🙄🥪🍳 kävin eilen kotilidlissä ja oikein pelästyin kun rahaa meni niin vähän.
Tänään pitäs vielä hakea eväät huomiselle siivouskeikalle.
Maalla asuminen on kallista
20
313
Vastaukset
- Anonyymi
Just tuli tienhoitomaksu. Ei kaupungissa sellaisia ole.
Onneksi mulla maalla on niin vähän tietä, että tienhoitomaksu on alle 50 euroa. Kiinteistövero ja kolmen pääsulakkeen sähköt maksaa oli siellä tai ei.
- Anonyymi
Kerrostalossa, tai rivarissa vuokralla asuminen on kallein asumismuoto, sen jälkeen niissä osakeomistajana asuminen.
Oma talo on kaikkein halvin, oma kaivo ja omaa puuta polttamalla kustannukset 100 - 150€/kk. Loppukesä - syksy ei tarvitse edes kaupasta ostaa hedelmiä, ne tulee omasta puutarhasta. Eikä tarvitse edes korpeen muuttaa, niin tämä on mahdollista.
Ei sovi tumpelolle ja laiskalle sosialistille, jotka ovat omistamista vastaan.Kerrostalossa ja rivareissa asumiseen kuuluu kaikenlaisia palveluita. Kaukolämpöä, lumenluontia, huoneiston kunnon ylläpitoa, rappusiivousta, jätehuoltoa, turvapalvelua ym. Voittoahan asuntoyhtiöt ei saa kerätä.
- Anonyymi
lounas.ajatus kirjoitti:
Kerrostalossa ja rivareissa asumiseen kuuluu kaikenlaisia palveluita. Kaukolämpöä, lumenluontia, huoneiston kunnon ylläpitoa, rappusiivousta, jätehuoltoa, turvapalvelua ym. Voittoahan asuntoyhtiöt ei saa kerätä.
Totta, ne sopiikin laiskoille, tai muuten rajoitteisille. Kaupan päälle saa tietyllä tapaa levottoman asuinympäristön, oma rauha ja vapaus puuttuu. Ei sovi kaikille.
Voisin luetella toistakymmentä asiaa, mitä voi tehdä ja harrastaa omassa talossa, mutta et kerrostalossa. Pohja onnelliselle elämälle rakentuu omasta kodista. Anonyymi kirjoitti:
Totta, ne sopiikin laiskoille, tai muuten rajoitteisille. Kaupan päälle saa tietyllä tapaa levottoman asuinympäristön, oma rauha ja vapaus puuttuu. Ei sovi kaikille.
Voisin luetella toistakymmentä asiaa, mitä voi tehdä ja harrastaa omassa talossa, mutta et kerrostalossa. Pohja onnelliselle elämälle rakentuu omasta kodista.Se sun mielestä laiska ja rajoitteinen voi tehdä vuorotyötä hoitoalalla tai älykkyyttä vaativaa toimistotyötä johon kuuluu paljon ylitöitä. Joku voi olla onnellisempi ratkoessaan vaikeita tietojenkäsittelyongelmia kuin hikipäässsä polttopuita tehden. Ei toisenlaisten töiden tekeminen tee ihmistä huonommaksi tai sosialistiksi.
- Anonyymi
lounas.ajatus kirjoitti:
Se sun mielestä laiska ja rajoitteinen voi tehdä vuorotyötä hoitoalalla tai älykkyyttä vaativaa toimistotyötä johon kuuluu paljon ylitöitä. Joku voi olla onnellisempi ratkoessaan vaikeita tietojenkäsittelyongelmia kuin hikipäässsä polttopuita tehden. Ei toisenlaisten töiden tekeminen tee ihmistä huonommaksi tai sosialistiksi.
Kyllä voi ja moni pystyykin, mutta se takaa sitä, että kykenee tekemään ok talon rempat ja hoitamaan muut asiat itsenäisesti.
Ei polttopuiden teko mitään itsensä kiduttamista ole, koneita siinä nykypäivänä käytetään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Totta, ne sopiikin laiskoille, tai muuten rajoitteisille. Kaupan päälle saa tietyllä tapaa levottoman asuinympäristön, oma rauha ja vapaus puuttuu. Ei sovi kaikille.
Voisin luetella toistakymmentä asiaa, mitä voi tehdä ja harrastaa omassa talossa, mutta et kerrostalossa. Pohja onnelliselle elämälle rakentuu omasta kodista.No ole hyvä ja luettele!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No ole hyvä ja luettele!
Tulisitko siitä onnellisemmaksi?
Veikkaan, että sinä ja moni muu kerrostalossa asuva katkeroituisi vain entistä enemmän.
Sen verran voin vihjaista, kotoa löytyy lähes kaikki mahdollinen mitä voi olla harrastusten ja viihtyvyyden kannalta hankkia, tilat ja välineet. ;) Anonyymi kirjoitti:
Kyllä voi ja moni pystyykin, mutta se takaa sitä, että kykenee tekemään ok talon rempat ja hoitamaan muut asiat itsenäisesti.
Ei polttopuiden teko mitään itsensä kiduttamista ole, koneita siinä nykypäivänä käytetään.Suomessa on omakotitaloja on 1 171 717
Rivitaloja 84 325
Kerrostaloja 1 493 746
Kaupungeissa kerrostaloissa ja rivareissa asuu enemmän ihmisiä kuin omakotitalossa. Ihmiset haluaa olla työpaikan lähellä missä on palveluita. He haluavat harrastaa muuta kuin kodin remppaamista, nurmikon leikkuuta, puiden pilkkomista tai lumenluontia. Ei se tee ihmisistä huonompia tai onnettomampia.
Onni on siellä missä rakkaimmat ihmiset asuvat.
- Anonyymi
Susitrolliäijä vaihtoi jälleen nikkiä 🤣
Mitähän sä hourailet? Sun kannattaa olla välillä pois palstalta kun keksit näistä kirjoituksista omia juttujasi joilla ei ole todellisuuden kanssa mitään tekemistä.
Ensinnäkin mun aloitus on ihan asiallinen. Siinä ei ole mitään trollausta. Toisekseen olen tällä nimimerkillä kirjoittanut useampia vuosia, eikä mulla ole muita nimimerkkejä. Olin palstalla jo ennen sutta, enkä siis ole hän. Kolmanneksi olen vieläkin nainen enkä mikään äijä.- Anonyymi
lounas.ajatus kirjoitti:
Mitähän sä hourailet? Sun kannattaa olla välillä pois palstalta kun keksit näistä kirjoituksista omia juttujasi joilla ei ole todellisuuden kanssa mitään tekemistä.
Ensinnäkin mun aloitus on ihan asiallinen. Siinä ei ole mitään trollausta. Toisekseen olen tällä nimimerkillä kirjoittanut useampia vuosia, eikä mulla ole muita nimimerkkejä. Olin palstalla jo ennen sutta, enkä siis ole hän. Kolmanneksi olen vieläkin nainen enkä mikään äijä.Ei kyllä sä olet mies
Anonyymi kirjoitti:
Ei kyllä sä olet mies
Mitä merkitystä sillä sulle on? En kirjoita sulle eikä ikinä tavata .
- Anonyymi
Mulla menee kuukaudessa ruokaan 180e ykdin siis ja ostan lidlistä. Muuten menis reilusti yli 200 jos ostasin muualta
Mut vuokra mullon vaan 400 käyttösähkö 30 kuussa ja vesi on ilmasta- Anonyymi
Ja kämppä siis iso kaksio 53 neliötä ja rempattu, vuokra vaan 400 mutta kun asuinkunta pieni hinnat on tätä
Anonyymi kirjoitti:
Ja kämppä siis iso kaksio 53 neliötä ja rempattu, vuokra vaan 400 mutta kun asuinkunta pieni hinnat on tätä
Sullahan on hyvin asiat.
- Anonyymi
Elämä maalla ja kaupungissa juuri sellaista minkälaiseksi sen luo. Vaihtoehtoja on.
- Anonyymi
Hyviä puolia on molemmissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista997873- 1075617
- 2754881
- 494843
- 763617
- 512859
- 632615
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222478Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292412- 412294