudun lärvilläni.

      • Anonyymi

        Siis tabletillani , tai puhelimellani.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8088
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3882
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1360
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1193
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1099
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      925
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      787
    Aihe