Päämisteri kertoi eilen radiohaastattelussa, että Suomeen tarvitaan ulkomaista, koulutettua työvoimaan varsinkin niille aloille joihin Suomalasia ei kouluteta.
Kysykin nyt mikä on sellainen ala johon Suomalaisia ei kouluteta ja johon tarvitaan ulkomailta työvoimaa paikkaamaan työvoimapulaa?
Edes IT ala ei vedä (mm. TietoEnator, Elisa ja Sonera ovat kunnostautuneet viimeisen vuoden aikana joukkoirtisanomisilla).
Kysykin nyt mikä on sellainen ala johon Suomalaisia ei kouluteta ja johon tarvitaan ulkomailta työvoimaa paikkaamaan työvoimapulaa?
Edes IT ala ei vedä (mm. TietoEnator, Elisa ja Sonera ovat kunnostautuneet viimeisen vuoden aikana joukkoirtisanomisilla).
Vastaukset 7
Vanhimmat
tarpeeksi ammattitaitoisia hitsareita, niinpä niitä tulee Puolasta tänne töihin.
EU:n perustuslain. Ranskalaiset peljästyivät suuresti EU:n ilosanomaa
Päättäjiksi voitaisiin tuoda puolalaisia. Yhtä lailla puolustavat kansalaisen etua kuin nämä nykyisetkin.
Virosta!
Puolalaisuutta voisi Suomen politiikassa lisätä. Sopiva pääministeri Vanhasen tilalle olisi Ben Zyskowicz.
Sisäasiainministeriksi ehdotan Harry Bogomoloffia.
Suomi tarvitsee joustavuuden vuoksi slaavilaisen hallituksen!
vähentää 100000 työpaikkaa ilman että palvelut siitä kärsivät, saavutetaan kaksi asiaa (jollain aikavälillä):
- ei tule työvoimapulaa yksityiselle sektorille
- voidaan laskea verotusta 20mrd, jolloin kannattavuus paranee
Meneekö Vanhasen klaani siitä mistä aita on matalin, huomioidaanko koulutuskiintiöissä TODELLISET työpaikat vai työllistetäänkö SUORAAN kortistoon ja huudetaan että on työvoimapula!
Järjen käyttö on paitsi sallittua myös suotavaa!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000009049533