Poliisi: Helsingissä on paljastunut ratsioissa laittoman tehokkaita sähköpotkulautoja
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000010642544.html
Jo valmiiksi tieliikennekäyttöön liian tehokkaita tai viritettyjä sähköpotkulautoja liikkuu liikenteessä. Laillisten pelien kanssa voi jo olla haasteita niin sitten jotkut vatipäät ajavat vielä laittomillakin vekottimilla.
Laittomia tehokkaita sähköpotkulautoja liikkenteessä
10
212
Vastaukset 10
- Anonyymi
”Kylmäävää katsottavaa”
https://www.is.fi/perhe/art-2000010624404.html
Opettajan mielipide aiheesta.- Anonyymi
Tämähän ei muutu niin kauan kuin tiellä laittomia laitteita saa Suomessa myydä. Jos hurjastelu- tai temppulauta pitää hankkia ulkomailta, senkin voi vielä Tullin käsittelyssä käräyttää.
Nythän minkä tahansa laitteen saa luovuttaa ostajalle, kunhan siinä jossain vähän piilossa on merkintä "ei kelpaa tieliikennekäyttöön".
Toinen asia on vaikeammin korjattava. Jos vanhemmat eivät saa jälkikasvuaan kuriin, ongelmia on luvassa paljon muuallakin kuin vain tieliikenteessä. Iltiksen mukaan "ei haluta tuottaa lapsille pahaa mieltä". Ja sitten ihmetellään, kun mopo- ja skuuttiralli vain jatkuu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämähän ei muutu niin kauan kuin tiellä laittomia laitteita saa Suomessa myydä. Jos hurjastelu- tai temppulauta pitää hankkia ulkomailta, senkin voi vielä Tullin käsittelyssä käräyttää.
Nythän minkä tahansa laitteen saa luovuttaa ostajalle, kunhan siinä jossain vähän piilossa on merkintä "ei kelpaa tieliikennekäyttöön".
Toinen asia on vaikeammin korjattava. Jos vanhemmat eivät saa jälkikasvuaan kuriin, ongelmia on luvassa paljon muuallakin kuin vain tieliikenteessä. Iltiksen mukaan "ei haluta tuottaa lapsille pahaa mieltä". Ja sitten ihmetellään, kun mopo- ja skuuttiralli vain jatkuu.Jos henkilöillä on asennevamma ja moraalinen kompassi hukassa, niin eivät säännöistä ja laeista piittaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämähän ei muutu niin kauan kuin tiellä laittomia laitteita saa Suomessa myydä. Jos hurjastelu- tai temppulauta pitää hankkia ulkomailta, senkin voi vielä Tullin käsittelyssä käräyttää.
Nythän minkä tahansa laitteen saa luovuttaa ostajalle, kunhan siinä jossain vähän piilossa on merkintä "ei kelpaa tieliikennekäyttöön".
Toinen asia on vaikeammin korjattava. Jos vanhemmat eivät saa jälkikasvuaan kuriin, ongelmia on luvassa paljon muuallakin kuin vain tieliikenteessä. Iltiksen mukaan "ei haluta tuottaa lapsille pahaa mieltä". Ja sitten ihmetellään, kun mopo- ja skuuttiralli vain jatkuu.Kai luonnollinen valinta poistaa nämä kaahailijat loullisesti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kai luonnollinen valinta poistaa nämä kaahailijat loullisesti.
Jos liikenteessä törttöily koituisi aina vain omaksi kohtalokseen, niin kukaan ei välttäisi. Liikenteessä törttöily kun on myös sivullisten osalta vaarallista ja myös sivulliset kärsivät ja jopa kuolevat.
- Anonyymi
Radiossa YLEn Ykkösaamussa puhuttiin 23.08.2024 vakavasti nuorten ajotavoista sähköpotkulaudoilla. Oman kokemukseni perusteella on vain hyvää tuuria että kuolemantapauksia ei ole enemmän.
Todistin itse eilen Espoossa, kun kaksi esiteini-ikäistä pentua ajoi liikennevaloissa suojatielle päin punaista ja paikalle osunut bussi vain nippa nappa onnistui välttämään törmäyksen. Bussi soitti torvea, mutta pojat jatkoivat huoletonta kurvailuaan puhumalla tuhmia mm. että "eikö tuo <piip> äpärä osaa edes jarruttaa". Tuossa iässä ei ajatusmaailmaan mahdu se miten lähellä oman elämän päättyminen tuona lyhyenä hetkenä oli.
Tietysti aikuisilla on vastuu liikenteessä myös lasten turvallisuudesta. Ikävä kyllä ihan kaikkeen se aikuinenkaan ei joka päivä taivu eli onnettomuuksia on pomminvarmasti tulossa, koska toisena osapuolena on usein täysin välinpitämätön henkilö / ryhmä henkilöitä. - Anonyymi
Näin helppoa on ostaa laittomia, liikenteeseen kelpaamattomia, sähköpotkulautoja:
https://yle.fi/a/74-20106820- Anonyymi
Vaikka on miten helppoa tahansa hankkia, niin ei täysjärkinen ihminen laittomalla pelillä aja tieliikenteessä.
- Anonyymi
On kyllä sairaalla tasolla tämä kyttäyskulttuuri. Ei ole määnjäristyksiä, tulivuorenpurkauksia, myrskyjä, kansannousuja eikä oikeastaan mitään tapahdu. No voi VIT"#¤% !, mutta kun noi yhet ajeli tuolla liian kovaa laudalla missä on renkaat!
Kyllä tässä alkaa usko loppumaan ihmisiin ja valtioon.- Anonyymi
Elämä on. Elämässä joutuu noudattamaan sääntöjä ja lakeja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 90980
- 119843
- 143814
- 40765
- 70657
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40639Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu180573- 32549
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja60520Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti47518- 80510
- 65506
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 39469
- 45453
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i2449- 41446
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31446Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks61440Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74436