Nasima Razmyar, 33. Hänen äidinkielensä ei ole suomi vaan dari.
”Isä sanoi minulle, kun olin pieni: ’Minä annan kaikkeni sinulle, jotta voit tehdä jotakin suurta.’ Perheemme muutti Afganistanin-pakolaisina Suomeen.
Yrityksistään huolimatta äiti ja isä eivät työllistyneet täällä, mutta he kannustivat minua eteenpäin.
Meitä, joiden äidinkieli on muu kuin suomi, on Helsingissä paljon. Itse asiassa tänä vuonna menee rikki 100 000 vieraskielisen raja, mutta näkyykö se?
Edelleen moni ajattelee, että suomalaiset ovat vaaleita Elovena-tyttöjä ja -poikia.
Mitä mieltä mieltä suomalaiset on näistä puheista, että jos sä muutat esim. Espanjaan asumaan, niin Espanjalaisten olisi aika muuttua enemmän suomalaisuuteen????
Entä jos minä muuttaisin Afganistaniin, niin saisinko aikaan muutoksen, muuttaisin kaikki siellä Elovena-tytöiksi ja -pojiksi, jolloin käsitys väkivaltaisista rättipäistä muuttuisi?
”Isä sanoi minulle, kun olin pieni: ’Minä annan kaikkeni sinulle, jotta voit tehdä jotakin suurta.’ Perheemme muutti Afganistanin-pakolaisina Suomeen.
Yrityksistään huolimatta äiti ja isä eivät työllistyneet täällä, mutta he kannustivat minua eteenpäin.
Meitä, joiden äidinkieli on muu kuin suomi, on Helsingissä paljon. Itse asiassa tänä vuonna menee rikki 100 000 vieraskielisen raja, mutta näkyykö se?
Edelleen moni ajattelee, että suomalaiset ovat vaaleita Elovena-tyttöjä ja -poikia.
Mitä mieltä mieltä suomalaiset on näistä puheista, että jos sä muutat esim. Espanjaan asumaan, niin Espanjalaisten olisi aika muuttua enemmän suomalaisuuteen????
Entä jos minä muuttaisin Afganistaniin, niin saisinko aikaan muutoksen, muuttaisin kaikki siellä Elovena-tytöiksi ja -pojiksi, jolloin käsitys väkivaltaisista rättipäistä muuttuisi?
Vastaukset 209
Vanhimmat
Lähde on siis Anna lehti https://anna.fi/ihmiset/apulaispormestari-nasima-razmyar-suomalaisuuden-kuvan-on-aika-muuttua
Nassu on hyvä poliitikko, ei vaan tajua ihan oleellista suomen humppapolitiikasta.
NAZIMA ON OKSETTAVA SIIVELLÄ ELÄJÄ DEMAREIDEN TUELLA
Nasima on 100 kertaa parempi kuin Antti natsi lleikkijä.
Nasimalle opetettu: Ota jotta käsi tottuu?
Ei muuten ole.
14000+ äänesti Nassua 2023.
Huuhuu persu.
Suomi on kyllä erittäin venäl... eikun kummallinen maa. Kohtuullisen korkeasti koulutettu Darin kielen natiivipuhuja ei täällä työllistynyt? Mitä helv..tiä. Suomalaisella tutkijayhteisöllä ei ollut mitään käyttöä ihmisille, jonka kieli oli muuta kuin kirjastossa opeteltua?
Razmyar on kaunis. Eksoottinen. Pidän hänestä poliitikkonakin. Hän kritisoi inkluusio-opetusta jo edellisen hallituksen aikana.
Millä tavalla Razmyar olisi vähemmän suomalainen kuin Karl Lennart Oesch (Kannaksen joukkojen komentaja kesällä 1944, joka keksi käsitteen torjuntavoitto), tai Gutzeit, tai Sinebrychoff, tai Guzenina, tai Schauman, tai Zyskowicz ... tai Stiller?
Tai Mannerheim?
Tai... Harkimo.
Suomalaisuus on muuttunut aina. Sitä ovat aina muuttaneet maahanmuuttajat.
Mistä Suomi tunnettaisiin maailmalla, jos Fazer ei olisi muuttanut Suomeen? Huopatossuistako?
Razmyar kaunis 😂🤣😂
Ei ole Suomalainen,eikä siitä koskaan tulekkaan.
Harkimo on Suomalainen..Siis Suomalainen....
Ei mikään Afgani...
Suomeen ei kaivata Afganeja päättämään Suomen asioista.
Ööö, eli vain suomalainen voi olla kaunis, vai mitä tarkoitat?
Harkimon suku on Venäjältä. Etkö tiennyt sitäkään?
Kyllä te rasistit sitten olette tyhmiä.
Sulla on päässä vikaa. Häntä nauratti että joku pitää Razmyaria kauniina. Niin minuakin.
"Ööö, eli vain suomalainen voi olla kaunis, vai mitä tarkoitat?"
Diu Diu...
Ei. Mutta Razmyar ei ole kaunis
Hyvä!!!
Nainen on oikea vastavirran kiiski. Vastusti Ottawan sopimuksesta irtautumista, rajalakia, raja-aitaa, Kehitysapumäärärahojen supistamista, kiintiöpakolaisten vähentämistä.
Jämereä leuka on suomalaisen tunnusmerkki.
Mieti spede sitä.
Kyllä te suvakit olette suvaitsemattomia rassukoita. Suvaitsevaisuus on mennyt niin pitkälle, että suvaitsette vain vassarit ja kommarit. Ja muutaman teille sopivan, mutta ette suomalaisia.. Olette sairaita.
Joo. Kauneus on katsojan silmissä. Itsekään en pidä Razmyaria varsinaisesti edes viehättävänä, saati kauniina. Pidän aivan eri tyyppisistä naisista.
Maahanmuuttajat ovat todellakin muuttaneet Suomea. Työttömien määrä korkein koskaan, lukutaito surkein koskaan, Pisa- tulokset romahtaneet jne jne...
näitä luku- ja kirjoitustaidottomia "moniosaajia" on maamme pullollaan.
Oliko isä afganistanissa unikon viljelijä?
Asia ei edes kuulu afgaanimuijalle mitenkään, menisi kotimaahansa jo takaisin vaan kun ei ymmärrä että on pelkkä rasite suomessa.
On kyllä aika noita.....milloin ostaa luudan?
Fazer... Siinä yksi firma, jota olen boikotoinut siitä asti, kun he alkoivat käyttää mainoksissaan niitä iljettäviä aiheita. Luultavasti ovat ensimmäisiä, jotka laittavat suklaaseensa jauhettua russakan kuorta. En luota antikristillistä aatetta hännysteleviin firmoihin tai ihmisiin.
Muistakaamme esivanhempiemme sukupolvea, jotka köyhinä metsäläisinä muuttivat Amerikkaan Australiaan ja Ruotsiin, ei ollut helppoa heilläkään. Olisivatko paikalliset voineet helpottaa sopeutumista?
Harkimoja 100 0000 lisää kiitos.
Niinhän Suuren osan Suomalaisista!!!!
Ollaan rajakansoja,etkö tajunnu?
Venäläiset on geeneiltään lähimpänä Suomalaisia.
Nuo rahakkaat ja oppineet suvut toivat pääomiaan Suomeen ja loivat valtavilla rahoillaan teollisuutta Suomeen, joiden tuottamilla nettoverorahoilla alettiin rakentaa hyvinvointia Suomeen. Nykyiset köyhät, kouluttamattomat ja oppimattomat sekä heikkojen Pisa-tuloksiensa perusteella työelämään kelpaamattomat eivät nosta minkään maan taloutta nousuun vaan tekevät Suomesta lähtömaansa kaltaisen kehitysmaan.
Vitusta olet sinäkin tänne tullut, etkä ole suomalainen.
Juuri näin.
Kyllä on.
Totta kai ovat.
Kyllä on.
Ja pottunokka. Sieraimet näkyvissä eteenpäin. Olemme ruma kansa.
Sinä olet.
Kun maksaa isosti veroja. Vai rasite????
Onhan se harmi kun kaikki eivät työllisty vaikka kuinka yrittävät.
kovaa on yritys, lisää tukia yritetään saada jatkuvasti.
Idiootin kommentteja
Miksei Nasima mee muuttamaan Afganistania paremmaksi? Ylipäätään ainoa asia missä tarvitaan muutosta on osaaminen, mikäli halutaan tehdä kauppaa muiden maiden kanssa. Jokainen normaali koulutettu kielitaitoinen ihminen osaa kohdella muita riittävän arvokkaasti, ei siihen mitään Nasimaa apuun tarvita.
Minulla on ollut useita ulkomaalaisia työkavereita jo 80 -luvulla, ei ollut mitään ongelmia heidän kanssaan.
Kyllä ne on juuri nämä Nasimat jotka lietsoo rasismia, koska suuttuvat jos joku kännissä huutelee.
Helpompi muuttaa suomi uudeksi paskamaaksi ja hyvällä mallilla ollaankin jo.
"Miksei Nasima mee muuttamaan Afganistania paremmaksi? "
Nasima on Suomalainen, miksi hänen pitäisi mennä hoitamaan toista maata?
Ei ole kun dario puhuva afgaani joka syntyi Kabulissa Afganistanissa ja tuli 4-vuotiaana Moskovasta Neuvostoliitosta Suomeen. Hän ei aja suomalaisten asiaa millään tavoin, vaan koettaa ajaa lisää afgaaneja ja muuta haittamaahanmuuttoa sekä islamia kulttuureineen tapoineen ja lakeineen Suomeen suomalaisten rahoilla. Hän halusi pitää itärajan yhä auki ja päästää kaikki halukkaat sisään.
Siinä tapauksessa myös käytöksellään ja tavoitteillaan tulisi osoittaa toimivansa suomalaisten ja suomalaisen yhteiskunnan etua ensisijaisesti ajatellen, ei niin että jakolinja on siinä että hänenkaltaisensa pitää saada kaikki mahdollinen yhteiskunnalta.
Tuo ajatusmalli osoittaa ettei ole omaksunut suomalaista yhteiskuntaa tapoineen.
Miksi Nasima ei ole kiinnostunut toisista maista ja kanssatovereiden asioista? Koska Nasima on kiinnostunut vain itsestään ja omista asioistaan. Ja se näkyy.
Nazima, uusi paskamaan pressako ?
näitä "suomalaisia" ( huom. kirjoitetaan pienellä ) on täällä jo liikaa..
siis tyypillinen vain itsensä etuja ajava demukka.
Vassarit sallivat oopiumpellot sipooseen?
Siksi koska hän ei ole suomalainen vaan ainoastaan suomen kansalainen, suomalaista hänestä ei tule koskaan.
Siksi että se toinen maa ja sen asukkaat ovat tärkeämpiä nasimalle kuin suomalaiset ja Suomi.
Nasima selkeästi tuntee suurempaa yhteenkuuluvuutta ihan toiseen heimoon kuin suomalaiset puheista päätellen.
Jos haluaa olla suomalainen, silloin ovat etusijalla suomalaiset ja Suomen valtio.
Ei minkään takia.
Kaikki maahanmuuttajat puolustamaan suomea sodan syttyessä.ollos huoleton poikas valveil on
Suomessahan ovat valtaa vuosisatoja pitäneet nuo ulkonamaiset ihmiset. Viime aikoina supisuomalaiset Virtaset ja Lahtiset ovat joskus armosta päässeet korkeimmille paikoille mutta nyt sekin mahdollisuus aijotaan taas torpata uusien tulijoiden toimesta. Hyväksymmekö taas sen, että alkuperäiset ovat toisen luokan kansalaisia Suomessa ja ulkomaalaiset sanelee ehdot miten kuuluu täällä elää. Suomessa on oikeasti sukuja, jotka ovat vuosisadat tätä maata asuneet ja kehittäneet mutta sillä ei näytä olevan mitään arvoa.
Miten suuri prosenttiosuus esim. Suomen ministereistä on kautta aikojen ollut "ulkomaalaisia ihmisiä", jos he kerran ovat täällä vuosisatoja valtaa pitäneet? Kerrothan?
Jääkauden jälkeen tänne muutti ihmisiä etelästä, Koposia on aika paljon, heitä epäillään venäläisiksi
Kyllä oikeat Suomalaiset on Elovena-poikia ja tyttöjä.
Näinhän se on.
Kyllä, nasima häpäisee suomalaiset.
Fatima on toinen jota saa hävetä.
Höpöhöpö.
Nasimalle että näkyykö ulkomaalaisia katukuvassa, niin kyllä näkyy.
Kelankulutkin salataan paljonko pk-seudulle hassataan?
valitettavasti näkyy,,,," näen mustaa vaan ".
Ruma koukkunokka
ei saa haukkua
Nasima on vaan "erilainen ulkonäöltään".
Kaunisaristokaattinen..entäpä ssebu. Kamala porkkananokka.
Hän puhuu ja kirjoittaa paljon parempaa kieltä kuin 90% suomalaisista nuorista ja 100% persuista.
mahtavaa
Ajatus vain harhailee
Älä nyt. Nasima puhuu käsittämätöntä helsinkimurteen ja jonkinlaisen kirjakielimäisen molotuksen sekoitusta. Ei kaunista korvalle. Piiip, ei jatkoon.
ei kirjoitustaito paljoa auta, jos korvien välissä pelkkää tyhjää.
Varmasti.
Razmyar on huomattavasti enemmän suomalainen kuin aloittaja, joka suoltaa roskaansa taas ties kuinka monessa aloituksesta Venäjän laskuun.
ilman muuta
Nasimasta ei tule koskaan aitoa suomalaista, ei koskaan.
Talkoot, nyt kaikki miehet, naiset, poja ja tytöt. Blondataan hiukset, vetyperoksiidi kunniaan!!! Teemalla erotu joukosta eduksesi!!!
Inhoan tuota todella, siihen oikeus
Minut on opetettu häpeämään suomalaisuuttani.
Olen syyllinen kaikkeen, koska olen suomalainen.
Onko Nuzzima raakku vai rääkkyjä???
Ärsyttävä afgaaniakka en ihmettele että sen kotimaassa akkoja koskevia lakeja tiukennetaan.
https://www.hs.fi/maailma/art-2000010650169.html
Suomalaisuuden määritelmä ei ole onneksi afgaanin käsissä. Vois mennä Afganistaniin pätemään, suomalainen uskoo, jos haluaa vain toista selvästi suomalaista, niin se vaan on. Nasiman on paras tunnustaa tosiasiat.
Ei hän ole päättänyt itse suomalaisuudestaan vaan suomalaisuuden määrittäjä eli valtio.
Nassima voi olla uusi Sannamme olihan hänessäkin selvästi vieraita geenejä ehkä balkanin suuntaa tai romanian, mutta tuo suunnaton osaaminen ja johtamien taito jätti varjoonsa kaikki jälkeen Eun tulemisen pääministerit jopa presdentit sinne UKK saakka. Voisiko Nassimalla olla kansaa yhdistävä tekijä, näihin vaaranvuosiin olemme lähes konkurssissa ja tilanne vaan paheneen kauppiaat on joutuneet nostamaa hintoja jo ennen alv korotusta pitkin kesää vain lid on yrittänyt sinnitellä hiukan maltillisemmin. Alv nouus ja monet hallituke kunnianhimoiet tarpeet kurjistaa kansaa vauhdilla jota ei sukupolveen koettu, rikkailla sentään menee vielä kohtuulisesti ja heitä pitää tukeakin jotta hyvä valuisi sinne alas, mutta silti Suomi on nyt tilassa jossa eun velkasaneeraus ja valtion johdon siirto Ekp valvontaa tai Eun talousryhmän olisi viisain teko Kok/ Ps liike ei kykene enää yhdistämää köyhiä ja rikkaita talkoisiin puolestaan ei ole mitä antaa holvit on tyhjät melkein kaikki valtio omaisuus ja kansankin alkaa olla arvotonta. Marin paluu olisi teitytsi parasta meille ,mutta uskallammeko kokeilla ja ottaa Nassiman johtajaksi Marin palkiot on yksikertaisesti meille liian korkeita ja hän ei välttämättä halua enää johtaa suomalaisia . Nassimalla on varmaan hyvät suhteet ja myös lääke huutavaan työvoimapulaan RKp kannatusaluiella ,afganistanissa on kansa joka katkoo kahleitana kärimyten mailja ejo kukkuroillaan on , Nassima voisi järjestää Pekan tapaan suoria lentoja ja tuottaa hetkesssä puuttuvat 40 tuhatta osaajapulaan ent. kotimaasta. Eun varmaan taipuisi moneen jopa herttuatar jos Suomi saisi Nasiman keulakuvakseen ikäänkun Marin perintönä?
Nasimasta ei koskaan tule suomalaista, onkohan venäjän kätyri? .. ja. Afgaanit eivät päätä suomalaisten asioista
Suomesta tulee heti parempi maa kun Nasima muuttaa takaisin sinne mistä tuli.
"Mitä mieltä mieltä suomalaiset on näistä puheista, että jos sä muutat esim. Espanjaan asumaan, niin Espanjalaisten olisi aika muuttua enemmän suomalaisuuteen?"
Ei vaan Espanjassa miellettäisiin kaikki espanjalaiset espanjalaisiksi oli näiden alkuperä mikä tahansa.
"Entä jos minä muuttaisin Afganistaniin, niin saisinko aikaan muutoksen, muuttaisin kaikki siellä Elovena-tytöiksi ja -pojiksi, jolloin käsitys väkivaltaisista rättipäistä muuttuisi?"
Vaikutat henkilöltä, jolla ei ole minkäänlaista vaikeutta saada tuollaiset ihmiset näkemään sinut hengenheimolaisena.
juuri näin, maassa maan tavalla, ei täällä kenenkään ole pakko olla.
Kaunis? Synkkä mustaleski.
Lähinnä tulee mieleen skorpioni.
Voisi muuttaa takaisin Afganistaniin, siellä on paljon tekemistä naisten aseman puolesta.
Neuvostoliiton miehitettyä Afganistanin Nasiman isä toimi pystytetyssä kommunistihallinnossa. Isä- Razmyar oli Afganistanin kommunistisen puolueen keskuskomitean ja politbyroon jäsen ja toimi urallaan myös Kabulin pormestarina ja ministerinä. Sitten "viisas siirto" Afganistanin Moskovan suurlähettilääksi, eikä yllätys olisi, ettei ihan tyhjin käsin. Kun sota päättyi Neuvostoliiton tappioon ja hallinto vaihtui, Afganistaniin paluu olisi tarkoittanut vastuun ottamista teoistaan. 1,3 miljoonan kuolleen omaiset ja pakolaisiksi joutuneet 6 miljoonaa perheineen eivät olisi entisiä kommunistijohtajia kiitelleet. Neuvostoliitolle olisi ollut kiusallista pitää perhe siellä, joten Suomi "käskettiin" ottamaan perhe vastaan.
On hämmästyttävää, että jotkut uskottelevat kysymyksessä olevan Afganistanista pakenemaan joutunut perhe. Tosiasioita löytyy mm. Wikipedia- sivustolta https://fi.wikipedia.org/wiki/Mohammed_Daud_Razmyar .
Aika touhua tuo vihervasemmistolainen historian vääristely.
Kommunistijohtajien avoimia työpaikkoja taisi olla vähänlaisesti silloin. Suomen Kommunistisen Puoluen edustajakokous helmikuussa 1990 päätti puolueen alasajosta, ja sen organisaatio ja varallisuus siirtyivät pääosin uuteen Vasemmistoliittoon.
Ole Nazi vaikka ripulipaskan värinen ja hikisen kamelin hajuinen sillä ei ole merkitystä. Pahinta on rasistinen ajatusmaailmasi.
Rajat vain levälleen auki ja kaikki idän rikolliset, raiskaajat, puukottajat toivotat suomalaisten veronmaksajien elätettäväksi ja tervetulleeksi Suomeen, vapaaseen maahan. Tämän maan, SUOMEN, ovat meidän isämme lunastaneet verellään ja kovalla työllä äitiemme kanssa yhteistyöllä.
Milloin olet sitä arvostanut? Kaikkea mahdollista saastaa olet kolmekymmentä vuotta suoltanut suustasi.
Etkö todella ole saanut Suomelta mitään. Oletko elänyt Suomessa nälässä ja kurjuudessa?
Etkö ole tietoinen, Suomesta voit vapaasti palata takaisin Afganistaniin, jossa kertomasi mukaan naisia kunnoitetaan ja ylistetään.
Sydämellisesti tervemenoa!
SU8MI PUHDISTUU hänen lastistaan ja SUOMALAISTUU.
Saatanpalvoja khasaarit sionisteja kaikki maahan tuodut tuholaiset! Rikolliset Sveduellet pois kaikesta
uli uli oi oi.
"Entä jos minä muuttaisin Afganistaniin, niin saisinko aikaan muutoksen, muuttaisin kaikki siellä Elovena-tytöiksi ja -pojiksi"
No jos olet aivan hurja panomies, niin mikä ettei.
Sekin joukkokunta on ehtinyt imuroida tukieuron jos toisenkin yhteiskunnan varoista.
Totta kai kaikkien suomalaisten tulee elää afgaanikulttuurin mukaisesti, kun sieltä on Nasima perheineenkin vaivautunut tulemaan meitä opettamaan oikeille tavoille.
Olis hiljaa hellan äärellä kommunistin tytär.
Nasima on pettänyt Afgaaninaiset, ei auta heitä yhtään.....jos oikeasti olisi huolissaan afganistanin tilanteesta, ei asuisi edes enää suomessa...lämmintä puhetta riittää hyvien lihapatojen äärellä. Nasimasta ei koskaan tule suomalaista, never.
Afganistan oli täysin buddhalainen maa .. ennen kuin, no sehän tiedetään.
Afgaani on kuutamolla
- onko tämä puhdas ja ympärileikattu ?
Koukkunokkien aika on ohi
Nasu voi muuttua aktiiviseksi reissajaksi ja lähteä etsimään kotia toisesta maasta pysyvästi.
Minä en ole muuttumassa mihinkään suuntaan suomalaisuuteni osalta.
Vanttom ei anna armoa.
Hän kumauttaa Natsimalle
leiman otsaan.
Sormuksen Leimassa on pääkallon kuva.
Sdp- ei ole Phanttomin suosiossa.
Pahan merkki/ ikuinen rikollinen
Se on sosialisti.
Kenraali Ehrnrooth sanoi: Suomi on paras maa meille suomalaisille.Jonkun afgaanin ei tarvitse tulla muuttamaan sitä kuvaa,että kehtaakin!
Törkeä tyyppi, tullut Suomeen maailman onnettomimmasta maasta ja kehtaa esittää tuollaisia vaatimuksia
Entisaikaan tuollaiset nassimat laitettiin kuriin ja suhteeseen. Nykyään monikulttuurisuuden nimissä ovat jotain kommunisti Jumalasta seuraavia. Olen aina ja ikuisesti häntä vastaan.
Kun maassa on ulkomaalaistaustaisia suurempi osuus, eikä ainoastaan muuttaneina vaan täällä syntyneinä jo useammassakin sukupolvessa, niin totta kai käsitys suomalaisuudesta päivittyy ja sen tulee päivittyä.
Onhan hullu ajatus, että joku arjalaisen näköinen luulee olevansa enemmän suomalainen kuin toinen, tummempi Suomessa syntynyt, kun kumpikaan ei elinikäänsä kauempaa ole tämän maan kamaralla tallannut.
Kysehän ei ole siitä, että yksi ihminen muuttaa jonnekin odottamaan, että paikalliset alkavat sopeutua häneen. Kyse on siitä, että väestö moninaistuu muuttoliikkeen myötä.
Jos se muuttoliike harmittaa, silloin pitäisi tehdä jotakin syntyvyydelle. Nyt, kun meitä ei huvita enää itse hankkia lapsia vaan olemme hiipuva kansa, niin on luonnollista, että väestöstä yhä suurempi osa on sitten ulkomaalaistaustaisia. Sehän on aivan valintakysymys.
Ihmiset ovat kautta vuosituhansien muuttaneet alueilta toisille.
Suomikuvakin on vain reilut satavuotta vanha.
Ensimmäiset asukkaat saapuivat Suomen maaperälle viimeisimmän jääkauden väistyessä noin 10 000–11 000 vuotta sitten (noin 8800–8500 eaa.). Tätä varhaisinta, luultavasti idästä, kaakosta ja Norjan rannikolta saapunutta väestöä kutsutaan Suomen esihistoriassa suomusjärveläisiksi. Sitten kai saamelaiset ja suomalaiset erkanivat omikseen lähinnä elinkeinon takia?
Sitten tänne on tullut ruotsalaisia, venäläisiä, tataareja, juutalaisia, saksalaisia jne
ja nythän meillä on puoli miljoonaa muualta tullutta tai heidän jälkikasvuaan. Nuoria. Verrattuna suomalaisiin, joita on jo 1,5 miljoonaa yli 65 vuotiasta!
Mikä valtio on tähänpäivään saakka ollut valtiona tuettelian eri aloilla? Yhdysvaltojen väestö koostuu lähes kaikista maailman kansoista, niin väittäisitkö suomalaistaustaisen siirtolaisen jälkeläistä suomalaiseksi vai amerikkalaiseksi.
Lataamoon...
Nasima pitäisi sulkea pyöreään pehmustettuun huoneeseen ennen kuin ehtii tekemään suurempaa tuhoa. On sen aivotoiminta jostakin muusta maailmasta.
Aloitusta mietin.
natsimari Todellakin on saanut aikaan muutoksen.
Työskennellessään kaupungin hallituksessa,eduskunnassa natsimari on tehny kaikki vippaskonstit et ählyt täyttäis Suomen.
se todellakin näkyy uudenmaan katukuvassa, rikollisuuden kasvussa, väestön vaihdossa.
Alotuksessa puhutaan sadasta tuhannesta matusta, nyt luku on miljoona, pelkästää orpo on tuonu 300 tuhatta mamua paris vuodes lisää.
Natsimari on sinnikkäällä myyräntyöllään onnistunut muuttamaan pääkaupunki seudun katukuvan ja lähiöt islami/muslimi/terroristi enemmistö painotteisiksi asuinalueiksi, siis mamuslummeiks.
Slummeiksi joista kantasuomalainen ei enää saa asuntoa kaupungilta ja jonne tulevaisuudessa valkoisilla ei ole asiaa..heija hamas.
Suomenkieltä ei enää kuule hki/vantaa lähiöissä, kerrostalojen nimikylteistä 9/10 on mamuja Naamioitunuväki, sharia poliisit partioivat kaduillla..
Kaikki tää on faktaa ja nykypäivää, ei mitää uutta.
Kauaks on tultu siitä -80 luvusta.
Jokaiselle on oma paikkansa maapallolla.
Mustalaisten dna /geenit on lähi-idästä, somppuje afrikast.
natsimarin sisäinen palo ei ole sammunut, päinvastoin.
Nyt mullahi ratsastaa kuolleiden somppujen siivellä saadakseen lisää näkyvyyttä. natsimarin ultimaattinen tavoite on tietty korkein mahdollinen.
Koko kantaväestön vaihto, suomen liittäminen takas venäjään puuttinin mukaisesti.
Nykyiset "kansan"edustajat antaa tän tapahtua, niitte pitäis pysäyttää toi vieraan valtion soluttautuja-agentti tai antaa paikkansa sellaselle joka kykenee siihen.
shame on you!
Nasima on vaarallinen henkilö ja politiikko suomalaisille. Hän yrittää tuhota suomalaisuuden. Susi kommunisti lampaan vaatteissa. Kaikessa suomalaisuutta vastaan . Inhoan ko. habitusta!
Noiden luonteiden viimeiset ja alimmat saastutukselle alttiimmat. Nasima on rotta. Miksi kansaa ei kouluteta?
Jänis-vuohi-sika
koira-hevonen-tiikeri
---
härkä-käärme-kukko
rotta-apina-lohikäärme
Mitä tämä afganistanilainen koukkunokka nyt höpöttää.
Suomalaisten kuva muuttuu oikeaksi, kun nämä afgaaniturhakkeet palautetaan "lähtöruutuihinsa".
Afganistan on maailman onnettomin maa,kerrottiin uutisissa....siellä olis paljon tehtävää tälle eukolle,miksei mene sinne mistä on lähtöisinkin
Koska on Suomen kansalaisuuden saanut.lähtivät sieltä vainoa pakoon pikku mäyräseni.
Kotimaassa olis hommia toimis vaikka siellä kansanedustajana.Suomi ei kyllä häntä kaipaa.
Älä puhu muitten sulla.
"Mitä mieltä mieltä suomalaiset on näistä puheista, että jos muutat esim. Espanjaan asumaan, niin Espanjalaisten olisi aika muuttua enemmän suomalaisuuteen?
Entä jos muuttaisin Afganistaniin, niin saisinko aikaan muutoksen, muuttaisin kaikki siellä Elovena-tytöiksi ja -pojiksi, jolloin käsitys väkivaltaisista rättipäistä muuttuisi?"
Ensin alkuasukkaita haluttiin saada valkoisten kaltaisiksi 1600-1800 luvulla. Sitten valkoiset halusi olla alkuasukkaiden kaltaisia 1970-80. Suomessakin oli Hopeanuolikerho, missä nuorille kerrottiin inkkarikulttuureista. Hyvä puoli oli, että ainakin luovuus pääsi esiin urakalla, ja kersat huomasi, että heistä on enempään kuin odottivatkaan.
Moniko teos päätyi museoon? Ei yksikään, koska tekijä ei ollut intiaani? Sitä en ymmärrä. Nykyään vaaditaan käsiin (kuin lapset lelua) kaikenlaisten kulttuurien alkuperäistuotoksia. Jos valkoinen on tehnyt samanlaisen, "se ei ole yhtä arvokas".
En tiedä mikä asia määrittelee rodun arvon, kun se homma pitäisi lähteä älykkyysosamäärästä ja siitä, miten hyvää tuotanto ja koulutus on.
Suomalaiset ovat luoneet omia yhteisöjä esim. Espanjaan. Jossain Fuengirolassa on monien eri maiden yhteisöjä, jotka eivät ole Espanjalaisia.
Ja elävät rauhassa.mutta siellä ei olekaan persuja onneksi.
Mamut on romuttaneet koulutuksen tason täysin.
Ei ole.
Perplexity:
Afganistanin keskimääräinen älykkyysosamäärä on lähteestä riippuen noin 83–86, ja Suomen noin 99–102
Todella iso ero Suomalaisten hyväksi.
Nasiman ei kannattaisi juuri neuvoa Suomen kantaväestöä tuon laskelman mukaan.
Kun keskimäärin tyhmästä kansasta muuttaa väkeä keskimäärin fiksumpaan maahan niin seuraa että molemmat kansat muuttuvat keskimääräänsä tyhmemmiksi.
Katsopa tilastoista missä somalia on.
Jaa. Vai niin .
https://vm.tiktok.com/ZNRWrDhAv/
Miksi hän afgaanina vaatii suomalaisuuden kuvan muuttumista?Mikä valtuutus hänellä on tulla sanelemaan meidän omasta kulttuurista mitään?Erittäin ärsyttävä koukkunokka.
Ei vaadi, tietenkään. Vaan kertoo. Että Suomessa on tilaa ihmisille. Ne suomalaiset, jotka Ameriikkaan lähtivät, siellä tanhuavat ja soittavat kanteletta edelleen omissa Suomi-seuroissaan Michiganissa.
Onhan se rasismi tuhoava ja väkivaltainen aatesuunta. Siitä kai olemme yhtä mieltä. Ainakin ne, jotka tuntevat historiaa?
Ei Amerikassa ollut siihennaikaan mitään sosiaaliturvaa vaan suomalaiset meni sinne/pääsi/joutui heti töihin, kaivoksille ja metsätöihin.
Ei ollut suomalaisilla tilaa eikä aikaa velttoilulle eikä ostareilla notkunnoille niin kuin näillä tänneotetuilla haittaloisilla täällä on ollut koko ikänsä.
Afgaanit ja muut haittakulumamut on tulleet tänne maailman leveimmän sos-teeveyspalveluiden takia.
Totta.
Pääsiäisnoita.
Natsima voi mennä pitämään salonkiaan Venäjälle.
Pahan näköinen ilmestys
Niin olet läski.
Koukkunokka noita_akka, pidä turpasi kiinni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pidä itse.kun ei ole mitään asiaa.
Mutta mikä Venäjältä tänne muuttanut sanoo olevansa pakolainen? Mitä ne sieltä pakenivat vai toiko raha ja elätys tännepäin?
Työt kultaseni,Työt!!!
Ei ne virolaisetkaan maahanmuuttajina itseään pidä,vaan työ perässä muuttajina.
Käy kysymässä.
Nykyajan nuorille monikulttuurisuus on jo itsestäänselvyys. Vaan sopeutumattonat juntit heiluttaa vielä lippua.
Eivät raukat ole nähneet Suomea,Ruotsia ennen terrori iskuja,jengejä,ja muita levottomuuksia.
Ennen oli turvallista pukea ylleen nicke,adidas,puma jne.
Nykyään ne voi aiheuttaa rylstetyksi,pahoinpidellyksi ja alistetuille videoille kuvatuksi joutumisen.
Ei ihme, että Pisa-tulokset sukeltaa hirveätä vauhtia alaspäin, huonolla osaamisella ja koulutuksella tehdään Suomesta kuitenkin vain uusi kehitysmaa.
Aivan. Onneksi.
Nasima puhuu suomea erittäin hyvin. Paremmin kuin palstoille kirjoittelevat persut ja muut oikeistopellet, eli Nasima on kotoutunut heitä paremmin, lyhyemmässä ajassa.
Monikulttuurisuus ei ole ongelma niin kauan kuin meidän ei tarvitse omaksua vieraita arvoja. Nasima on omaksunut meidän arvomme, itse asiassa taustansa vuoksi hänen perheensä on omannut hyvin pitkälle samanlaiset arvot jo hänen syntyessään.
Faktaa tämä.
Kyllä, TURPA KIINNI,per**le.
Nasima Razmyar on suomalaisia vihaava afgnistanilainen rasisti. Ikuinen valittaja tekemässä Suomesta afganistanilaisten sosiaalitoimistoa.
Täsmä teksti, voiko tuon paremmin enää sanoa, ei, ISO KIITOS tiivistyksestä kirjoittajalle.
Veli venäläisen pussiin pelaava kätyri, mahdollinen vakoojakin sopisi hyvin kuvaan.
Vaarallinen.
Voi kun persua pelottaa naisihminen. Huihui.
Olisi vaarallista,vaatia ulkomailla itselleen hyväksyntää Aitona Irakilaisena,Irsnilaisena,Turkkilaisena jne.En Suosittele yrittämään!!!
Maahanmuutto,tekee kaikista maista samanlaisia, eikä se ole hyvä asia.
Se pilaa kansan erilaisuuden, joka on kautta aikojen erottanut Suomalaiset,Ruotsalaiset,Ranskalaiset,Iranilaiset,Afrikkalaiset ja Kiinalaiset Toisistaan.
On ollut hienoa,kun on Eri maita,kulttuureja,Kansoja jne.joita voi käydä matkoillaan katsomassa.
Ennen oli Mahtavaa matkustaa ulkomaille,nähdäkseen eri kansoja,kulttuureja .
Nykyään,se on pilattu.
Et nää esim.Ruotsissa Ruotsalaisten kulttuuria,kansaa,vaan sekalaista porukkaa.Ruotsi on muuttunut turvattomaksi paikaksi Ruotsalaisille.
Todella surullista,että lapsemme eivät tule koskaan näkemään Ruotsia,Suomea jne Sellaisina,joita ne olivat ennen massamaahanmuuttoa.
Rikosmäärät lisääntyvät jatkuvasti,ja uhrimäärät Kasvavat!!!
Vai, että tämä p--kele tuli tänne huutamaan ja sanelemaan miten meidän tulee elää ja ajatella omassa maassamme.
Näyttää siltä, ettet sinäkään osaa.
TYHMÄ!!!!!!!!!!!!
Vaikutat kermaperseeltä.🧁🍑
Olet kermaperse & vielä TYHMÄKIN.🎃
Tietojemme mukaan pyrkii ulkoministeriksi seuraavaan hallitukseen.
Kansalaiset, pitäkää huoli siitä, ettei se järkytys toteudu ikinä.
Ehkä näin järkyttävää kuin nykyinen hallitus ei voi olla olemassakaan
Tyhmä!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ei voi.tämä on katastrofi.
Niin olet köyhis ja yhä köyhenet.
Suomi on turvattomampi kuin Koskaan!
Koulut,kadut,jopa kodit ei Suojaa Suomalaisia joutumasta uhrriksi.
Ennen oli turvallista pukea ylleen nicke,adidas,puma jne.
Nykyään ne voi aiheuttaa ryöstetyksi,pahoinpidellyksi ja alistetuille videoille kuvatuksi joutumisen.
Äänestäkää Viisaammin!!!
Persut itsenäänkin lisäävät turvattomuutta esim näin:
Poliisipartio oli pysäyttänyt luistattelun vuoksi henkilöauton, jossa Laakso oli matkustajana.
Partio kirjoitti autoa kuljettaneelle henkilölle sakon.
– Laakso ei hyväksynyt sakon kirjoittamista kuljettajalle ja alkoi huutaa ja käyttäytyä aggressiivisesti partiota kohtaan.
Kansanedustaja Laakso oli kysynyt, miten pääsisi poliisin matkaan ja vetänyt poliisiauton sivuoven auki. Kun poliisit olivat kehottaneet Laaksoa poistumaan paikalta, kansanedustaja oli estänyt poliisia sulkemasta poliisiauton ovea.
– Poliisin noustessa autosta Laakso tönäisi tätä kerran rintaan jatkaen samalla huutamista
Persut on.mulkkuja.
Joku kirjoitti täsmä totuuden.
TÄMÄ ON PAHIN RASISTI SUOMALAISILLE.
Kuka todella tiedostaen ja kiljuen haluaa tuon vaarallisen seuraavaan hallitukseen ministeriksi, kuten nyt on jo kansa tehokkaasti peloteltu ????
Nusima ei ole kaunis eikä suomalainen.
Pärjää hyvin kilpailussa ampumaväkivaltaisuuksia kirjoittaneiden viherpirtelö Purran tai "mestari" Halla-ahon kanssa
Totta.irvistäjä ja nielijä.
Ne stadin 100000 vieraskielistä ei näy ainakaan työpaikoilla mutta Kela tuntee taatusti ne lähes jokaisen.
Monellakohan työpaikalla käyt tsekkailemassa?
Puhuu vain paskaa.
ERITTÄIN VAARALLINEN SUOMELLE JA SUOMALAISILLE.
PAHIN RASISTI IKINÄ!!!!!!!!!!!!!!!
Persuille varmaan poliittisesti kuka tahansa demari tai vassari on pelottava.
Pelko natsipersulla jatkuva.
Miten voi olla mahdollista - SDP:n jäsenistössä voi olla niin paljon tämän ei toivotun rasistiafgaanin kannattajia, että pääsi VARAPUHEENJOHTAJAKSI ??? TODELLA VAARALLISTA.
Oli hän jo valmiiksi siinä asemassa ja valittiin jatkokaudelle. Sen sijaan voi miettiä miten persuissa valittiin äärioikeistolaisten parissa viihtyvä Keskisarja ykkösvarapuheenjohtajaksi.
Hohohoooo.
Aivan. Ja monta rikollista eduskuntaan.
Ei huolta, SDP:n kannatus putosi tuntuvasti heti, kun se päästettiin ääneen - näkyi aivan selvästi onneksemme.
Seuratkaapa, sen jälkeen vaiennettiin, medioissa toiset henkilöt haastiksissa, mitenkähän jatkossa???? Näkyy suoraan kannatusluvuissa.
Persut pelkäävät Nasimaa. Sitä ennen pelkäsivät Sannaa kusi sukassa.
Naisviha istuu pers
Uusia kuin paska housussa.
Eipä uskalla Nasima Afganistaniin palata, koko suvulle on takuulla hirttoköydet rasvattuna odottamassa...
Ei hänellä ole mitään tarvetta sinne mennä.
Eikä halua eikä tarvitse.
Täysjärkisellä ei olisi otsaa tulla neuvomaan suomalaisia.
Talipäitäkö se tuo Suomeen?
Nasima Razmyar ei edelleenkää kerro, että millaista politiikkaa hän haluaa ajaa, jos on seuraavassa hallituksessa...
Musukommaripolitiikkaa ajaa hän. Ämmällä on Afganistanin kansalaisuus.
Persu tuhisee pöksyissään Nasiman vuoksi.
Voi, kuinka .banaalia