Koronakriisiä lopeteltiin yli kaksi vuotta sitten. Maskisuositukset päättyivät keväällä 2022. Monessa paikassa tilanne on silti se, ettei ole palattu takaisin normaaliaikatauluihin, eikä normaaliin järjestykseen.
Pankin aukioloja supistettiin koronakriisin tekosyyllä, vai mistä syystä, vuosia sitten. Edelleen näkyy olevan samaa niukkuutta tarjolla. Onkohan pankki niin rutiköyhä, tai velkainen, vai mistä johtuu.
Sähkölaitoksessa sai maksettua laskut paikan päällä vielä joitakin vuosia sitten. Tämä palvelu kai lopetettiin jo ennen koronakriisiä, vai miten se meni.
Passipalveluissa pidetään ovet lukossa, aikataulu on rajoitettu, ja sisällepääsyä vain puhelimen kautta. Entisaikaan, ennen koronakriisiä, oli passitoimisto auki normaaliin virka-aikaan, oliko klo 8-16 joka arkipäivä, ilman ajanvarausta, vai kuinka. Ovet auki eikä lukossa.
Kirjastossa on keksitty, että asiakasvessojen ovet pidetään lukossa, sillä syyllä että joku yksittäistapaus koululainen on ollut tekemässä jotain sopimatonta. Vaikka minä ihmettelen, mikä vessapoliisi on tullut kirjastovirkailijasta, että eikö siellä ole yksityisyyttä, vai onko valvontakamerat, vai mistä tiesi virkailija, mitä joku koululainen siellä on tehnyt. Koululaiset kun saattoivat puhua pasqaa toisistaan. Onko tämä sitten jokin asiallinen syy rankaista kollektiivisesti kaikkia kirjaston asiakkaita.
Ovessa neuvotaan, että jos on ovi lukittu, pyydä virkailija avaamaan (siis sisälle vessaan mennessäsi). Kuulostaa siltä, että jos menet pasqalle ja siellä istut, sitten voi virkailija tulla ystävällisesti avaamaan oven ulkoapäin, seuraavan asiakkaan kanssa, kun pytyllä istut. Mitähän joku ihmisoikeusaktivisti sanoisi yksityisyyden suojasta. Tai joku järjellinen ihminen.
Lukittujen ovien palvelut
4
295
Vastaukset
- Anonyymi
Kirjastovirkailijasta on tullut kirjastopoliitikko, jolle täytyy tehdä hakemus vessakäynnistä etukäteen.
- Anonyymi
Kumpi oli pahempi ongelma, sekö että joku kakara kävi kerran sähkötupakalla vessassa, vai sekö, että kaikkia vessankäyttäjiä alettiin vaivata virkailijoiden toimesta, että hae avain tiskiltä? Oliko lääke pahempi kuin tauti, ja osoittaa tämäkin tapaus, millainen mentaliteetti on viranomaisilla?
- Anonyymi
Eikö palovaroitin varoita savusta, ja on erinomaisen helppo ja halpa ratkaisu. Taitaa olla lakisääteinenkin nykyään moniin paikkoihin, Mutta kirjastonko ei tarvitse noudattaa?
- Anonyymi
Monet taksit pitävät ovet lukittuna Jarmon takia. Jotkut kelpuuttavat hänet kyytiinsä, useimmat eivät laske häntä taksiinsa sotkemisvaaran takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä423394- 361994
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301729- 161527
- 231508
- 91391
- 241377
- 141227
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781125- 221102