Välillä vaikuttaa, että nämä lääkärit hoitavat potilaita paperilla tai pikemminkin tietokoneen ruudulla aivan kuten jossakin lääketieteellisen kokeessa. Konkreettinen hoito jää sitten potilaalle itselleen.
Moni ammattilainen tuntee käsitteen metabolinen oireyhtymä jossa osatekijöinä on ylipaino ja diabetes ja muut ongelmat. Moni alkoholiongelmainen on diabeetikko ja samat oireet kuin MBO:ssa.
Mitä sitten pitäisi tehdä kun selkeää alkoholin käyttöä ja veri-arvot poskellaan ja esim. keho kondesoi nestettä esim. jalkoihin? Tällä kertaa lääkäreiden viikon vinkit: Hanki tukisukat, vähennä alkoholin käyttöä ja syö särkylääkettä. Veren paastoarvo on 0,4 mmol/l tavoitearvoa korkeammalla. Tämä on selkeää kohoamaa diabeetikolla toteaa lääkäri. Ei sitten anna nesteenpoistolääkettäkään. Seuranta verikokeet 4-viikonj päästä, olethan siihen mennessä parantanut itsesi.
Alkoholihoidoissa hyvinkin tunnettu oiretta esim. unettomuutta hoidetaan laitoshoidossa psyykelääkkeillä esim. Ketipinorilla taikka Mirtazapinilla- Uskokaa taikka älkää, tämä on käypähoidon mukaista. Kokemusta kun on päihdepsykaiatrisestakin, niin nyt voin vanhalle työtoverille nostaa hattua ja kiittää siitä yhdestä tajunnan vieneestä Diapamista.
Toiveena hulluus tai sitten ei
2
326
Vastaukset 2
- Anonyymi
Samaa kokemusta on mullakin sekä alkoholista että unettomuudesta (noita sanomiasi myrkkyjä en enää syö uniongelmiini). Lääkäri kyseli multa viimeksi käydessäni, mitä haluaisin ahdistukseeni ja taas tarjosi opamoxia, josta sanoin, ettei sopinut joskus sitä kun kokeilin, mulla myös masennus ja ahdistusta, masennus lääkitty. Etsi toisen samanlaisen kolmiolääkkeen tilalle, sanoin, etten halua, joku benzo sekin (menen noista taju kankaalle, olen tosi herkkä lääkevaikutuksille). Alkoholin käytön vuoksi laittoi verikokeisiin, niissä kaikki ok, alkoholia otan kerran viikossa kunnolla. Esidiabetes kanssa paasto verikokeiden puolesta eli paastosokeri jo neljättä kertaa koholla, pitkäsokerit myös sinne päin, mutta kun olen normaalipainoinen on kuulemma normaalia, ei voi olla diabetes, kun keskivartalosta olen hoikka. Näin mulla, kun unettomuuteen halusin taas apua. Täysin turhaa melatoniinia vaan saa noiden kamalien myrkkyjen eli ketipinor ja mirtazapin lisäksi unettomuuteen, mutta herkästi tarjotaan benzojakin ahdistukseen vaikkei niitä edes voisi tai haluaisi käyttää. Unilääkkeitä saisivat antaa, mutta koska olen sellaista viimeksi neljä vuotta sitten saanut, ei voi nyt kuulemma kirjoittaa ettei tule riippuvuus.
- Anonyymi
En suosittelisi yhdenkään alkoholistin hoidossa käytettäväksi minkäänlaista psyykenlääkettä.
On ihan omaa kokemusta ja vuosien sekoilut, kun alettiin päihdepsykooseja hoitamaan neurolepteillä ja kaikilla muilla, mielialalääkkeillä, bentsoilla, ym. mitä kaikkea niitä onkaan olemassa.
Ensin olisi muilla tavoin yritettävä hoitaa päihderiippuvuus, ja sen jälkeen katsoa, tarvitseeko psyykepuolta hoitaa enää, kun päihdeongelma on alta pois.
Olen kyllä kuullut, että nykyään on hankalaa saada hoitoa päihdepuolelta, jos on mt-ongelmia, ja mt-puolelta, jos on päihdeongelmia. Usein nämä kulkevat kuitenkin " käsi kädessä ".
Mutta vihoviimeinen hoito on lääkkeet päihderiippuvaiselle, siinä menee vaan entistä sekaisemmaksi niiden yhteiskäytöllä, sekä ihminen että ihmisen elämä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa1052344Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as421608- 1151148
Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1411139Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.2321068Costa Rica on tympeän makuinen kahvi
Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain58947- 82886
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,55841- 83821
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo215784- 55780
- 93749
- 40696
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79668Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.31617- 57542
- 39535
Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast30512Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin14510Onkin niin, että olet hulluna minuun
mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S26508